REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczając roszczenie, sąd może zakazać zbycia nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Andrzejczak

REKLAMA

Przedsiębiorca zawarł umowę z deweloperem, który zobowiązał się w niej do wybudowania lokalu handlowego w określonym terminie. Deweloper nie wywiązał się z umowy i zwleka z oddaniem lokalu. Przedsiębiorca złożył do sądu pozew o nakazanie wywiązania się z umowy, ale obawia się, że deweloper w międzyczasie dokończy prace i sprzeda lokal innej osobie. Co powinien zrobić przedsiębiorca, by nie dopuścić do sprzedaży lokalu przez pozwanego?


CO WYNIKA Z PRZEPISÓW

REKLAMA


Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą sprzedaży lokalu jest zabezpieczenie powództwa poprzez zakazanie pozwanemu zbywania tej nieruchomości.


Postępowanie zabezpieczające zostało w sposób szeroki i kompleksowy unormowane w kodeksie cywilnym w artykułach od 730 do 746.

REKLAMA


Najważniejsze zasady postępowania zabezpieczającego zostały unormowane w następujących przepisach: w art. 730 par. 1, art. 731, art. 732, art. 732 kodeksu postępowania cywilnego. W art. 730 par. 1 k.p.c. stwierdza się, iż w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia; z kolei art. 731 k.p.c. stanowi, że zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, chyba że ustawa stanowi inaczej. Co do zasady - zgodnie z art. 732 k.p.c. - zabezpieczenie udzielane jest na wniosek (tylko w wypadkach, gdy postępowanie może być wszczęte z urzędu, dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia z urzędu).


Jeżeli chodzi o właściwość sądu mającego udzielić zabezpieczenia, kwestię tę normuje art. 734 k.p.c. Na mocy tego przepisu - do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy I instancji. Wnioski o udzielenie zabezpieczenia zgłoszone w toku postępowania (nie zaś przed jego wszczęciem) rozpoznaje sąd tej instancji, w której postępowanie się toczy, z wyjątkiem gdy sądem tym jest Sąd Najwyższy. Wtedy o zabezpieczeniu orzeka sąd I instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Istotną kwestię postępowania zabezpieczającego stanowi spełnienie wymogów formalnych wniosku o udzielenie zabezpieczenia przez wnioskodawcę. Wniosek taki, oprócz wymagań przewidzianych dla każdego pisma procesowego, powinien także spełnić dwa podstawowe wymogi: zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia oraz uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek (zgodnie z art. 736 par. 1 k.p.c.).


Konieczność uprawdopodobnienia okoliczności uzasadniających wniosek wynika z art. 7301 par. 1 k.p.c., na mocy którego udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Owe uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego jest tożsame ze wskazaniem okoliczności uzasadniających wniosek.


EKSPERT RADZI

REKLAMA


W celu udzielenia zabezpieczenia należy złożyć do sądu, przed którym toczy się postępowanie w sprawie, wniosek o udzielenie zabezpieczenia. W omawianym przypadku zabezpieczenie polegałoby na wydaniu przez sąd postanowienia tymczasowego o zakazie zbycia przez pozwanego przedmiotu sporu oraz wpisaniu do księgi wieczystej, z której wyodrębniony będzie lokal, odpowiedniego ostrzeżenia.


Strona postępowania może żądać udzielenia zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku, pod warunkiem że uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie (art. 7301 par. 2 k.p.c.).


Z kolei w orzecznictwie panuje utrwalony pogląd, iż roszczenie uznaje się za wiarygodne wówczas, gdy istnieje słuszna podstawa do przypuszczenia, że ono istnieje i jest wymagalne. Należy przy tym podkreślić, że niedopuszczalne jest, aby sąd w postępowaniu zabezpieczającym przyjął, iż roszczenie jest tylko w jakimś procencie wiarygodne i postanowił o zabezpieczeniu w takim stosunku roszczenia (m.in. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 7 sierpnia 1997 r., sygn. akt I Acz 735/97). Oznacza to, że sąd powinien ustalić, czy roszczenie co do zasady jest w ogóle wymagalne i tym samym zasadne.


W tym konkretnym przypadku nie budzi wątpliwości, iż roszczenie istnieje, wynika ono bowiem z zawartej między stronami umowy. Natomiast interes prawny przejawia się tym, iż zbycie nieruchomości stanowiącej przedmiot sporu może uniemożliwić lub znacznie utrudnić wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia, jeżeli będzie ono korzystne dla wnioskodawcy.


Kluczową kwestię, co zostało już podkreślone, stanowi spełnienie wymogów formalnych przez wnioskodawcę. Oprócz bowiem uprawdopodobnienia okoliczności uzasadniających wniosek należy wskazać sposób zabezpieczenia (np. zakaz zbycia, wpis ostrzeżenia), ale również w sprawach o roszczenia pieniężne sumę zabezpieczenia (czyli szacunkową lub rzeczywistą wartość spornej nieruchomości).


W art. 736 par. 3 k.p.c. określona została maksymalna górna wysokość sumy zabezpieczenia. Zgodnie z tym przepisem suma zabezpieczenia nie może być wyższa od dochodzonego roszczenia liczonego wraz z odsetkami do dnia wydania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia oraz z kosztami wykonania zabezpieczenia (np. koszty wpisu ostrzeżenia).


Wymóg formalny wniosku będzie jednak zawsze spełniony, gdy zostanie wskazana w nim suma zabezpieczenia, bez względu na jej wysokość oraz rodzaj dochodzonego roszczenia.


NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ

l Jeśli wniosek o udzielenie zabezpieczenia został oddalony, nie można ponownie złożyć podobnego wniosku, opierając go na samych faktach, które zostały zawarte we wniosku oddalonym.

l Gdy sąd odrzucił wniosek z powodu braku spełnienia przesłanek formalnych, można taki wniosek ponowić, wskazując, że ustała przyczyna odmowy wcześniejszego rozpoznania wniosku.


PODSTAWA PRAWNA

l Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).


MAŁGORZATA ANDRZEJCZAK

doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA