| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Istnieją programy, w ramach których środki finansowe pochodzące z Unii otrzymały przedsiębiorstwa, które nie są beneficjentem ostatecznym, ponieważ zadeklarowane działania wykonywać będą na rzecz innych przedsiębiorców.


Obecnie, gdy nie ma możliwości ubiegania się o dotację w nowym okresie programowania, warto zastanowić się nad skorzystaniem z dotacji pośrednio. Tego typu działania skierowane są na rozwój kapitału ludzkiego firm i obejmują najczęściej szkolenia i kursy, studia podyplomowe, praktyki zawodowe, subsydiowanie miejsc pracy.


Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska (w Polsce jej przedstawicielstwo) ogłosiła konkurs dla przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych na projekty wpisujące się w obchody roku 2007, ogłoszonego Rokiem Równych Szans dla Wszystkich. W konkursie dofinansowanie na określone działania otrzymało 30 firm i organizacji, które mogą teraz rozszerzyć pole swojego oddziaływania oraz budować konkurencyjną markę.


Konsultacje społeczne prowadzone w krajach Unii Europejskiej w ostatnim roku wykazały, iż wzmocnienie wysiłków w sferze przeciwdziałania dyskryminacji jest niezwykle istotne dla rozszerzonej UE. Określono, że istnieją trzy główne przeszkody dla efektywnej implementacji legislacji wspólnotowej:

l wciąż istniejące postawy i zachowania dyskryminujące mniejszości;

l niepełne wdrożenie przepisów wspólnotowych w poszczególnych krajach członkowskich;

l niska świadomość społeczna dotycząca zakazu dyskryminacji i możliwości prawnej obrony własnych praw.


Wobec powyższej sytuacji Rada Unii Europejskiej decyzją Parlamentu Europejskiego nr 771/2006/WE z dnia 17 maja 2006 r. ustanowiła Europejski Rok na rzecz Równych Szans dla Wszystkich (2007) - w Kierunku Sprawiedliwego Społeczeństwa. Decyzja Parlamentu zakłada zrealizowanie następujących celów:

1. Prawo - podniesienie poziomu znajomości prawa równościowego i antydyskryminacyjnego, wynikających z niego praw i obowiązków obywateli oraz państw.

2. Reprezentacja - pobudzanie dyskusji na temat sposobów zwiększania udziału w życiu społecznym grup słabo reprezentowanych, jako że polityka równych szans to nie tylko przeciwdziałanie dyskryminacji, ale również promowanie równego udziału.

3. Uznanie wartości płynących z różnorodności - tworzenie klimatu sprzyjającego afirmacji różnorodności jako wielkiej wartości społeczeństwa, na którą składają się wszyscy członkowie społeczności, niezależnie od płci, rasy, pochodzenia etnicznego, religii, przekonań, wieku, niepełnosprawności i orientacji seksualnej.

4. Szacunek i tolerancja - promowanie bardziej spójnego społeczeństwa poprzez budowanie więzi pomiędzy różnymi grupami społecznymi oraz eliminowanie stereotypów i uprzedzeń.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »