REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Organizacje z branży gier losowych krytykują plany resortu finansów

Planowany przez Ministerstwo Finansów (MF) wzrost podatku od gier na automatach o tzw. niskich wygranych zmniejszy wpływy do budżetu i doprowadzi do wzrostu szarej strefy - alarmują organizacje przedsiębiorców z branży gier losowych.

Decydująca będzie data złożenia wniosku

O tym, czy po 1 lipca 2007 r. podatnik otrzyma interpretację podatkową od ministra finansów czy z urzędu skarbowego, zdecyduje data złożenia wniosku.

Kiedy przedawnia się prawo do zasiłku chorobowego dla prowadzącego działalność gospodarczą

Od 2000 r. prowadzę działalność gospodarczą. Wcześniej zatrudniałem kilku pracowników wraz z księgową, ale zakres świadczonych usług zmniejszył się, dlatego teraz sprawy kadrowo-płacowe prowadzę sam. W ubiegłym roku zachorowałem i w związku z tym przez kilka miesięcy otrzymywałem zasiłek chorobowy z ZUS.

Będzie większa kontrola nad strategicznymi spółkami

Strategiczne spółki pozostaną w rękach Skarbu Państwa. Pozostałe będą szybciej prywatyzowane między innymi poprzez aukcje akcji.

REKLAMA

Senatorowie zajmą się redukcją kosztów pracy

Dzisiaj senatorowie zdecydują o poparciu przyjętej przez Sejm ustawy redukującej składkę rentową. Wczoraj jedna z komisji senackich opowiedziała się za jej odrzuceniem.

Czy warunkiem ulgi uczniowskiej są uprawnienia do szkolenia uczniów wszystkich wspólników

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zatrudniamy uczniów w celu nauki zawodu. Jeden z nas ma uprawnienia do szkolenia uczniów, natomiast drugi takich uprawnień nie posiada. Zajmuje się pracami biurowymi, niezwiązanymi bezpośrednio z pracą wykonywaną przez uczniów. Który z nas może odliczyć ulgę uczniowską?

Modyfikacje specyfikacji eliminują oferentów

Nieprecyzyjne przepisy ustawy pozwalają na naganne praktyki zamawiających i wykonawców. Pokrzywdzonym przedsiębiorcom trudno udowodnić swoje racje w postępowaniu odwoławczym. W postępowaniu o mniejszej wartości wykonawcy w ogóle nie mogą wnosić odwołań i skarg.

Nowe zasady odbywania służby zastępczej w firmach

Pracodawcy, który chcą w swoich firmach zatrudniać poborowych, będą musieli składać dodatkowe dokumenty o zgodę na odbywanie służby zastępczej.

REKLAMA

Wydatki na podwyższenie kapitału nie będą kosztem

Wydatki poniesione na powiększenie kapitału zakładowego nie stanową kosztów podatkowych spółki.

Spółki drogowe

Czy drogowe spółki specjalnego przeznaczenia są wpisywane do Krajowego Rejestru Sądowego oraz jakie są zasady ich reprezentacji w stosunkach z kontrahentami?

Będą pieniądze na indywidualną rehabilitację

Nadwyżka dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych nadal będzie przekazywana na indywidualne programy rehabilitacyjne.

VAT: trudno skontrolować zlikwidowaną spółkę

Podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka cywilna, nie jej wspólnicy. Po likwidacji działalności w takiej formie podatnik VAT przestaje istnieć. Fiskus ma natomiast problemy z przeprowadzaniem kontroli VAT nieistniejącej spółki.

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego?

Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za wypadek przy pracy

W razie zaistnienia wypadku przy pracy pracodawca może być zobowiązany do zapłaty pracownikowi dodatkowego odszkodowania. Zasady tej odpowiedzialności odszkodowawczej określają przepisy kodeksu cywilnego.

PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o WOH

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" zwróci się do prezydenta, aby nie podpisywał ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH). Zdaniem przedsiębiorców, prezydent powinien skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Większe kary za nielegalny transport śmieci

Firmy, które naruszą warunki określone w zezwoleniach na transport międzynarodowy odpadów, mogą zapłacić karę nawet do 300 tys. złotych.

Po zgodę na budowę supermarketu do wójta

Na prowadzenie dużych obiektów handlowych trzeba będzie mieć zezwolenie.

532,90 zł zasiłku dla niepełnosprawnego

Pracodawcy, którzy zatrudniają uczestników zajęć centrów integracji społecznej przez co najmniej rok, otrzymają refundację części wypłacanego im wynagrodzenia.

Do rejestru będzie można trafić za złotówkę długu

Prawie każdy przedsiębiorca będzie mógł zgłosić swojego niesolidnego dłużnika do Krajowego Rejestru Długów. Zmiana nie obejmie jednak ubezpieczycieli i funduszy skupiających wierzytelności bankowe. Wierzyciel poszkodowany przez niesolidnego dłużnika będzie mógł zgłosić nawet złotówkę zaległości od całego długu.

PFRON zwróci składki ZUS renciście przedsiębiorcy

Składki na ZUS niepełnosprawnych zostaną zrefundowane. Refundację składek otrzymają także renciści, którzy prowadzą firmy. Dotowane będą pensje niepełnosprawnych, którym nie przysługuje emerytura.

Udzielenie pożyczki własnemu pracownikowi

Czy udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę z o.o. jej własnemu pracownikowi jest czynnością podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług? Spółka udziela takich pożyczek sporadycznie, a udzielanie ich nie należy do rodzaju działalności prowadzonej przez spółkę.

Organizacje odzysku pomagają firmom

Ponad czterokrotnie w okresie od 2002 do 2005 roku zmniejszyły się wpływy z opłat produktowych. Coraz więcej opakowań zostaje poddanych recyklingowi. W wywiązaniu się przedsiębiorców ze swoich obowiązków pomagają organizacje odzysku.

Przedsiębiorcom przybędzie obowiązków

Od przyszłego roku podatnik podczas kontroli na żądanie urzędnika będzie musiał sporządzać zestawienia z danymi firmy. Będzie to czasochłonne i kosztowne.

W każdej firmie ma być jeszcze bezpieczniej

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp przewiduje m.in. określenie treści karty oceny ryzyka zawodowego.

Jak ojciec prowadzący działalność gospodarczą powinien rozliczyć umowę zlecenia zawartą z synem

Prowadzimy działalność gospodarczą. Czy możemy zatrudnić na umowę zlecenia syna (studenta) zamieszkałego z nami? Czy możemy go potraktować jak każdego zleceniobiorcę? Jak wyliczyć wynagrodzenie?

Faktoring zapewnia ciągłość dostaw i płynność finansową

Korzystanie z faktoringu świadczy o profesjonalizmie zarządzających finansami firmy, a dla odbiorcy jest gwarancją ciągłości dostaw, bo ich dostawcy nie grozi utrata płynności.

Kontrole równoległe zmorą dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy skarżą się na łamanie przez instytucje kontrolne przepisów zakazujących prowadzenia równolegle kilku kontroli.

Propozycje poselskie mogą zablokować demontaż aut

Będzie łatwiej zapewnić sieć demontażu aut wycofanych z eksploatacji. Zmniejszą się jednak wpływy z recyklingu.

Zakazy w reklamie, marketingu i promocji

Uchwalona wczoraj ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zawiera katalog zakazów dla przedsiębiorców w zakresie prowadzenia reklamy, marketingu, związanych z promocją i nabywaniem produktów przez konsumentów.

Zawieszenie stosowania postanowień układu zbiorowego pracy

Jestem właścicielem średniej wielkości przedsiębiorstwa. Niestety, ostatnio kondycja gospodarcza mojej firmy uległa pogorszeniu i nie jestem w stanie sprostać wszystkim zobowiązaniom zawartym w zbiorowym układzie pracy. Nie chciałbym przeprowadzać redukcji zatrudnienia, czy wobec tego mogę zawiesić niektóre postanowienia tego układu?

Podczas upałów firma musi dostarczyć napoje

Pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.

Z jednorazowej amortyzacji korzystają nieliczni

Nowa metoda amortyzacji miała przynieść firmom duże oszczędności podatkowe. Niewielu podatników zainteresowanych jest szybszym zaliczaniem wydatków w koszty. Stosowanie jednorazowego odpisu może uniemożliwić korzystanie z pomocy publicznej.

Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Świadczę usługi budowlane i rozliczam się miesięcznie. Czy opłaca mi się wybrać kasową metodę rozliczeń i jakie są tego konsekwencje?

Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jeśli firma posiada na koncie pieniądze, które przez dzień, tydzień lub pół miesiąca nie będą wykorzystane, opłacalne staje się otwarcie konta lokacyjnego powiązanego z kontem firmowym.

Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

Zakaz stosowania nieuczciwych praktyk, tj. takich, które wprowadzają klientów w błąd, reguluje uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Bruksela nie chce dotować przenoszenia miejsc pracy do Polski

Komisja Europejska sprzeciwia się pomysłowi polskiego rządu, by 1 mld euro z funduszy unijnych przeznaczyć na wsparcie dla inwestorów zagranicznych.

Kiedy aport przedsiębiorstwa należy rozliczyć w deklaracji

Ostatni dzień działalności firmy X osoby fizycznej to 30 kwietnia 2007 r. W dniu 2 maja 2007 r. dokonany został notarialnie aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej Y. Czy i w jakim miesiącu osoba fizyczna, a więc firma X, powinna wykazać dokonany aport w VAT-7 jako zwolniony?

Firmom nie będzie łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Resort pracy może już w tym tygodniu zmienić przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Nie będzie możliwości zatrudniania bez zezwolenia pracowników z Dalekiego Wschodu. Pracodawcy odczuwający braki kadrowe są rozczarowani działaniami rządu.

Zapłata znakami do końca 2008 roku

Podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową przy użyciu znaków skarbowych do końca 2008 roku.

Trzy miesiące na refundację świadczeń dla poborowych

Pracodawcy zatrudniający osoby odbywające zastępczą służbę wojskową tylko przez trzy miesiące będą mogli występować o refundację.

Rząd zamierza wprowadzić nowy podatek od wartości gruntów

Ministerstwo Budownictwa proponuje wprowadzenie nowego podatku od gruntów, które mają plany zagospodarowania przestrzennego. Miałby to być 5-proc. podatek roczny.

Czy mogę zawiesić działalność

Płacę kartę podatkową? Czy mogę zawiesić działalność na czas urlopu?

Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Chociaż od 1 stycznia zlikwidowane zostały urzędowe blankiety wekslowe i nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej od weksla, nadal pozostaje on jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Weksel można sporządzić na kartce papieru, ale by był ważny, musi zawierać wymagane prawem elementy - w tym nazwę weksel i podpis wystawcy.

Sejmowe komisje popierają ustawę o WOH

Sejmowe komisje gospodarki, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz rozwoju przedsiębiorczości popierają ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych.

Zezwolenia na działalność supermarketów

Jutro Sejm zajmie się ustawą o supermarketach. Senat odrzucił tę ustawę i teraz posłowie zadecydują o tym, czy odrzucą uchwałę Senatu większością głosów.

50 tys. zł kary za naruszenie warunków zezwolenia

Firmy, które naruszą warunki określone w wydanych im zezwoleniach na międzynarodowy transport odpadów, poniosą kary od 15 do 50 tys. zł.

Posłowie chcą obniżyć składkę rentową płaconą do ZUS

Już w tym tygodniu Sejm może rozstrzygnąć o obniżce składki rentowej. Ustawa trafiła do drugiego czytania.

Dyskryminacja firm jest zabroniona

Mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend to ograniczenie swobody przepływu kapitału.

Reklama będzie bez agresji i podstępu

Już wkrótce nie będzie można wykorzystywać treści publicystycznych w celu promocji produktu.

Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Czy przychody z usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy, które nie wchodziły w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

REKLAMA