REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie lista zawodów rzemieślniczych

REKLAMA

Najważniejsza zmiana w ustawie o rzemiośle polegać ma na określeniu kwalifikacji zawodowych potrzebnych do wykonywania działalności rzemieślniczej.
 

ZMIANA PRAWA


W sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości trwają prace nad zaproponowanymi przez posłów zmianami do ustawy o rzemiośle.

REKLAMA

REKLAMA

- Projekt nowelizacji proponuje stworzenie listy zawodów rzemieślniczych. Do tej pory nie było takiego wykazu - mówi poseł sprawozdawca Michał Wójcik (PiS). Opracuje go minister gospodarki w drodze rozporządzenia po zasięgnięciu opinii Związku Rzemiosła Polskiego - dodaje poseł.


Zawody, które znajdą się na liście, będą mogły wykonywać wyłącznie osoby posiadające potwierdzone kwalifikacje zawodowe. Przepis ten budzi największe wątpliwości, przyznaje Michał Wójcik. Takimi potwierdzonymi kwalifikacjami rzemieślniczymi byłby egzamin czeladniczy lub mistrzowski, który można zdać w izbie rzemieślniczej, albo egzamin przed komisjami kuratoryjnymi tworzonymi w szkołach i komisjach w ośrodkach doskonalenia zawodowego. Osoby, które ukończyły technikum, i w ten sposób zdobyły zawód, nie będą już musiały zdawać żadnego dodatkowego egzaminu na potwierdzenie swoich kwalifikacji. Proponuje się też, aby osoby, które nie mają wymaganych kwalifikacji, a prowadzą działalność rzemieślniczą, zdobyły je w ciągu trzech lat od wejścia w życie ustawy. Z tego obowiązku mogłyby zostać zwolnione jedynie osoby, które ukończyły 50 rok życia i mogą wylegitymować się dziesięcioletnim okresem prowadzenia działalności.


Oprócz osób fizycznych i wspólników spółek cywilnych działalność rzemieślniczą mogłyby wykonywać także spółki jawne, ponieważ wielu rzemieślników prowadzi działalność w tej formie - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o rzemiośle. Ich wspólnicy powinni wykonywać zawód wpisany na listę i mieć potwierdzone kwalifikacje rzemieślnicze.


Status rzemieślnika nie zostanie natomiast przyznany spółkom komandytowym i komandytowo-akcyjnym. Rzemiosłem będzie więc zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną lub wspólników spółek, z udziałem kwalifikowanej pracy własnej, w imieniu własnym tej osoby i na jej rachunek, natomiast rzemieślnikiem będzie osoba, która wykonywałaby taką działalność. W ten sposób po raz pierwszy w ustawie o rzemiośle pojawiła się definicja rzemieślnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA