Czy wszyscy inwestorzy muszą mieć równy dostęp do informacji
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Emitent, który ubiega się o dopuszczenie jego papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym lub którego akcje już są przedmiotem obrotu, musi równocześnie przekazywać Komisji Nadzoru Finansowego i Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a następnie do publicznej wiadomości informacje poufne, w rozumieniu art. 154 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także informacje bieżące i okresowe. Emitent obowiązany jest przekazywać informacje niezwłocznie po zajściu zdarzeń lub okoliczności, które uzasadniają ich przekazanie lub po powzięciu o nich wiadomości, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin. Przekazanie informacji odbywa się za pomocą systemu informatycznego ESPI, którego odbiorcami są KNF, GPW oraz agencja informacyjna (Polska Agencja Prasowa). To właśnie za pomocą agencji informacyjnej następuje przekazanie informacji do publicznej wiadomości. Agencja informacyjna zapewnia powszechny dostęp do informacji przekazanych poprzez ESPI niezwłocznie po ich otrzymaniu. Dlatego istnieje domniemanie, że od czasu opublikowania wiadomości przez PAP wszyscy inwestorzy mieli równy dostęp do raportu przesłanego przez spółkę publiczną. Do czasu przekazania informacji do publicznej wiadomości wszyscy, którzy mają do niej uprzedni dostęp, w szczególności członkowie organów spółki, prokurenci, pracownicy spółki, akcjonariusze spółki itd. nie mogą wykorzystywać takiej informacji. Wykorzystywaniem informacji może być np. nabywanie lub zbywanie akcji spółki na rachunek własny lub osoby trzeciej.
PODSTAWA PRAWNA
n Ustawa z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. nr 184, poz. 1539 ze zm.).
n Ustawa z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. nr 183, poz. 1538 ze zm.).
n Rozporządzenie ministra finansów z 19 października 2005 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz.U. nr 209, poz. 1744).
ARTUR CIEŚLIK
senior associate w Zespole Rynków Kapitałowych kancelarii Salans
REKLAMA
REKLAMA