Pracodawcy mogą prowadzić praktycznie niezależną od woli państwa strategię wynagradzania pracowników.
Pracodawcy przy ustalaniu wynagrodzeń ograniczeni są ustawą o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców. Ustawa ogranicza w podnoszeniu płac podmioty gospodarki narodowej, prowadzące działalność gospodarczą, w tym również jednostki organizacyjne, działające na podstawie prawa bankowego, prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, a także samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, zatrudniające powyżej 50 osób. U tych pracodawców skala podwyżki przeciętnej pensji nie powinna przekraczać ustalonego przez partnerów społecznych i rząd wskaźnika przyrostu przeciętnej miesięcznego
wynagrodzenia. W tym roku wynosi on 3,4 proc. Tyle tylko że ustawa nie przewiduje żadnych sankcji dla pracodawców, którzy podniosą wynagrodzenia ponad ustalony wskaźnik. Mimo to pracodawcy często uzasadniają brak podwyżek w oczekiwanej przez załogę wysokości ograniczeniami wynikającymi z tej ustawy, dlatego NSZZ Solidarność domaga się jej uchylenia.
Część osób zatrudnionych na kluczowych stanowiskach w firmach państwowych ma ograniczoną możliwość uzyskania podwyżek, gdyż ma do nich zastosowanie ustawa zwana ustawą kominową.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Maksymalne zarobki osób podlegających przepisom tej ustawy nie mogą przekroczyć sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Ustawa kominowa, mimo iż jest krytykowana, nadal obowiązuje. W Sejmie jest obecnie projekt ustawy, który przewiduje bardziej elastyczne, choć w dalszym ciągu ograniczone, możliwości podnoszenia płac menedżerom firm państwowych.
Tomasz Zalewski
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców (Dz.U z 1995 r. Nr 1, poz. 2).
Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, zwana ustawą kominową (Dz.U. Nr 26, poz. 306 z późn. zm.).