REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców są traktowane jak pomoc publiczna

REKLAMA

Część dotacji dla przedsiębiorców z funduszy unijnych, dostępnych w latach 2007-2013, będzie udzielanych w oparciu o zmienione zasady pomocy de minimis. Najważniejsza zmiana to podniesienie progu takiej pomocy do 200 tys. euro.

REKLAMA


W Unii Europejskiej każde wsparcie dla przedsiębiorców pochodzące ze środków publicznych jest traktowane jako pomoc publiczna i musi podlegać ścisłej kontroli. Dotyczy to także dotacji z funduszy unijnych. Dlatego też beneficjenci starający się o środki z Unii Europejskiej powinni zwrócić uwagę na to, na co taka pomoc może być udzielona. Jeśli zostanie im źle przyznana, to właśnie oni, a nie urzędnicy, poniosą konsekwencje finansowe i będą musieli zwrócić pieniądze.

REKLAMA


W latach 2007-2013 dotacje z funduszy unijnych będą udzielane w oparciu o kilkadziesiąt programów pomocowych. Większość z nich wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej i będzie stosowana w ściśle wyznaczonym zakresie. Jednak dwa modele pomocy będą dotyczyły większości wsparcia dla firm. Jednym z nich jest tak zwana pomoc de minimis. Jest to jedna z najbardziej popularnych form udzielania wsparcia dla przedsiębiorców. Ponieważ dotyczy na ogół niskich kwot, Komisja Europejska nie zwraca na nią bacznej uwagi, pozostawiając kontrolę w gestii państwa członkowskiego.


Jak tłumaczy Jerzy Paździerz z departamentu monitorowania pomocy publicznej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), od tego roku zmieniły się zasady, na podstawie których przyznawana jest pomoc de minimis.


Wyższy próg


- Najważniejsza zmiana to zwiększenie do 200 tys. euro limitu maksymalnej dozwolonej pomocy de minimis. Wcześniej ten próg był ustalony na 100 tys. euro - mówi Jerzy Paździerz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Od tego roku po raz pierwszy pomoc de minimis może być skierowana do firm prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego. Jednak maksymalny poziom wsparcia nie może przekroczyć w przypadku firm transportowych 100 tys. euro. Nadal jednak nie będzie można wykorzystać publicznych środków na zakup środków transportu.


Co to oznacza, że limit pomocy de minimis jest ustalony na 200 tys. euro? Według Jerzego Paździerza w ciągu ostatnich trzech lat nie może ona przekroczyć tego progu. Ubiegając się o unijną dotację, przedsiębiorca powinien więc policzyć, czy może ją dostać, jeśli będzie ona traktowana jako pomoc de minimis.


Jak to zrobić? Po pierwsze, otrzymując każdą pomoc de minimis, organ ją przyznający ma obowiązek wydać zaświadczenie o jej udzieleniu (dotyczy to także dotacji z funduszy unijnych na lata 2004-2006). Jest to źródło informacji o wysokości wsparcia oraz jej formie. Wystarczy więc zsumować kwoty ze wszystkich zaświadczeń, by uzyskać informację o tym, jak dużą pomoc de minimis już dostaliśmy.


Trzy lata wstecz


Od 2007 roku inaczej też określa się, co oznaczają trzy ostatnie lata. Wcześniej liczyło się to jako okres 1095 dni przed momentem udzielania pomocy. Obecnie dokonując oceny bierze się pod uwagę bieżący rok budżetowy oraz dwa poprzednie lata, a więc jeśli pomoc zostanie przyznana w tym roku, trzeba cofnąć się maksymalnie do 1 stycznia 2005 r. Jest to rozwiązanie bardziej korzystne dla firm, bo faktycznie skraca okres trzech ostatnich lat.


Dając przedsiębiorcom takie ułatwienie, w zamian Komisja Europejska wprowadziła pewne zaostrzenia w udzielaniu pomocy de minimis. Po pierwsze, wprowadzony został bezwzględny zakaz dzielenia środków pomocy, których wartość wykracza poza pułap de minimis, na kilka mniejszych części w celu sprowadzenia ich do poziomu mieszczącego się w zakresie de minimis. Taka praktyka była wcześniej stosowana, by zmieścić wsparcie w pomocy de minimis i by tym samym nie trzeba było korzystać z innych, bardziej restrykcyjnych zasad udzielania pomocy publicznej.


CO TO JEST POMOC DE MINIMIS

Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Ze względu na swoją małą wielkość ma ono nieznaczny wpływ na wymianę handlową i nie zagraża zakłóceniu konkurencji, a w związku z tym nie stanowi - w rozumieniu artykułu 87 Traktatu Wspólnoty Europejskiej - pomocy publicznej, mimo że jest ona udzielana ze źródeł publicznych.


Zakaz dzielenia ma jeszcze jedno oblicze. W myśl starych regulacji, jeśli przedsiębiorca uzyskał pomoc de minimis w wysokości 80 tys. euro (przy starym progu 100 tys. euro) i starał się o zgodę na kolejne 30 tys. euro wsparcia, to mógł dostać warunkowe przyzwolenie na skorzystanie z 20 tys. euro. Teraz, jeśli projekt korzystający z pomocy de minimis przekracza limit jej udzielania, to żaden urząd przyznający dotacje nie będzie mógł udzielić takiego wsparcia.


Dotacje się sumują


Kolejna zmiana to pojawienie się poziomu intensywności wsparcia przy pomocy de minimis w zakresie jednego projektu. Można sobie wyobrazić, że przedsiębiorcy przyznane zostaną dwie dotacje, w tym jedna kwalifikowana jako pomoc de minimis.


To oznacza, że obie dotacje będą sumowane i liczone jako jedna, przy ustalaniu maksymalnego poziomu wsparcia dla projektu. Jeśli druga dotacja z funduszy unijnych została przyznana w oparciu o regionalną mapę pomocy publicznej, to w przypadku małego przedsiębiorcy, działającego w Warszawie, nie może ona (liczona wraz ze wsparciem de minimis) przekroczyć 60 proc. kosztów całego przedsięwzięcia.


Warunki udzielania pomocy de minimis
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA