| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie zakaz pracy w święta

Będzie zakaz pracy w święta

Praca w placówkach handlowych będzie dozwolona w niedziele, ale zakazana w święta.

 


Zmiana praw
a

 


Na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu pracy. Posłowie chcą zakazać handlu w dni świąteczne. Nadal dozwolona ma być jednak praca w niedziele w placówkach handlowych, chyba że święto przypadnie właśnie w tym dniu.


Zdaniem Stanisława Szweda, posła PiS, jest to propozycja kompromisowa, która może pogodzić interesy pracowników i właścicieli firm handlowych. Jest ona również zgodna z oczekiwaniami rządu


Zdaniem posłów wnioskodawców zakaz wykonywania pracy w dni świąteczne nie wpłynie negatywnie na wyniki finansowe firm. Nie zmniejszy się również z tego powodu liczba zatrudnionych tam osób.


- Najprawdopodobniej część sklepów wydłuży czas pracy w okresie przedświątecznym - dodaje Stanisław Szwed.

Projekt poparli również przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Dodatkowo OPZZ zaproponowało znaczne ograniczenie pracy w niedziele. Byłaby ona możliwa pod warunkiem ustawowego zagwarantowania pracownikowi pełnej dobrowolności jej wykonywania i zapewnienia wynagrodzenia zwiększonego przynajmniej o 100 proc.


Poprzedni projekt posłów LPR, który przewidywał, że handel w niedziele i święta mogliby prowadzić tylko mali przedsiębiorcy, o których mowa w art. 104 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), został odrzucony przez Sejm.


Mariusz Rachuba

 


Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK