| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Istnieją programy, w ramach których środki finansowe pochodzące z Unii otrzymały przedsiębiorstwa, które nie są beneficjentem ostatecznym, ponieważ zadeklarowane działania wykonywać będą na rzecz innych przedsiębiorców.


Obecnie, gdy nie ma możliwości ubiegania się o dotację w nowym okresie programowania, warto zastanowić się nad skorzystaniem z dotacji pośrednio. Tego typu działania skierowane są na rozwój kapitału ludzkiego firm i obejmują najczęściej szkolenia i kursy, studia podyplomowe, praktyki zawodowe, subsydiowanie miejsc pracy.


Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska (w Polsce jej przedstawicielstwo) ogłosiła konkurs dla przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych na projekty wpisujące się w obchody roku 2007, ogłoszonego Rokiem Równych Szans dla Wszystkich. W konkursie dofinansowanie na określone działania otrzymało 30 firm i organizacji, które mogą teraz rozszerzyć pole swojego oddziaływania oraz budować konkurencyjną markę.


Konsultacje społeczne prowadzone w krajach Unii Europejskiej w ostatnim roku wykazały, iż wzmocnienie wysiłków w sferze przeciwdziałania dyskryminacji jest niezwykle istotne dla rozszerzonej UE. Określono, że istnieją trzy główne przeszkody dla efektywnej implementacji legislacji wspólnotowej:

l wciąż istniejące postawy i zachowania dyskryminujące mniejszości;

l niepełne wdrożenie przepisów wspólnotowych w poszczególnych krajach członkowskich;

l niska świadomość społeczna dotycząca zakazu dyskryminacji i możliwości prawnej obrony własnych praw.


Wobec powyższej sytuacji Rada Unii Europejskiej decyzją Parlamentu Europejskiego nr 771/2006/WE z dnia 17 maja 2006 r. ustanowiła Europejski Rok na rzecz Równych Szans dla Wszystkich (2007) - w Kierunku Sprawiedliwego Społeczeństwa. Decyzja Parlamentu zakłada zrealizowanie następujących celów:

1. Prawo - podniesienie poziomu znajomości prawa równościowego i antydyskryminacyjnego, wynikających z niego praw i obowiązków obywateli oraz państw.

2. Reprezentacja - pobudzanie dyskusji na temat sposobów zwiększania udziału w życiu społecznym grup słabo reprezentowanych, jako że polityka równych szans to nie tylko przeciwdziałanie dyskryminacji, ale również promowanie równego udziału.

3. Uznanie wartości płynących z różnorodności - tworzenie klimatu sprzyjającego afirmacji różnorodności jako wielkiej wartości społeczeństwa, na którą składają się wszyscy członkowie społeczności, niezależnie od płci, rasy, pochodzenia etnicznego, religii, przekonań, wieku, niepełnosprawności i orientacji seksualnej.

4. Szacunek i tolerancja - promowanie bardziej spójnego społeczeństwa poprzez budowanie więzi pomiędzy różnymi grupami społecznymi oraz eliminowanie stereotypów i uprzedzeń.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK