| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Udzielanie wolnego przed świętami

Udzielanie wolnego przed świętami

Pracodawca nie może jednostronnie narzucić załodze, żeby w zamian za wolne w Wielki Piątek przyszła do pracy w jedną z następny wolnych sobót w okresie rozliczeniowym.

 

 

Święta z reguły dezorganizują pracę firm. Dlatego szefowie rozważają pomysł, żeby dać pracownikom wolne w Wielki Piątek w zamian za odrobienie tego dnia w innym tygodniu w jedną z wolnych sobót. Okazuje się, że nie jest to takie proste.


- Z zasady ustalony wcześniej harmonogram pracy pracowników ma charakter stały i nie może być zmieniany w trakcie tzw. okresu rozliczeniowego. Tylko w nadzwyczajnych sytuacjach pracodawca może jednostronnie go zmienić - mówi Piotr Wojciechowski zastępca dyrektora departamentu prawnego w Głównym Inspektoracie GIP.


Jeżeli jednak w regulaminie pracy, umowach o pracę lub innych wewnętrznych regulacjach przyjętych u danego pracodawcy zostało określone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku, to należałoby przyjąć, że pracodawca nie może dowolnie i samodzielnie narzucić pracownikom zmiany dnia pracy i zarządzić pracy w sobotę zamiast pracy w innym normalnym dniu wynikającym z harmonogramu ustalonego dla pracowników, np. w regulaminie pracy.


- W związku z tym zasadne wydaje się, aby tego rodzaju decyzja pracodawcy została skonsultowana z załogą. Jeżeli pracodawca chciałby ułatwić pracownikom przygotowanie świąt, może umożliwić im skorzystanie z urlopu wypoczynkowego. Może też tak zorganizować pracę firmy, żeby wolny Wielki Piątek w zamian za jedną z sobót mogli wykorzystać tylko ci pracownicy, którzy tego chcą - mówi Agnieszka Jesiotr, radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy.


Nie ma przeszkód, by pracodawca porozumiał się z załogą w kwestii odpracowania np. wolnego od pracy Wielkiego Piątku w jedną z sobót, przypadającą w okresie rozliczeniowym. W takim przypadku nie musi się to wiązać z tym, że pracownicy przekroczą normy czasu pracy.


Zgodnie z art. 100 par. 1 k.p. pracownik ma obowiązek podporządkować się zarządzeniom pracodawcy dotyczącym pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umowy o pracę. Ważne jest, aby zarządzenia pracodawcy i zmiany tego rodzaju miały związek z potrzebami pracodawcy.


- W artykule 129 par. 1 kodeksu pracy przyjęta jest zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że - przy zachowaniu dobowych i tygodniowych okresów odpoczynku oraz zasad dotyczących rozliczania dni świątecznych - dopuszczalne jest zarządzenie pracy w szóstym dniu w jednym tygodniu, jeżeli będzie możliwe zbilansowanie tego dnia w innym tygodniu w okresie rozliczeniowym - mówi Agnieszka Jesiotr.Tomasz Zalewski

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »