REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można legalnie stosować niektóre oprogramowania bez opłat licencyjnych

Krzysztof Siewicz

REKLAMA

Wolne oprogramowanie stanowi interesującą alternatywę dla przedsiębiorców chcących legalnie korzystać z oprogramowania bez ponoszenia opłat licencyjnych.

 


Korzystanie z programów komputerowych przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest coraz częściej koniecznością, choć zwykle wiąże się z istotnymi kosztami. Wielu przedsiębiorców próbuje oszczędzać wykorzystując programy freeware i shareware. Są to programy darmowe, będące okrojonymi wersjami programów odpłatnych lub działające tylko przez określony czas. Ich licencje są jednak często ograniczone do użytku niekomercyjnego i nie można z nich legalnie korzystać prowadząc przedsiębiorstwo. Na szczęście nie jest prawdą, że przedsiębiorcy mają alternatywę: albo wykupienie licencji, albo zaprzestanie korzystania z oprogramowania.


Cztery wolności użytkownika

Od wielu lat istnieje i rozwija się trzecia alternatywa - wolne oprogramowanie. Są to programy, których można:

l używać w dowolnym celu,

l analizować i adaptować do własnych potrzeb,

l rozpowszechniać bez zmian,

l rozpowszechniać poprawki i ulepszenia.

Ten szeroki wachlarz uprawnień z nawiązką może zaspokoić potrzeby większości użytkowników, nawet jeżeli korzystają z programów przy prowadzeniu przedsiębiorstwa.


Jak rozpoznać wolny program

Wolność oprogramowania zależy od postanowień licencji, a te każdorazowo ustala licencjodawca. Obecnie większość zainteresowanych wybiera spośród kilkudziesięciu gotowych modelowych wolnych licencji, których lista jest publikowana przez Free Software Foundation. Organizacja ta zajmuje się między innymi badaniem, czy spełniają one wszystkie cztery wskazane wyżej elementy definicji opracowanej przez Richarda M. Stallmana. Ponad 70 proc. wolnych programów podlega GNU General Public License, jednej z takich uznanych i certyfikowanych licencji. Użytkownik może zatem szybko i łatwo sprawdzić, czy można korzystać z danego programu w dowolnym celu.

Wolne oprogramowanie można pozyskać za darmo z internetu. Usługi dodatkowe, takie jak serwis, są jednak świadczone odpłatnie. Ale za takie usługi do oprogramowania własnościowego trzeba również płacić, a programy typu freeware lub shareware pozbawione są zwykle jakiegokolwiek wsparcia. Co więcej, nawet dostawcy drogiego oprogramowania własnościowego usiłują zazwyczaj znacznie ograniczyć własną odpowiedzialność za ewentualne szkody. Większość użytkowników jest wobec tego przyzwyczajona, że w razie kłopotów musi sobie radzić samodzielnie lub ponosić dodatkowe koszty.


Copyleft

Niektóre wolne licencje zawierają klauzule copyleft. W największym skrócie zobowiązują one licencjobiorcę do dzielenia się poprawkami i ulepszeniami programu na wolnej licencji, jednak zwykle tylko wtedy, gdy udostępnia on takie opracowania osobom trzecim. Zwykły użytkownik rzadko dokonuje modyfikacji, a wielu przedsiębiorców korzysta z programów tylko wewnątrz własnego przedsiębiorstwa. Nie podlegają oni zatem klauzulom copyleft, choć oczywiście zawsze powinni dokładnie zapoznać się z wiążącą ich licencją.


Skutki podatkowe

Otrzymanie nieodpłatnego świadczenia skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania. Minister finansów wyjaśnił jednak swego czasu, odnosząc się do wolnego oprogramowania, że gdy określone świadczenia... są z założenia bezpłatne dla wszystkich podatników, a nie jednostkowym przypadkiem stosowanym w stosunku do indywidualnego podmiotu, to wówczas nie należy ustalać w związku z zaistnieniem takiego zdarzenia przychodów podatkowych... (interpretacja ministra finansów z 10 marca 2006 r., PB3/GM-8213-12/06/144, Biuletyn Skarbowy, 2006, nr 2, s. 21-22). Zastrzeżono oczywiście, że całokształt okoliczności w indywidualnych przypadkach może prowadzić do innych wniosków. Pomijając jednak sytuacje wyjątkowe, licencje wolnego oprogramowania są nieodpłatne dla wszystkich zainteresowanych.


Krzysztof Siewicz

prawnik w kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, doktorant Leiden University, autor bloga http://ksiewicz.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA