reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > 67 mld euro trafi do przedsiębiorców w latach 2007-2015

67 mld euro trafi do przedsiębiorców w latach 2007-2015

Dzięki funduszom unijnym przedsiębiorcy będą mogli pozyskiwać środki na inwestycje, działania innowacyjne, dostosowanie przedsięwzięć do wymogów ochrony środowiska czy na szkolenia.


Najwięcej środków dla przedsiębiorców dostępnych jest w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Przyjęliśmy dwa założenia: w ramach tego programu będziemy wspierali wyłącznie inwestycje o wysokim poziomie innowacyjności i będą to inwestycje relatywnie duże - mniejsze będą realizowane w ramach RPO. Niemal 46 proc. środków przewidzianych dla tego programu, czyli 4,5 mld euro, wspierać będzie przedsiębiorstwa - niezależnie od ich wielkości - przy realizacji innowacyjnych projektów o znaczeniu ponadregionalnym lub międzynarodowym. Zgodnie z mapą pomocy regionalnej, przedsiębiorcy uzyskają dofinansowanie w wysokości od 30 do 70 proc. W ramach priorytetu I i IV dofinansowani będą przedsiębiorcy w zakresie inwestycji w sferę B+R. Możliwy będzie m.in. zakup wyników prac naukowych, przekształcenie firmy w centrum badawczo-rozwojowe, a także pozyskanie środków na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym oraz dofinansowanie w postaci kredytu technologicznego udzielanego przez BGK. Z kolei w ramach osi priorytetowej III dla przedsiębiorców przewidziane jest dwuetapowe wsparcie. Doradcze - polegające na ocenie racjonalności pomysłu oraz na utworzeniu firmy, a następnie tzw. wejście kapitałowe, dofinansowane z Programu funduszy podwyższonego ryzyka, aby zwiększyć dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstw. Dodatkowo firmy będą mogły uzyskać wsparcie na tworzenie i rozwój powiązań korporacyjnych (klastrów) o ponadregionalnym charakterze. Natomiast ze środków VII priorytetu tego programu rozwijane będą aplikacje informatyczne na potrzeby przedsiębiorców - głównie z zakresu gospodarki, handlu oraz nauki.


Należy zaznaczyć, że PO IG nie jest prostą kontynuacją Programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, realizowanego w latach 2004-2008. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli realizować inwestycje o zbliżonym charakterze do tych w ramach Działania 2.3 - Dotacje dla MSP na inwestycje, będą mogli uzyskać wsparcie z jednego z 16 regionalnych programów operacyjnych. Na bezpośrednie wsparcie MSP województwa przeznaczyły 25 proc. dostępnych środków, czyli prawie 4 mld euro. Mali i średni przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania dotacji na projekty innowacyjne poniżej 8 mln złotych, pozyskiwanie certyfikacji dla wytwarzanych produktów i usług, budowę lub zarządzanie centrum logistycznym o wartości projektu nieprzekraczającej 20 mln złotych. O tym, na co dokładnie zostaną przeznaczone środki, zdecydowały samorządy województw.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama