REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będzie niższy VAT od darowizn żywności

Przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić szczegółową dokumentację potwierdzającą przekazanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli uwzględnić spadek jej wartości.

Dyskryminujące postanowienia w specyfikacjach

Ograniczenie prawa do wnoszenia odwołań sprzyja omijaniu przepisów. Zamawiający ustanawiają warunki ograniczające konkurencję. Krótkie terminy składania ofert uniemożliwiają przygotowanie się do przetargu.

Nabywca nieruchomości może zapłacić za zanieczyszczenia

Kupując nieruchomość od przedsiębiorcy warto zażądać dokumentów potwierdzających stan środowiska na danym terenie

Pracownicy handlu nie będą pracować w święta

Praca w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe będzie zakazana. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele.

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca mógłby zawiesić swoją firmę

Przedsiębiorca mógłby zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na co najmniej 10 dni bez wyrejestrowywania się z rejestru przedsiębiorców lub z ewidencji w gminie.

Jak powinny rozliczać się osoby na kontraktach menedżerskich

Przychody uzyskiwane przez osoby na kontraktach menedżerskich, bez względu na prawną podstawę ich uzyskania, uważane są za uzyskane z działalności wykonywanej osobiście.

Jak rozliczyć wydatki ponoszone w związku z prowadzeniem działalności w mieszkaniu

Zamierzam rozpocząć działalność w swoim mieszkaniu. W jaki sposób rozliczyć typowe wydatki, takie jak: opłata za elektryczność, czynsz, telefon, internet, koszty zakupu wyposażenia itp., które są ponoszone na potrzeby prywatne i firmowe?

Sejm: 12 dni świątecznych będzie wolnych od pracy w handlu

Posłowie przyjęli w piątek nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą w 12 dni świątecznych w roku ustawowy zakaz pracy w placówkach handlowych.

REKLAMA

Wzrośnie zryczałtowany podatek od gier

44-proc. wzrost stawki zryczałtowanego podatku od gier na automatach o niskich wygranych zakłada projekt, który rozpatrzyła Komisja Finansów Publicznych.

Polskim firmom łatwiej będzie zatrudniać osoby zza wschodniej granicy

Od 20 lipca polskie firmy działające we wszystkich branżach będą mogły bez zezwolenia zatrudniać na trzy miesiące Białorusinów, Ukraińców i Rosjan.

Powrót samochodów z kratką

Mali podatnicy bądź rozpoczynający działalność mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od aut. Podczas badania technicznego wystarczy zadbać, aby kupiony samochód był uznany za pojazd ciężarowy.

Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek?

Kompetencje rady nadzorczej

Radzie nadzorczej w spółce akcyjnej przysługuje prawo delegowania swoich członków do czasowego wykonywania funkcji członków zarządu. Takie prawo, wynikające z art. 383 kodeksu spółek handlowych, daje radzie nadzorczej zbyt dalekie uprzywilejowanie.

Prawica Rzeczypospolitej o ułatwieniach dla przedsiębiorców

Prawica Rzeczypospolitej (PR) przygotowała projekty nowelizacji dwóch ustaw: o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmiany Ordynacji podatkowej, zakładające ułatwienia dla przedsiębiorców - poinformował Artur Zawisza (PR).

Kalata: jest rozporządzenie ułatwiające zatrudnianie cudzoziemców

W czwartek weszło w życie rozporządzenie pozwalające obywatelom Białorusi, Ukrainy i Rosji na podjęcie pracy we wszystkich sektorach gospodarki, na okres do 3 miesięcy w ciągu pół roku, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata.

Przedsiębiorcy ostrzegają przed barierami

Wszystkie decyzje wydane na podstawie wytycznych resortu rozwoju i dotyczące funduszy unijnych mogą okazać się nielegalne - alarmuje PKPP Lewiatan.

Postępowanie naprawcze ma być łatwiejsze

Projekt nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje mozliwość ogłoszenia upadłości przez uczelnie prywatne.

Stracą wszystkie sklepy i pracownicy

Na trwającym posiedzeniu Sejm rozstrzygnie sprawę zakazu pracy w handlu w święta. Pracodawcy poniosą straty finansowe z powodu zamknięcia sklepów w dni świąteczne. Pracę może stracić nawet 27 tys. osób zatrudnionych w handlu.

Transfer praw nie jest działalnością gospodarczą

Przeniesienie poprzez przetarg prawa do korzystania z częstotliwości dla świadczenia usług telekomunikacyjnych nie jest działalnością gospodarczą.

Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Aby interpretację uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poczekać trzy miesiące.

Płacowe formy motywowania pracowników

Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi z tytułu wykonywania pracy może mieć wiele składników. Mają one charakter obowiązkowy lub też przysługują fakultatywnie.

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy jednoosobowej oraz spółki cywilnej

Jakie są obowiązki w przypadku likwidacji firmy (jednoosobowej) oraz spółki cywilnej w zakresie VAT od środków trwałych i zapasów materiałowych?

Jak nabyć nieruchomość pod działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, kupując nieruchomość na wolnym rynku, musi nie tylko sprawdzić jej księgę wieczystą, przeznaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego, ale także, czy właściciel nieruchomości nie ma zaległości podatkowych. Jeśli tego nie zrobi, może odpowiadać za jego zobowiązania finansowe. Przedsiębiorca nie ponosi takiego ryzyka, biorąc udział w przetargach organizowanych przez gminę, starostę - w imieniu Skarbu Państwa lub przez komornika.

Wypłata wynagrodzeń w lipcu w związku z obniżeniem składki rentowej

Pracownicy, którzy dopiero w lipcu otrzymali na konto wypłaconą w czerwcu pensję, mogą domagać się od firmy jej wypłaty z obniżoną składką rentową.

Alternatywa dla kas

Proste urządzenia rejestrujące w małych punktach sprzedaży i tzw. elektroniczne portmonetki u klientów mogłyby stanowić alternatywę dla kas fiskalnych.

Święta w handlu będą wolne od pracy

Posłowie chcą wprowadzić zakaz pracy w handlu we wszystkie święta kościelne i państwowe. Sklepy będą natomiast otwarte w niedzielę.

Obowiązki wykonawców w przetargach

Wykonawca nie może ponosić negatywnych skutków niedopełnienia obowiązków przez zamawiającego.

Jak długo należy przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe

Od 2000 r. prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Z jej tytułu opłacam składki ZUS. Przez jaki okres muszę przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe i dowody wpłaty składek ZUS?

Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Mimo że zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stanowi forum dla wspólników, zasadniczo tylko zarząd ma prawo zwoływania zgromadzeń.

Wstępna weryfikacja projektów pomoże beneficjentom

Planuje się, by w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG) realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości przedsiębiorcy mogli zweryfikować zgodność planowanego przedsięwzięcia z założeniami danego działania.

Spółka cywilna uzyska status przedsiębiorcy

Ustawa powinna przyznać spółce cywilnej zdolność prawną. Ale sens nadawania spółce cywilnej podmiotowości prawnej jest tylko wtedy, gdy będzie ona znacznie prostszą formą organizacyjno-prawną od spółki jawnej.

Pracodawca musi przeprowadzić szkolenia bhp

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników tymczasowych muszą zapewnić im odzież roboczą oraz przeprowadzić dla nich szkolenie z zakresu bhp.

Wspólnik rozliczy się z fiskusem

Wspólnik występujący z przekształcanej spółki musi prawidłowo ustalić rodzaj uzyskanego przychodu i rozliczyć się z fiskusem.

Preferencje dla żywności na cele charytatywne

Przedsiębiorca nie będzie mógł uwzględnić niższej wartości darowanej żywności w przypadku przekazania jej na cele inne niż dla organizacji pożytku publicznego.

Firmom łatwiej będzie zakładać przyzakładowe przedszkola

Firmy będą mogły tworzyć przedszkola ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracownicy zyskają prawo do refundacji opłat za pobyt dziecka w przedszkolu lub żłobku. Eksperci i pracodawcy uważają, że konieczne są zmiany prawa blokującego powstawanie placówek opiekuńczych.

Więcej czasu na złożenie sprawozdania

Do 17 lipca spółki mają czas na złożenie sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym.

Jak rozliczać prezesa jednoosobowej spółki z o.o. będącego jedynym udziałowcem

Czy w jednoosobowej spółce z o.o. prezes zarządu (zarząd jednoosobowy), będący jednocześnie jedynym udziałowcem, może pobierać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu? Kto powinien podjąć taką uchwałę i czy powinna być w formie aktu notarialnego?

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Od ponad roku podatnicy prowadzący działalność mogą korzystać z ulgi innowacyjnej. Pozwala ona na odliczenie wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii.

Bochniarz: podwyższanie podatków dla najbogatszych - niekorzystne dla gospodarki

Podwyższenie podatków dla najbogatszych będzie niekorzystne dla gospodarki. Zamiast tego konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie systemowych reform gospodarczych i społecznych - uważa prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Henryka Bochniarz.

Wyższe kary dla pracodawców

Od 1 lipca 2007 r. inspektorzy pracy mogą nakładać grzywny do wysokości 5 tys. zł oraz sprawdzać, czy pracodawca nie zatrudnia pracowników na czarno.

Kary za nielegalny przewóz śmieci

Nawet 300 tys. zł zapłacą przedsiębiorcy przywożący śmieci do Polski bez zezwolenia.

Obniżone opłaty za brak sieci demontażu

Opłaty za brak stworzenia sieci zbierania i recyklingu pojazdów będą mniejsze.

Łatwiejsze wspólne inwestycje

Rząd zajmie się wkrótce nowelizacją ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa regulacja ma ułatwić współpracę samorządów z inwestorami prywatnymi w realizowaniu przedsięwzięć związanych z EURO 2012.

Przedsiębiorcy bliżej odzyskania VAT od paliwa

Ograniczeniami w odliczaniu VAT od paliwa zajmie się teraz ETS. Jeśli Polska przegra, podatnicy będą mogli odzyskać podatek.

Nie można zastrzec wzoru widocznej części samochodu

Monopol koncernów samochodowych na części zamienne dobiega końca. Widoczne elementy, jak lusterka czy reflektory, będą mogli sprzedawać niezależni producenci.

Przywileje dla upoważnionego przedsiębiorcy

Od 2008 roku w ramach Unii Europejskiej zostanie wprowadzona instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego. Przedsiębiorcom z takim statusem będą przysługiwać pewne przywileje.

Jakiemu ubezpieczeniu podlega rolnik, który jest również wspólnikiem spółki jawnej

Jestem rolnikiem i prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jestem ubezpieczony w KRUS. Od 1 czerwca 2007 r. jestem również wspólnikiem spółki jawnej. Czy muszę opłacać składkę zdrowotną do ZUS z tytułu prowadzenia drugiej działalności?

Wolontariat pracowniczy wyzwalacz kapitału społecznego firmy

Wdrażanie wolontariatu pracowniczego umożliwia odniesienie obopólnych korzyści zarówno firmom i ich pracownikom, jak i społecznościom i organizacjom.

Jak uwolnić się od skutków weksla gwarantującego licencję drogową

  Prowadzę firmę przewozową. Aby móc wykonywać czynności przewozowe, musiałem uzyskać licencję. W tym celu za pierwszy samochód musiałem dać gwarancję w wysokości 9 tys. euro, a za kolejne po 5 tys. euro. Gwarancji udzieliłem przez wystawienie weksla in blanco w styczniu 2002 r. Wypełniłem deklarację wekslową. W tej deklaracji nie było terminu, w jakim starosta może żądać ode mnie zapłaty. Dowiedziałem się niedawno, że wystawienie weksla może być ryzykowne. Licencję mam na 50 lat. Czy przez cały ten okres starosta może mnie pozwać do sądu?

Sejm: ulga podatkowa dla producentów biopaliw

Wprowadzenie ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku CIT.

REKLAMA