reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ułatwienia dla usługodawców transgranicznych

Ułatwienia dla usługodawców transgranicznych

Łatwiej będzie świadczyć usługi transgraniczne. Rząd przyjął projekt nowej ustawy dotyczący zasad uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.


ZMIANA PRAWA


Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wdraża do polskiego systemu prawnego część przepisów dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. Dyrektywa ta zawiera wiele rozwiązań z obecnie obowiązujących unijnych przepisów. Dlatego także w treści projektowanej ustawy można było wykorzystać sprawdzone rozwiązania. Dyrektywa unijna nie zmieniła przepisów dotyczących ogólnych zasad uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych. Z tego względu większość z nich, z pewnymi modyfikacjami, została przeniesiona z ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.


Poważnie zmodyfikowane zostaną zasady świadczenia usług transgranicznych. Projekt przewiduje zniesienie barier i ograniczenie do minimum formalności w zakresie możliwości wykonywania zawodu regulowanego i okazjonalnego świadczenia usług transgranicznych. Jeżeli zatem ktoś będzie zainteresowany tymczasowym wykonywaniem działalności regulowanej w innym państwie UE, nie zmieniając swojej siedziby, to nie będzie poddany szczegółowym procedurom sprawdzającym przewidzianym dla osób przyjeżdżających do państwa członkowskiego z zamiarem trwałego osiedlania się.


Ustawa o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej ma wejść w życie z dniem 20 października 2007 r., czyli w terminie wskazanym do wdrożenia dyrektywy z 7 września 2005 r.Tomasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama