REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarejestrować spółkę z o.o.

Sławomir Biliński

REKLAMA

Zakładanie spółki z o.o. nie kończy się z chwilą podpisania umowy. Spółka z o.o. powstaje dopiero w momencie jej ujawnienia w rejestrze przedsiębiorców, który jest częścią Krajowego Rejestru Sądowego.


Zasady wpisywania do rejestru określają szczegółowo ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: ustawa o KRS) oraz Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Sam proces rejestracji jest bardzo sformalizowany. Błąd popełniony we wniosku o wpis do rejestru będzie skutkował jego odrzuceniem lub wezwaniem do uzupełnienia braku.

REKLAMA


Kto rejestruje


Zgłoszenie spółki handlowej do rejestru przedsiębiorców jest podstawowym obowiązkiem zarządu reprezentującego wspólników, którzy zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w tej formie.


Gdzie i kiedy zarejestrować sp. z o.o.


Wniosek o wpis do rejestru należy zgłosić do sądu rejonowego, do jego wydziału gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego, właściwego ze względu na siedzibę spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zawiązanie spółki z o.o. powinno być zgłoszone w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy spółki (art. 169 k.s.h.). Niezgłoszenie spółki do KRS w tym terminie skutkuje jej rozwiązaniem.


WAŻNE!

Zawiązanie spółki z o.o. powinno być zgłoszone w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy.


Jest to wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony nie później niż w ciągu 7 dni od zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu (art. 22 ustawy o KRS).


Na jakim formularzu zarejestrować


Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć na urzędowych formularzach (w przypadku spółki z o.o. na formularzu KRS-W3). Nie ma jednak przeszkód do złożenia wniosku na kserokopii lub wydruku komputerowym formularza.

Formularze udostępniane są w siedzibach sądów gospodarczych oraz w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, a część z nich także w gminach. Można je znaleźć również na stronie internetowej www.ms.gov.pl.


WAŻNE!

Aktualne druki KRS znajdują się na stronie internetowej www.ms.gov.pl.


O czym należy pamiętać, wypełniając formularze w postępowaniu rejestrowym


Sformalizowany przebieg rejestracji spółki oznacza, że poniższych zasad wypełniania formularzy należy bardzo ściśle przestrzegać:

- pola formularza (białe), które zawierają dane wpisywane przez wnioskodawcę, powinny być wypełniane wielkimi, drukowanymi literami, w języku polskim, czytelnie, na maszynie, komputerowo lub ręcznie,

- pola, które nie są wypełniane, należy wyraźnie przekreślić,

- w polach, w których jest kilka możliwości do wyboru, kwadrat odpowiadający żądanej informacji należy zaznaczyć znakiem X,

- zasadniczo nie należy poprawiać wypełnionych pól ani zamalowywać ich korektorem; jeśli jednak jest to konieczne, to przy dokonanej zmianie należy umieścić parafę osoby, która tego dokonała,

- do wniosku należy dołączyć wszelkie wymagane załączniki, zarówno te składane na formularzach, jak i w formie zwykłych dokumentów,

- wniosek musi być odpowiednio opłacony i podpisany.


Co dołączyć do wniosku


Do powyższego formularza dołącza się załączniki:

- KRS-WK Organy podmiotu/wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki,

- KRS-WM Przedmiot działalności,

- umowę spółki,

- dokument o powołaniu członków organów spółki,

- listę wspólników,

- wzory podpisów,

- nazwiska, imiona i adresy członków zarządu.


W niektórych przypadkach (np. powstanie spółki w wyniku przekształcenia) konieczne będzie także załączenie formularzy:

- KRS-WA Oddziały, terenowe jednostki organizacyjne,

- KRS-WH Sposób powstania podmiotu,

- KRS-WL Prokurenci,

- KRS-ZN Sprawozdania finansowe i inne dokumenty,

- nazwisko, imię albo firma i siedziba oraz adres jedynego wspólnika.


Dokumenty, na podstawie których ma być dokonany wpis do rejestru, należy złożyć w oryginałach albo poświadczonych urzędowo odpisach, wyciągach.


Ile to kosztuje


Koszty rejestracji spółki z o.o. w Krajowym rejestrze sądowym przy składaniu wniosku wynoszą:

- 1000 zł opłaty sądowej,

- 500 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.


Jakie są konsekwencje nieprawidłowego złożenia wniosku


Wniosek, który nie został:-

- złożony na urzędowym formularzu,

- należycie opłacony

- lub został nieprawidłowo wypełniony

REKLAMA

jest zwracany bez wzywania do uzupełnienia braków (art. 19 ust. 3 ustawy o KRS). W razie zwrócenia wniosku przy pierwszym wpisie do rejestru może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od doręczenia zarządzenia o zwrocie.

Jeśli ponownie złożony wniosek nie jest dotknięty brakami, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu wniosku.


Błąd lub brak skutkujący odrzuceniem wniosku lub wezwaniem do uzupełnienia może powstać nie tylko na formularzu KRS-W3 i odpowiednich załącznikach formularzowych, ale także np. w umowie spółki, oświadczeniach zarządu.

Częste błędy to m.in.: wadliwe oznaczenie wspólników, błędy rachunkowe dotyczące wysokości kapitału zakładowego i sumy udziałów, wpisanie błędnej nazwy miejscowości siedziby spółki. Jeżeli braki nie zostaną usunięte w wyznaczonym przez sąd terminie, sąd wydaje postanowienie, na które przysługuje apelacja.


Sąd rejestrowy nie może odmówić wpisania spółki do rejestru z powodu drobnych uchybień, które nie naruszają interesu spółki oraz interesu publicznego, a nie mogą być usunięte bez poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów (art. 164 § 3 k.s.h.).


Na str. 93-94 publikujemy wzór wypełnionego formularza KRS-W3. Dane użyte w formularzu pochodzą z umowy spółki, której wzór zamieściliśmy w artykule „Jak napisać umowę spółki z o.o.” (Mk nr 12/2007, str. 91).


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

oprac. Sławomir Biliński


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA