| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kierowcom, którzy są przedsiębiorcami, także przysługują diety za odbywane podróże służbowe

Kierowcom, którzy są przedsiębiorcami, także przysługują diety za odbywane podróże służbowe

Diety za podróże służbowe może zaliczyć do kosztów również kierowca prowadzący działalność gospodarczą.


Podatnik zwrócił się do urzędu skarbowego z pytaniem, czy jako osoba prowadząca działalność może wydatki z tytułu wyjazdów w kraju i za granicą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych w kraju i za granicą. Sam jest kierowcą we własnej firmie. Przedsiębiorstwo, w którym pracował wcześniej, wypłacało mu diety za podróże. W związku z tym, że zarówno w poprzednim miejscu pracy, jak i we własnej firmie wykonywał te same czynności kierowcy, uważa, że może diety zaliczyć do kosztów.

Innego zdania był jednak urząd skarbowy, który stwierdził, że wykonywanie czynności kierowcy nie może być uznane za podróż służbową. Za podróż taką można - zdaniem naczelnika US - uznać przykładowo wyjazd po zakup środka trwałego. Dyrektor izby skarbowej podzielił stanowisko naczelnika. Powołał się on na kodeks pracy i uznał, że wyjazdy, o których mówił podatnik, stanowią podstawowe czynności z działalności gospodarczej, a nie podróże służbowe. Brak jest więc prawa do naliczania diet. W skardze do WSA podatnik zarzucił organom naruszenie ustawy o PIT.

Podróżą służbową jest każda podróż osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która pozostaje w związku z tą działalnością i ma na celu osiągnięcie przychodu

Sąd uchylił decyzje organów podatkowych. Zdaniem sądu, podróżą służbową jest każda podróż osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która pozostaje w związku z tą działalnością i ma na celu osiągnięcie przychodu. WSA powołał się również na wyrok NSA (sygn. FSK 2175/04), który uznał, że osoby prowadzące działalność z tytułu odbywania podróży służbowych mogą rozliczyć się z fiskusem jedynie swoistym ryczałtem, czyli wartością diet za czas podróży służbowej przysługującą pracownikom. WSA dodał, że organy dokonały błędnej interpretacji ustawy o PIT. Oznacza to, że diety za czas podróży można zaliczyć do kosztów.

Sygn. akt III SA/Wa 120/07

Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »