REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców są traktowane jak pomoc publiczna

REKLAMA

Część dotacji dla przedsiębiorców z funduszy unijnych, dostępnych w latach 2007-2013, będzie udzielanych w oparciu o zmienione zasady pomocy de minimis. Najważniejsza zmiana to podniesienie progu takiej pomocy do 200 tys. euro.

REKLAMA


W Unii Europejskiej każde wsparcie dla przedsiębiorców pochodzące ze środków publicznych jest traktowane jako pomoc publiczna i musi podlegać ścisłej kontroli. Dotyczy to także dotacji z funduszy unijnych. Dlatego też beneficjenci starający się o środki z Unii Europejskiej powinni zwrócić uwagę na to, na co taka pomoc może być udzielona. Jeśli zostanie im źle przyznana, to właśnie oni, a nie urzędnicy, poniosą konsekwencje finansowe i będą musieli zwrócić pieniądze.

REKLAMA


W latach 2007-2013 dotacje z funduszy unijnych będą udzielane w oparciu o kilkadziesiąt programów pomocowych. Większość z nich wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej i będzie stosowana w ściśle wyznaczonym zakresie. Jednak dwa modele pomocy będą dotyczyły większości wsparcia dla firm. Jednym z nich jest tak zwana pomoc de minimis. Jest to jedna z najbardziej popularnych form udzielania wsparcia dla przedsiębiorców. Ponieważ dotyczy na ogół niskich kwot, Komisja Europejska nie zwraca na nią bacznej uwagi, pozostawiając kontrolę w gestii państwa członkowskiego.


Jak tłumaczy Jerzy Paździerz z departamentu monitorowania pomocy publicznej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), od tego roku zmieniły się zasady, na podstawie których przyznawana jest pomoc de minimis.


Wyższy próg


- Najważniejsza zmiana to zwiększenie do 200 tys. euro limitu maksymalnej dozwolonej pomocy de minimis. Wcześniej ten próg był ustalony na 100 tys. euro - mówi Jerzy Paździerz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Od tego roku po raz pierwszy pomoc de minimis może być skierowana do firm prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego. Jednak maksymalny poziom wsparcia nie może przekroczyć w przypadku firm transportowych 100 tys. euro. Nadal jednak nie będzie można wykorzystać publicznych środków na zakup środków transportu.


Co to oznacza, że limit pomocy de minimis jest ustalony na 200 tys. euro? Według Jerzego Paździerza w ciągu ostatnich trzech lat nie może ona przekroczyć tego progu. Ubiegając się o unijną dotację, przedsiębiorca powinien więc policzyć, czy może ją dostać, jeśli będzie ona traktowana jako pomoc de minimis.


Jak to zrobić? Po pierwsze, otrzymując każdą pomoc de minimis, organ ją przyznający ma obowiązek wydać zaświadczenie o jej udzieleniu (dotyczy to także dotacji z funduszy unijnych na lata 2004-2006). Jest to źródło informacji o wysokości wsparcia oraz jej formie. Wystarczy więc zsumować kwoty ze wszystkich zaświadczeń, by uzyskać informację o tym, jak dużą pomoc de minimis już dostaliśmy.


Trzy lata wstecz


Od 2007 roku inaczej też określa się, co oznaczają trzy ostatnie lata. Wcześniej liczyło się to jako okres 1095 dni przed momentem udzielania pomocy. Obecnie dokonując oceny bierze się pod uwagę bieżący rok budżetowy oraz dwa poprzednie lata, a więc jeśli pomoc zostanie przyznana w tym roku, trzeba cofnąć się maksymalnie do 1 stycznia 2005 r. Jest to rozwiązanie bardziej korzystne dla firm, bo faktycznie skraca okres trzech ostatnich lat.


Dając przedsiębiorcom takie ułatwienie, w zamian Komisja Europejska wprowadziła pewne zaostrzenia w udzielaniu pomocy de minimis. Po pierwsze, wprowadzony został bezwzględny zakaz dzielenia środków pomocy, których wartość wykracza poza pułap de minimis, na kilka mniejszych części w celu sprowadzenia ich do poziomu mieszczącego się w zakresie de minimis. Taka praktyka była wcześniej stosowana, by zmieścić wsparcie w pomocy de minimis i by tym samym nie trzeba było korzystać z innych, bardziej restrykcyjnych zasad udzielania pomocy publicznej.


CO TO JEST POMOC DE MINIMIS

Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Ze względu na swoją małą wielkość ma ono nieznaczny wpływ na wymianę handlową i nie zagraża zakłóceniu konkurencji, a w związku z tym nie stanowi - w rozumieniu artykułu 87 Traktatu Wspólnoty Europejskiej - pomocy publicznej, mimo że jest ona udzielana ze źródeł publicznych.


Zakaz dzielenia ma jeszcze jedno oblicze. W myśl starych regulacji, jeśli przedsiębiorca uzyskał pomoc de minimis w wysokości 80 tys. euro (przy starym progu 100 tys. euro) i starał się o zgodę na kolejne 30 tys. euro wsparcia, to mógł dostać warunkowe przyzwolenie na skorzystanie z 20 tys. euro. Teraz, jeśli projekt korzystający z pomocy de minimis przekracza limit jej udzielania, to żaden urząd przyznający dotacje nie będzie mógł udzielić takiego wsparcia.


Dotacje się sumują


Kolejna zmiana to pojawienie się poziomu intensywności wsparcia przy pomocy de minimis w zakresie jednego projektu. Można sobie wyobrazić, że przedsiębiorcy przyznane zostaną dwie dotacje, w tym jedna kwalifikowana jako pomoc de minimis.


To oznacza, że obie dotacje będą sumowane i liczone jako jedna, przy ustalaniu maksymalnego poziomu wsparcia dla projektu. Jeśli druga dotacja z funduszy unijnych została przyznana w oparciu o regionalną mapę pomocy publicznej, to w przypadku małego przedsiębiorcy, działającego w Warszawie, nie może ona (liczona wraz ze wsparciem de minimis) przekroczyć 60 proc. kosztów całego przedsięwzięcia.


Warunki udzielania pomocy de minimis
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA