REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W przetargach nie można ograniczać praw wykonawców

REKLAMA

Senatorowie chcą zachować prawo do wnoszenia odwołań przy zamówieniach publicznych o wartości od 60 tys. euro.


ZMIANA PRAWA


Senat wprowadził poprawki do nowelizacji prawa zamówień publicznych uchwalonej przez posłów. Najważniejsza z nich dotyczy możliwości wnoszenia środków odwoławczych. Sejm podniósł obecny próg, stanowiąc, że wykonawcy w postępowaniach o wartości poniżej 137 tys. euro lub 211 tys. euro (w zależności od kategorii zamawiającego) w przypadku sporu z zmawiającym nie będą mogli wnosić odwołań do niezależnych arbitrów. Senatorowie uznali, że taka zmiana niesłusznie ograniczałaby prawa małych i średnich przedsiębiorców, którzy ubiegają się o udzielenie im zamówienia publicznego. Na wniosek senatora Andrzeja Łuczyckiego (PO) Senat uchwalił, że wykonawcom będzie przysługiwało od rozstrzygnięcia protestu przez zamawiającego odwołanie, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 60 tys. euro.


- Próg ustalony przez Sejm na poziomie 137 tys./211 tys. euro był według mnie zbyt wysoki, dlatego zaproponowałem jego obniżenie. Trzeba dać szansę mniejszym przedsiębiorcom - mówi senator Andrzej Łuczycki.


Krajowa Izba Odwoławcza


Komisje senackie zaproponowały podniesienie wymagań stawianych członkom Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Chciały, by kandydaci na profesjonalnych arbitrów mieli ukończoną jedną z aplikacji prawniczych lub posiadali stopień naukowy co najmniej doktora nauk prawnych. Tomasz Nowakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, wnioskował o odrzucenie tej poprawki, ponieważ taka zmiana mogłaby spowodować poważne kłopoty ze skompletowaniem odpowiedniej liczby kandydatów na członków Izby. Senatorowie odrzucili poprawkę komisji, uznając wymóg ukończenia studiów prawniczych przez członka KIO za wystarczający.


Dialog konkurencyjny


Senat przyjął natomiast zmiany dotyczące dialogu konkurencyjnego. Najważniejsza z nich dotyczy możliwości ustanawiania przez zamawiającego nagród na rzecz uczestników dialogu konkurencyjnego, którzy w toku postępowania przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert. Rekompensata finansowa pozwoli na zwrot kosztów firmom, które podjęły trud przygotowania się do przetargu i nie uzyskały zamówienia. Senatorowie przyjęli poprawkę, która będzie umożliwiała zamawiającemu zażądanie od wykonawców sprecyzowania treści oferty oraz przedstawienia informacji dodatkowych.


Biegli nie tylko z listy


Przyjęto również poprawkę, która zmierza do tego, aby Krajowa Izba Odwoławcza mogła powoływać biegłych spośród osób wpisanych na listę biegłych sądowych ustanowionych przy wszystkich sądach okręgowych, a nie, jak uchwalił Sejm, tylko przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.


- Niepotrzebnie ustawodawca wprowadził przepis ograniczający możliwość powoływania biegłych tylko z listy Sądu Okręgowego w Warszawie - ocenia senator Andrzej Łuczycki, autor przyjętej poprawki.



Ewa Grączewska-Ivanova

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA