REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

REKLAMA

Istnieją programy, w ramach których środki finansowe pochodzące z Unii otrzymały przedsiębiorstwa, które nie są beneficjentem ostatecznym, ponieważ zadeklarowane działania wykonywać będą na rzecz innych przedsiębiorców.


Obecnie, gdy nie ma możliwości ubiegania się o dotację w nowym okresie programowania, warto zastanowić się nad skorzystaniem z dotacji pośrednio. Tego typu działania skierowane są na rozwój kapitału ludzkiego firm i obejmują najczęściej szkolenia i kursy, studia podyplomowe, praktyki zawodowe, subsydiowanie miejsc pracy.

REKLAMA

REKLAMA


Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska (w Polsce jej przedstawicielstwo) ogłosiła konkurs dla przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych na projekty wpisujące się w obchody roku 2007, ogłoszonego Rokiem Równych Szans dla Wszystkich. W konkursie dofinansowanie na określone działania otrzymało 30 firm i organizacji, które mogą teraz rozszerzyć pole swojego oddziaływania oraz budować konkurencyjną markę.


Konsultacje społeczne prowadzone w krajach Unii Europejskiej w ostatnim roku wykazały, iż wzmocnienie wysiłków w sferze przeciwdziałania dyskryminacji jest niezwykle istotne dla rozszerzonej UE. Określono, że istnieją trzy główne przeszkody dla efektywnej implementacji legislacji wspólnotowej:

l wciąż istniejące postawy i zachowania dyskryminujące mniejszości;

l niepełne wdrożenie przepisów wspólnotowych w poszczególnych krajach członkowskich;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

l niska świadomość społeczna dotycząca zakazu dyskryminacji i możliwości prawnej obrony własnych praw.


Wobec powyższej sytuacji Rada Unii Europejskiej decyzją Parlamentu Europejskiego nr 771/2006/WE z dnia 17 maja 2006 r. ustanowiła Europejski Rok na rzecz Równych Szans dla Wszystkich (2007) - w Kierunku Sprawiedliwego Społeczeństwa. Decyzja Parlamentu zakłada zrealizowanie następujących celów:

1. Prawo - podniesienie poziomu znajomości prawa równościowego i antydyskryminacyjnego, wynikających z niego praw i obowiązków obywateli oraz państw.

REKLAMA

2. Reprezentacja - pobudzanie dyskusji na temat sposobów zwiększania udziału w życiu społecznym grup słabo reprezentowanych, jako że polityka równych szans to nie tylko przeciwdziałanie dyskryminacji, ale również promowanie równego udziału.

3. Uznanie wartości płynących z różnorodności - tworzenie klimatu sprzyjającego afirmacji różnorodności jako wielkiej wartości społeczeństwa, na którą składają się wszyscy członkowie społeczności, niezależnie od płci, rasy, pochodzenia etnicznego, religii, przekonań, wieku, niepełnosprawności i orientacji seksualnej.

4. Szacunek i tolerancja - promowanie bardziej spójnego społeczeństwa poprzez budowanie więzi pomiędzy różnymi grupami społecznymi oraz eliminowanie stereotypów i uprzedzeń.


Komisja Europejska pełni rolę koordynatora realizowania obchodów ERRSW. W Polsce Krajowym Organem Wykonawczym (KOW) jest Departament ds. Rodziny, Kobiet i Szkolenia dla firm w ramach inicjatywy Europejskiego Roku Równych Szans Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej. Obchody ERRSW rozpoczną się w czerwcu krajową imprezą inaugurującą. Wszystkie działania wyłonione w czasie wspomnianego konkursu będą realizowane do końca 2007 r.

Projekty, które zakwalifikowano do finansowego wsparcia w wysokości ok. 70 proc. każdy, dotyczą bardzo różnych działań. Jednym z przykładów otrzymania pieniędzy przez mikroprzedsiębiorstwo (a przypominam, że wnioskowano do Komisji Europejskiej) na rzecz innych przedsiębiorstw jest projekt pt.: „Miejsce przyjazne niepełnosprawnym”.


W ramach jego realizacji zaplanowano między innymi działania skierowane do przedsiębiorców z powiatu krakowskiego, oferujących usługi dla ludności, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej jest powszechnie uznawane za publiczne, np. restauracje, kawiarnie. Postanowiono dotrzeć do nich z informacją dla personelu obsługującego klientów, jak należy postępować, pomagać klientom niepełnosprawnym ruchowo (w tym niepełnosprawność starcza), upośledzonym, epileptykom itp. Projekt zwraca się przeciw dyskryminacji osób niepełnosprawnych i starszych w dostępie do czynnego uczestniczenia w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym. Mając na uwadze kłopoty w sprawnym i swobodnym poruszaniu się, osoby takie często rezygnują z pobytu w miejscach, w których ich ułomności fizyczne będą bardziej widoczne i rażące.


Planuje się przeszkolić w ciągu 5 miesięcy personel 30 takich firm. W zamian za uczestnictwo w programie firmy otrzymają certyfikat i odznaczenie: „Miejsce przyjazne niepełnosprawnym”. Szkolenia będą jednodniowe, w ten sposób nie będą nadmiernie obciążać pracodawców. Szkolenia mają za zadanie przygotować personel do obsługi klientów sprawnych inaczej tak, aby byli w stanie umożliwić im swobodę bycia w miejscu publicznym. Z przeprowadzonych na potrzeby realizacji tego projektu anonimowych ankiet wynika, że obsługa w takich miejscach, jak restauracje, banki, kina, często stykając się z osobami na wózkach czy choćby osobami starszymi, poruszającymi się za pomocą laski, nie potrafi im pomóc w zajęciu dogodnego miejsca, ponieważ nie wie, w jaki sposób działają wózki inwalidzkie, gdzie zablokować koła, którą rękę podeprzeć, czy tę z laską, czy tę drugą, w jaki sposób reagować na zachowanie osób z atakiem epilepsji itp. Brak tej wiedzy powoduje, że wspomniane miejsca stają się nieprzystępne dla osób, które przecież są sprawne inaczej.


W odstępie dwóch tygodni po szkoleniu odbywać się będą egzaminy certyfikujące. Certyfikat: „Miejsce przyjazne niepełnosprawnym”, będzie stanowił wartość wzmacniającą, podnoszącą konkurencyjność danej firmy. Szkolenia prowadzone będą przez specjalistów, tj. osoby związane z organizacjami i instytucjami niepełnosprawnych. Oczywiście wymienione szkolenia stanowią jedynie część wszystkich działań realizowanych w ramach omawianego projektu, ale wskazujemy tutaj na korzyści, jakie płyną bezpośrednio dla przedsiębiorców1.


Innym przykładem organizowania w ramach tej samej inicjatywy Europejskiego Roku Równych Szans szkoleń dla pracodawców i pracowników będą takie, które mają na celu pokazanie, iż w miejscu pracy może dojść do dyskryminacji. Szkolenia będą przeprowadzone w Krakowie, zaś adresowane do mieszkańców całego regionu krakowskiego. W celu objęcia nimi największej liczby osób pochodzących z różnych przedsiębiorstw, będą one odbywać się w siedzibach firm - w przypadku dużych przedsiębiorstw oraz w obiektach Uniwersytetu Jagiellońskiego - w przypadku małych przedsiębiorstw. Na wykładach przeznaczonych dla pracodawców przedstawione zostaną sposoby zachowania się eliminujące takie sytuacje, które mogą prowadzić do posądzenia o dyskryminowanie w miejscu pracy. Istotne będzie również przedstawienie, jakie prawa przysługują pracownikowi, a mianowicie, iż różnice wynikające z powodu płci, rasy lub pochodzenia etnicznego, religii, niepełnosprawności, wieku, orientacji seksualnej nie mogą być przyczyną nierównego traktowania w pracy. Szkolenia mają na celu także pokazanie, iż różnorodność pracowników jest z wielu względów korzystna dla pracodawcy. Omawiane zagadnienia zostaną podzielone na następujące grupy tematyczne:

l wprowadzenie do prawa Unii Europejskiej,

l pojęcie nierównego traktowania i dyskryminacji w prawie Unii Europejskiej i prawie polskim,

l omówienie kwestii dyskryminacji w życiu społecznym poszczególnych grup (płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religia lub przekonania, niepełnosprawność, wiek i orientacja seksualna),

l administracyjne i prawne środki zwalczania przypadków naruszeń ustawodawstwa antydyskryminacyjnego,

l propagowanie zasad i wartości leżących u podstaw obchodzonego Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich,

l wskazanie dobrych praktyk i ukazanie wartości płynących z różnorodności.


Więcej informacji o Europejskim Roku Równych Szans dla Wszystkich:

www.ec.europa.eu/employment_social/eyeq/index.cfm?language=PL

oraz na stronach Komisji Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


Szkolenia dla potencjalnych pracowników


W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego przygotowanych było kilka priorytetów, w ramach których różnego rodzaju organizacje, instytucje i prywatne firmy opracowały realizację wielu zadań, mających doprowadzić do przekwalifikowania, wykwalifikowania, zdobycia praktyki zawodowej przez osoby potencjalnie zagrożone bezrobociem czy też wchodzących pierwszy raz lub powracających na rynek pracy. W wyniku takich działań potencjalni pracodawcy otrzymują siłę roboczą, za którą nie muszą przez jakiś czas płacić składek ZUS, podatków, nawet pensji, mogą z dotacji wyposażyć miejsce pracy przeznaczone dla takiej osoby w niezbędny sprzęt komputerowy i meble.


Dla przykładu omówimy projekt realizowany na zlecenie Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, w którym instytucja szkoleniowa oferując kurs pt. „Pozyskiwanie i rozliczanie środków z UE z językiem angielskim i praktyką” przygotowuje dla swoich absolwentów praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach na terenie województwa małopolskiego. Uczestnikami szkoleń są osoby legitymujące się średnim lub wyższym wykształceniem. Tak więc firmom gotowym przyjąć praktykantów przedstawia się propozycję miesięcznego bezpłatnego pobytu maksymalnie 10 osób, które mogą pracować w tym czasie przez 20 dni po 8 godzin dziennie. Wcześniej osoby te przygotowane zostały z następujących tematów:


Praktykodawca otrzymuje więc chwilowe wsparcie kadrowe oraz ma możliwość zatrudnienia w późniejszym czasie przeszkolonych pracowników. Wystarczy, że oświadczy, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może zapewnić pełną realizację praktyki zgodnie z programem odbytego szkolenia i zapewnić warunki pracy zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadami bhp. Obydwie strony umowy, tj. praktykodawca i organizator kursu, ani też jego uczestnik, nie ponoszą żadnych kosztów związanych z odbywaniem tej zawodowej praktyki. Jedyną „uciążliwością” - jeśli w ogóle można o tym mówić - jest konieczność odnotowywania przebiegu praktyki w „Karcie Praktyki” oraz bezzwłocznego powiadamiania instytucji szkoleniowej o niestawieniu się uczestnika szkolenia na praktykę. Na zakończenie wyznaczona przez przedsiębiorcę osoba, do której zadań należało sprawowanie kontroli i opieka nad praktykantami, udzielać im będzie zaliczenia. Korzyść dla przedsiębiorców jest wiec niewspółmiernie większa niż kłopot.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Więcej informacji na stronach internetowych poszczególnych wojewódzkich i grodzkich urzędów pracy oraz urzędów marszałkowskich.


Projekty szkoleniowe w ramach SPO RZL


Największe jednak korzyści odnoszą przedsiębiorcy sektora MSP z uczestnictwa w projektach realizowanych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, zwłaszcza Działania 2.3, schemat A - Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki. W działaniu tym firmy szkoleniowe aplikowały o 80-proc., a czasem nawet 100-proc. dotację na organizację szkoleń zamkniętych skierowanych do konkretnych przedsiębiorców lub też otwartych, do których dostęp mają wszyscy zainteresowani i spełniający kryterium przynależności do MSP. Obecnie istnieje już baza danych aktualnie dostępnych szkoleń, uwzględniająca wszystkie terminy naboru wniosków. Przygotowana została jako element wynikający z zakresu zadań projektu pt. „Inwestycja w Kadry”, współfinansowanego ze środków i dostępna jest na stronie: www.inwestycjawkadry.info.pl/ oraz www.inwestycjawkadry.pl.


Baza została stworzona specjalnie z myślą o przedstawicielach małych, średnich i dużych firm, którzy chcą inwestować w rozwój swoich pracowników. Obejmuje zarówno szkolenia realizowane w ramach programu „Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki”, współfinansowane przez EFS, jak i inne szkolenia dostępne obecnie na rynku. Zamieszczanie ofert przez firmy szkoleniowe oraz dostęp do nich dla wszystkich użytkowników jest bezpłatny. Dostęp do informacji jest możliwy dla wszystkich zainteresowanych przez internet (poprzez standardową przeglądarkę internetową). Znajdują się w niej zarówno szkolenia tzw. miękkie, jak i specjalistyczne zawodowe oraz językowe. Wynik wyszukiwania posortowany zostaje względem daty początku szkolenia. Wyszukiwanie następować może wg:

l instytucji szkoleniowych - alfabetycznie, po profilu, województwie, miejscowości, zaawansowane dodatkowo po nazwie i pytaniu o akredytację;

l oferty szkoleniowej - po profilu usług (tj. oddzielnie szkolenia i studia podyplomowe), województwie, miejscowości, wg terminów i współfinansowania z EFS.


Obecnie w bazie aktualnych2 szkoleń dofinansowanych z EFS znajduje się 39 tytułów:

1. Szkolenia dla kadry zarządzającej MSP w sektorze transportu drogowego.

2. Planowanie i zarządzanie rozwojem kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach.

3. Doskonalenie kwalifikacji i umiejętności kadr w obszarze ADR i BHP.

4. Szkolenia managerskie - coaching.

5. Szkolenia managerskie - skuteczność w motywowaniu.

6. Szkolenia managerskie - skuteczne rekrutowanie pracowników.

7. Komunikacja interpersonalna.

8. Zarządzanie i organizacja pracy w przedsiębiorstwie.

9. Polsko-Niemieckie Studium Menedżerskie „Nowoczesne Zarządzanie Zasobami Ludzkimi”.

10. Pozyskiwanie funduszy UE na rozwój.

11. Planowanie zatrudnienia.

12. Kształtowanie rozwoju pracowników.

13. Elastyczne formy pracy.

14. Podniesienie poziomu kompetencji językowych w MSP działających na rynkach europejskich.

15. Samoorganizacja.

16. Asertywność.

17. Zarządzanie stresem.

18. Przełamywanie schematów działania.

19. Komunikacja w zespole.

20. Nowa elektronika.

21. ZKO - Komunikacja i organizacja prac w projekcie.

22. Organizacja biura eksportu i rekrutacja kadr.

23. Warsztaty z zakresu ZZL „szyte na miarę”.

24. Oceny pracownicze i systemy ocen okresowych.

25. Monitorowanie udzielonych kredytów.

26. Kasjer bankowy (złotowo-walutowy).

27. Prawne i praktyczne aspekty zabezpieczenia należności.

28. Ryzyko kredytowe finansowania małych i średnich firm.

29. Prawna problematyka rachunków bankowych ze szczególnym uwzględnieniem zajęć komorniczych.

30. Przeciwdziałanie praniu pieniędzy.

31. Profesjonalna analiza ekonomiczno-finansowa podmiotów gospodarczych.

32. Profesjonalna obsługa klienta oraz aktywne techniki sprzedaży produktów bankowych.

33. Autoprezentacja i wystąpienia publiczne - szkolenie wyjazdowe.

34. Kurs języka angielskiego podwyższający umiejętności komunikacyjne - stage 1.

35. Kurs języka angielskiego podwyższający umiejętności komunikacyjne - stage 2.

36. Business English - stage 1.

37. Trening zachowań asertywnych.

38. Style kierowania.

39. Metody perswazji i negocjacji jako przydatne narzędzie w efektywnym wykorzystaniu modelu sprzedażowego.


Dostępne jest także archiwum szkoleń i rejestracja instytucji szkoleniowych, co jest wartością dodaną, bardzo przydatną dla firm prowadzących tego rodzaju działalność gospodarczą.


Korzyści płynące z uczestnictwa w projektach współfinansowanych z omawianego programu odnoszą zarówno firmy, które bezpośrednio otrzymują dotację na prowadzenie szkoleń, jak i te, które przysyłają swoich pracowników na kształcenie, nie ponosząc żadnych kosztów lub zaledwie 20 proc. Przedsiębiorca, który znajdzie odpowiedni temat kursu lub też studiów podyplomowych, odpowiadający potrzebom jego pracowników, zgłasza chęć uczestnictwa do firmy szkoleniowej i podpisuje z nią umowę, na mocy której wpłaca na wskazane konto 20 proc. wartości szkolenia. W niektórych przypadkach możliwe jest również przedstawienie kalkulacji godzinowo-kosztowej oddelegowania pracownika na wykłady i wtedy przedsiębiorca nie dokonuje żadnej wpłaty. W ramach szkolenia uczestnicy - oprócz wykładów, ćwiczeń i materiałów szkoleniowych - otrzymują także pełne wyżywienie podczas trwania szkolenia (śniadania, obiady, kolacje, przerwy kawowe) oraz nocleg. Kosztem własnym przedsiębiorcy są jedynie przejazdy, ale bardzo często szkolenia odbywają się na terenie całej Polski i można wybrać miejsce zamieszkania lub pobliskie jako miejsce szkolenia.


Projekty szkoleniowe, które jeszcze trwają i w których można zgłaszać chęć udziału, muszą zostać realizowane do połowy 2008 r. Dotychczasowy Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) w nowym unijnym roku budżetowym przekształcony został w Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL). Nabór wniosków aplikacyjnych w jego ramach rozpocznie się najwcześniej pod koniec 2007 r.


Edyta Pęcherz

Centrum Funduszy Europejskich

www.fundusze-europejskie.com

 

1 Pozostałe działania tego projektu adresowane są do organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych i opinii publicznej.

2 Tzn. takich, które realizowane są w ramach trwających jeszcze projektów i do których nabory uczestników jeszcze trwają.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie robią szkoleń z ochrony danych osobowych, lekceważą hakerów i ukrywają skutki kradzieży danych

Czy firmy szkolą swoich pracowników w zakresie ochrony danych osobowych więcej niż tylko na początku zatrudnienia? Jaki odsetek przedsiębiorstw nie robi tego wcale? Czy wiedzą, jak postępować w przypadku wycieku danych? 

Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

REKLAMA

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

REKLAMA