REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki przedsiębiorcy związane z odstąpieniem od ustalonych warunków

Edyta Wereszczyńska

REKLAMA

Konieczność odstąpienia od zawartej umowy stanowi ryzyko gospodarcze przedsiębiorcy. Wydatków, które w takim przypadku poniesie, nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodu.


AKADEMIA PODATNIKA

 


Podczas prowadzenia działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorcy odstępują od wcześniej zawartych umów. W zależności od łączącej przedsiębiorcę z kontrahentem umowy niekiedy w takich przypadkach konieczna jest wypłata odszkodowania za niedotrzymanie warunków umowy. Podatnicy chcieliby wówczas wiedzieć, czy odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy może stanowić koszt uzyskania przychodu.


Nie można rozliczyć

W świetle obowiązujących przepisów zaliczenie takiego wydatku do kosztów podatkowych byłoby nieprawidłowe. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 19 zaś wynika, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się kar, opłat i odszkodowań oraz odsetek od tych zobowiązań z tytułu:

l nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska,

l niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.


Przyczyna i skutek

Organy podatkowe zwracają uwagę, czy poniesione wydatki pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu. Ponadto ponoszone wydatki powinny być ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Na podatniku spoczywa obowiązek udokumentowania wydatku i wykazania związku między tym wydatkiem a uzyskanym przychodem.


Bez zaliczenia w koszty

W tym przypadku trudno jednak będzie uznać, że odszkodowanie wypłacone w związku z odstąpieniem od umowy można zaliczyć do kosztów podatkowych. Zdarzają się sytuacje, kiedy przedsiębiorca odstępuje od umowy po to, by zapobiec stracie, która mogłaby wyniknąć z jej wykonania. Zdarza się również, że odstąpienie od umowy podyktowane jest koniecznością zawarcia innej umowy. Takie działania podejmowane przez przedsiębiorców związane są z ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej. Jak podkreślają jednak organy podatkowe, konsekwencji finansowych podejmowanego ryzyka nie można przenosić na Skarb Państwa, m.in. posługując się w tym celu przepisami podatkowymi dotyczącymi kosztów podatkowych.

Odszkodowanie, które przed-siębiorca ma obowiązek zapłacić, jest formą naprawienia szkody, jaką poniósł kontrahent wskutek niedotrzymania umowy. Rozwiązana umowa nie będzie wpływać na powstanie przychodu. Dlatego nie można uznać, że będzie zachodził związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a przychodem przedsiębiorcy.


PRZYKŁAD: JAK POTRAKTOWAĆ REZYGNACJĘ Z DZIERŻAWY

Przedsiębiorca zdecydował się odstąpić od umowy dzierżawy terenu zawartej na 10 lat w związku z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej. Strony umówiły się, że teren zostanie przywrócony do stanu pierwotnego, a dzierżawca zapłaci wydzierżawiającemu odszkodowanie za wcześniejsze odstąpienie od umówionych warunków. Przedsiębiorca - mimo poniesionych wydatków - nie może zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.


 

Podstawa prawna

Art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


Edyta Wereszczyńska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA