REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Polak może otworzyć firmę w Niemczech

EM

REKLAMA

Jak będą opodatkowane dochody, gdy mając działalność gospodarczą w Polsce otworzę filię zagraniczną. Czy cudzoziemiec może bez problemów założyć firmę w Niemczech?


MAŁGORZATA FRĄTCZAK-DŁUGOSZ

główna księgowa, doradztwo podatkowe Graczyk i Wspólnicy w Wodzisławiu Śląskim


Tak


W Republice Federalnej Niemiec na podstawie ustawy o działalności gospodarczej obowiązuje wolność działalności gospodarczej. Oznacza to, że działalność gospodarczą może prowadzić tam każdy obywatel, również cudzoziemiec.


Najprostszym sposobem rozpoczęcia przez polskie przedsiębiorstwo działalności gospodarczej w Niemczech jest założenie oddziału lub filii. Według niemieckich przepisów oddział przedsiębiorstwa jest jednostką wyodrębnioną organizacyjnie i przestrzennie z zakładu głównego. Oddział prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, posiada oddzielną rachunkowość i wydzielony majątek. Podlega wpisowi do rejestru handlowego.


Filia natomiast jest oddziałem przedsiębiorstwa, wyodrębnionym przestrzennie i organizacyjnie, ale niemającym samodzielności w działaniu. Filia otwierana jest zazwyczaj w celu prowadzenia promocji, badania rynku, prowadzenia salonu z ekspozycją towarów itd. Filia jest pod każdym względem uzależniona od zakładu macierzystego i nie może prowadzić odrębnej działalności. Nie posiada osobowości prawnej, więc jej utworzenie nie podlega wpisowi do rejestru handlowego. Wymagane jednak jest jej zgłoszenie we właściwym miejscowo urzędzie do spraw gospodarczych.


Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, które mieszkają w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Przy czym obowiązek ten jest realizowany z uwzględnieniem postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z postanowień umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec wynika, iż dochody uzyskane za pośrednictwem oddziału w Niemczech będą opodatkowane w Niemczech, a więc są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Dochody te będą jednak brane pod uwagę dla ustalenia stopy podatku, o ile dochody z prowadzonej działalności w Polsce podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jeżeli natomiast dochody te są opodatkowane według stałej stawki 19 proc. (tzw. podatek liniowy), to dochody uzyskane za pośrednictwem zakładu położonego w Niemczech nie będą miały wpływu na wysokość podatku opłacanego podatkiem liniowym. Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w Niemczech kształtują się w zależności od uzyskanego dochodu od 15 proc.


Podstawowa stawka VAT na terytorium Republiki Federalnej Niemiec
wynosi od 2007 roku 19 proc., jednak są towary i usługi, które zachowują preferencyjną stawkę 7-proc.


Jeżeli natomiast chodzi o składki ubezpieczenia społecznego, to na podstawie rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we wspólnocie, osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich podlega ustawodawstwu tego państwa, na terytorium którego zamieszkuje, jeżeli wykonuje jakąkolwiek część swojej działalności na terytorium tego państwa.


(EM)


Podstawa prawna

l Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

lArt. 24 umowy podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu

i od majątku (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).

lRozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we wspólnocie (Dz.Urz. WE L 149 z 5 lipca 1971 r.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA