REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fuzje pomagają w umacnianiu firmy

Piotr Zdrojewski

REKLAMA

Przejmowanie spółki jest zwykle czynnością znacznie szybszą niż stworzenie porównywalnej obecności na rynku samemu od podstaw. Przejęcie może zaskoczyć konkurencję.

 

REKLAMA


Transakcja przejęcia jest w pewnym sensie kupowaniem kota w worku, nawet jeśli dołożymy tzw. należytej staranności. Przejmujemy obcy podmiot, który po restrukturyzacji, tj. upodobnieniu do nas samych, w ekstremalnym przypadku może przestać istnieć. Dobrze to widać przy przejęciach firm, których wartość leży wyłącznie lub prawie wyłącznie w ludziach.


Przejmowanie kompetencji

REKLAMA

Okres przejęcia jest dla pracowników przejmowanej spółki (ale również przejmującej) tak nerwowy, iż mogą zechcieć poszukać sobie spokojniejszego miejsca na rynku pracy. Duże problemy finansowe przejmowanej po niskiej cenie spółki firmy, jeśli przekraczają możliwości finansowe przejmującego, mogą łatwo uderzyć w przejmującego i uczynić dla niego takie przejęcie doznaniem doprawdy przejmującym. Nierzadko zdarza się, iż po przejęciu, firma przejmująca dochodzi do wniosku, iż nie było to trafne posunięcie i dalej próbuje dopiero co nabyty podmiot sprzedać, co zwykle powoduje jej straty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Myśleć o przejęciach jest jednak warto. Taki ruch może też być dla nas samych formą ucieczki od naszych problemów, których część może brać się z tego, iż jesteśmy za mali na rynku pod względem obszaru, produktów czy kompetencji. Przejmując podmioty na odmiennych, lecz dla nas atrakcyjnych rynkach, przejmujemy ich kompetencje, gdyż ich nie mamy i raczej mieć szybko nie będziemy. Tak czy inaczej, po dokonaniu przejęcia, integracja przejmowanej spółki to nic innego jak rozwój organiczny.


Dobór metody

Jest wiele metod finansowania przejęcia i kryteriów doboru metody najwłaściwszej. Ważne jest zrozumienie atrakcyjności cenowej długu, ale również jego stosunkowo małej elastyczności. Istotną kwestią jest świadome wykorzystanie kapitału własnego i właściwe ustalenie momentu jego pozyskania względem terminu dokonywania transakcji. Zasadnymi są kwestie, czy strukturyzować finansowanie, posługując się ograniczonym regresem, czy używać własnego bilansu. Należy zaplanować, czy pozyskiwane finansowanie jest rozwiązaniem docelowym, czy należy je refinansować po dokonaniu przejęcia. Wybór prywatnego czy publicznego rynku kapitałowego do pozyskiwania finansowania często decyduje o powodzeniu transakcji. Przeznaczenie na jedno wstępnie planowane przejęcie całej emisji nowych akcji na giełdzie może powodować problemy z osiągnięciem odpowiedniego zwrotu z tak pozyskanych środków, jeśli przejęcie nie dojdzie do skutku. W niektórych przypadkach celowe jest łączenie cech kapitału własnego i długu poprzez emisję obligacji zamiennych.


Analiza wartości

Często w toku już zaawansowanych negocjacji pojawiają się kwestie, jakich ustępstw cenowych możemy dokonać, ile zarobimy na przejęciu i w jakim przypadku przejęcie nic nam nie da. Racjonalna odpowiedź leży w zrozumieniu tego, co obniża, a co podwyższa naszą wartość. Moje doświadczenie wskazuje, że w miarę przesuwania się takiej analizy w kierunku naszej własnej działalności, paradoksalnie, stopień trudności tej analizy wzrasta. Czasem się trudno przyznać, że siebie samych znamy mniej, niż spółkę, którą chcemy przejąć. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nie mamy jasno sprecyzowanej strategii. To w końcu nasza strategia pomoże nam wskazać cele biznesowe i sporządzić ilustrujące je projekcje finansowe, które pomogą nam zrozumieć czynniki wpływające na wartość naszej działalności i opracować optymalny sposób finansowania jej i podmiotów przejmowanych.


Piotr Zdrojewski

dyrektor wykonawczy, szef finansowania korporacji KBC Securities

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA