| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W przetargach nie można ograniczać praw wykonawców

W przetargach nie można ograniczać praw wykonawców

Senatorowie chcą zachować prawo do wnoszenia odwołań przy zamówieniach publicznych o wartości od 60 tys. euro.


ZMIANA PRAWA


Senat wprowadził poprawki do nowelizacji prawa zamówień publicznych uchwalonej przez posłów. Najważniejsza z nich dotyczy możliwości wnoszenia środków odwoławczych. Sejm podniósł obecny próg, stanowiąc, że wykonawcy w postępowaniach o wartości poniżej 137 tys. euro lub 211 tys. euro (w zależności od kategorii zamawiającego) w przypadku sporu z zmawiającym nie będą mogli wnosić odwołań do niezależnych arbitrów. Senatorowie uznali, że taka zmiana niesłusznie ograniczałaby prawa małych i średnich przedsiębiorców, którzy ubiegają się o udzielenie im zamówienia publicznego. Na wniosek senatora Andrzeja Łuczyckiego (PO) Senat uchwalił, że wykonawcom będzie przysługiwało od rozstrzygnięcia protestu przez zamawiającego odwołanie, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 60 tys. euro.


- Próg ustalony przez Sejm na poziomie 137 tys./211 tys. euro był według mnie zbyt wysoki, dlatego zaproponowałem jego obniżenie. Trzeba dać szansę mniejszym przedsiębiorcom - mówi senator Andrzej Łuczycki.


Krajowa Izba Odwoławcza


Komisje senackie zaproponowały podniesienie wymagań stawianych członkom Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Chciały, by kandydaci na profesjonalnych arbitrów mieli ukończoną jedną z aplikacji prawniczych lub posiadali stopień naukowy co najmniej doktora nauk prawnych. Tomasz Nowakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, wnioskował o odrzucenie tej poprawki, ponieważ taka zmiana mogłaby spowodować poważne kłopoty ze skompletowaniem odpowiedniej liczby kandydatów na członków Izby. Senatorowie odrzucili poprawkę komisji, uznając wymóg ukończenia studiów prawniczych przez członka KIO za wystarczający.


Dialog konkurencyjny


Senat przyjął natomiast zmiany dotyczące dialogu konkurencyjnego. Najważniejsza z nich dotyczy możliwości ustanawiania przez zamawiającego nagród na rzecz uczestników dialogu konkurencyjnego, którzy w toku postępowania przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert. Rekompensata finansowa pozwoli na zwrot kosztów firmom, które podjęły trud przygotowania się do przetargu i nie uzyskały zamówienia. Senatorowie przyjęli poprawkę, która będzie umożliwiała zamawiającemu zażądanie od wykonawców sprecyzowania treści oferty oraz przedstawienia informacji dodatkowych.


Biegli nie tylko z listy


Przyjęto również poprawkę, która zmierza do tego, aby Krajowa Izba Odwoławcza mogła powoływać biegłych spośród osób wpisanych na listę biegłych sądowych ustanowionych przy wszystkich sądach okręgowych, a nie, jak uchwalił Sejm, tylko przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.


- Niepotrzebnie ustawodawca wprowadził przepis ograniczający możliwość powoływania biegłych tylko z listy Sądu Okręgowego w Warszawie - ocenia senator Andrzej Łuczycki, autor przyjętej poprawki.Ewa Grączewska-Ivanova

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK