| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zmiana warunków zatrudnienia

Zmiana warunków zatrudnienia

Przejęliśmy pracowników w wyniku fuzji zakładów pracy. Część pracowników niestety jest nieprzydatna w związku ze zmianą profilu produkcji, a część stanowisk pracy po prostu dubluje się. Czy w związku z przejęciem pracowników możliwa jest w ogóle zmiana warunków zatrudnienia oraz rozwiązywanie stosunków pracy?


Tak. Z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawodawca wprowadził do art. 231 k.p. nowy § 6, zgodnie z którym przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy. W razie przejęcia zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowy pracodawca nie może z tego powodu wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę, co tym samym oznacza przymus przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę.

 


Nowy pracodawca może oczywiście dostosować liczbę pracowników do swoich potrzeb, dokonując stosownych wypowiedzeń umów o pracę. Ponadto w związku z przejściem może zaistnieć także konieczność przeprowadzenia zmian organizacyjnych, np. zlikwidowania dublujących się stanowisk. W takiej sytuacji nowy pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikom przejętego zakładu pracy, a w razie braku możliwości dalszego zatrudnienia wypowiedzieć umowę o pracę. Przyczyna wypowiedzenia będzie się wówczas pośrednio wiązać się z przejściem zakładu pracy lub jego części.


„Po przejściu zakładu pracy, pracownik i nowy pracodawca są związani treścią dotychczasowej umowy o pracę. Zgodnie z zasadą swobody umów strony mogą jednak na nowo ukształtować treść stosunku pracy. Wymaga to zgodnej woli obu stron” - wyrok SN z 28 września 1990 r., I PR 251/90; OSNC z 1992/5/78. Gwarancja zachowania warunków zatrudnienia (niewynikających z układu zbiorowego pracy) dotyczy dnia przejęcia. Po tym dniu warunki zatrudnienia mogą zostać zmienione na zasadzie porozumienia stron bądź wypowiedzenia zmieniającego. Oznacza to, że mimo wstąpienia przez nowego pracodawcę w prawa i obowiązki wynikające z uprzednio nawiązanych stosunków pracy nie musi on nadal zatrudniać pracowników zgodnie z warunkami pracy i płacy wynikającymi z umów o pracę, jeżeli zmieni je z zachowaniem wymaganej przez prawo formy. Ponadto pracodawca może wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli przyczyną nie jest jedynie transfer zakładu. Jeżeli jednak przyczyna będzie leżała po stronie pracodawcy, to w razie zatrudnienia co najmniej 20 pracowników konsekwencją takiego wypowiedzenia będzie obowiązek wypłacenia pracownikowi odprawy, o której mowa w art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).


Zmiana pracodawcy nie pozbawia oraz nie zmniejsza ochrony trwałości stosunku pracy pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 k.p.), pracowników podczas urlopu wypoczynkowego (art. 41 k.p.), pracowników objętych ochroną przedemerytalną (art. 39 k.p.), działaczy związkowych itp.


Odpowiedziała

dr Ewa Wronikowska

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »