Składki w trakcie zawieszenia działalności a przychody z wynajmu lokalu
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Jeżeli uzyskiwane przychody z wynajmu są zaliczone do przychodów osiąganych z działalności gospodarczej, to ZUS uzna, że nie zaprzestał Pan prowadzenia tej działalności i nadal ma Pan obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. W tym czasie obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.
W praktyce, jeżeli osoba prowadząca działalność nie dokonała wykreślenia wpisu z ewidencji działalności gospodarczej, to w sytuacji, gdy faktycznie zaprzestaje jej prowadzenia (np. prowadzi działalność sezonowo, wyjeżdża na dłuższy czas lub przez pewien okres nie prowadzi jej z powodu wystąpienia jakichś zdarzeń losowych), może nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne w tym okresie. Przy czym zaprzestanie wykonywania działalności należy rozumieć wąsko. Jest to trwałe niepodejmowanie żadnych działań związanych z działalnością (polegających m.in. na uzyskiwaniu przychodów, ponoszeniu nakładów na działalność, wykonywaniu innych czynności związanych z działalnością) oraz brak zachowań biernych związanych z działalnością (np. oczekiwanie na klienta, pozostawanie w gotowości do wykonania usługi).
Za osobę prowadzącą działalność gospodarczą jest uważana osoba prowadząca w sposób zorganizowany i ciągły zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukująca, rozpoznająca i wydobywająca kopaliny ze złóż, a także osoba prowadząca działalność zawodową.
REKLAMA
Zgodnie z przepisami podatkowymi za przychody z działalności gospodarczej uważa się m.in. przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Mimo że do podstawowego zakresu prowadzonej przez Pana działalności nie należy wynajem lokalu, to w przypadku zakwalifikowania przychodów uzyskiwanych w tym zakresie do przychodów z działalności gospodarczej, nie będzie można uznać, że zaprzestał Pan wykonywania działalności. W takim przypadku nie będzie Pan mógł na ten okres dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych oraz z ubezpieczenia zdrowotnego na formularzach ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczeń) oraz ZUS ZWPA (wyrejestrowanie płatnika składek).
Przekazanie do ZUS zawiadomienia o zaprzestaniu prowadzenia działalności przez złożenie właściwych formularzy nie oznacza, że ZUS automatycznie uznaje działalność za niewykonywaną. Prawidłowość wyrejestrowania z ubezpieczeń zarówno osoby prowadzącej działalność, jak i każdego innego ubezpieczonego może zostać poddana weryfikacji przez ZUS. W przypadku stwierdzenia, że mimo wyrejestrowania w ZUS działalności była wykonywana, ZUS zobowiązuje przedsiębiorcę do skorygowania dokumentacji ubezpieczeniowej i zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami.
l art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
l art. 2, art. 14 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 173, poz. 1807 ze zm.),
l art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Andrzej Okułowicz
ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA