Opodatkowanie zysków osób prawnych
REKLAMA
AKADEMIA PODATNIKA
Udziałowcy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcjonariusze spółek akcyjnych mogą otrzymywać od spółek dywidendy. Zazwyczaj trzeba wtedy rozliczyć się z fiskusem i zapłacić podatek dochodowy. Obowiązku tego można jednak uniknąć.
Podatek płaci spółka
Podatnicy muszą opłacać zryczałtowany 19 proc. podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku od dywidend i innych należności stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.
Dywidenda stanowi dochód wspólnika lub akcjonariusza z posiadanych przez niego udziałów (lub akcji) i jest częścią zysku spółki przeznaczonego do podziału dla wspólników (lub akcjonariuszy). Oczywiście osiągnięcie przez spółkę w danym roku podatkowym zysku nie wiąże się z natychmiastowym prawem do wypłaty dywidendy, a w konsekwencji nie skutkuje obowiązkiem podatkowym. Jednak w przypadku wypłaty dywidendy spółka jako płatnik ma obowiązek obliczenia i poboru podatku. Podatnik uzyskujący przychód sam więc nie oblicza i nie odprowadza podatku. Płatnikiem jest spółka, która wypłaca dywidendę, lub spółka, od której podatnik uzyskuje inny przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Potrzebne są udziały
Dochody pochodzące z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych są zwolnione od podatku dochodowego, jeśli łącznie zostaną spełnione warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Wypłacającym dywidendę musi być spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd w Polsce. Odbiorcą dywidendy uzyskującym z tego tytułu dochody jest spółka uznawana za rezydenta państwa członkowskiego UE lub państwa należącego do EOG, która podlega w nim opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Aby skorzystać ze zwolnienia, spółka uzyskująca dywidendę powinna posiadać przez minimum dwa lata (również planowane, upływające po dacie wypłaty dywidendy) w spółce wypłacającej dywidendę docelowo udział nie mniejszy niż 10 proc. (od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. nie mniejszy niż 15 proc.), a odbiorcą dywidend jest ona sama albo jej zagraniczny zakład. Zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, gdy spółka uzyskująca dochody (przychody) posiada nie mniej niż 15 proc. (docelowo 10 proc.) udziałów (akcji) w spółce wypłacającej należności nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Okres ten może upłynąć już po dniu uzyskania dochodów.
PRZYKŁAD: UTRATA PRAWA DO ZWOLNIENIA
Podatnik nabył udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w lutym 2005 r. Spółka zdecydowała o wypłacie dywidendy. Jednak podatnik sprzedał swoje udziały w grudniu 2006 r. Nie dotrzymał więc warunku posiadania pakietu udziałów (akcji) przez dwa lata. W związku z tym spółka ma obowiązek zapłaty podatku w wysokości 19 proc. dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utracone zostało prawo do zwolnienia, wraz z odsetkami za zwłokę.
Podstawa prawna
Art. 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
REKLAMA