Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą w Luksemburgu

Polski przedsiębiorca może prowadzić działalność w Luksemburgu samodzielnie lub jako spółka. W zależności od formy prawnej prowadzonej działalności dochody uzyskane w tym państwie będą podlegały podatkowi dochodowemu od osób prawnych lub fizycznych.


Luksemburg to najmniejsze i najbogatsze państwo Unii Europejskiej. Jest również jednym z najatrakcyjniejszych miejsc dla zagranicznych inwestorów.


Wybór formy


Podstawowe formy prowadzenia działalności gospodarczej w Luksemburgu zasadniczo nie różnią się od tych dostępnych w Polsce. Działalność gospodarczą można bowiem prowadzić osobiście lub w formie następujących spółek: spółki akcyjnej (S.A.), spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (S.á.r.l.), spółki komandytowo-akcyjnej (S.e.c.a.), spółki komandytowej (S.e.c.s.), spółki jawnej (S.e.n.c.) oraz spółki cywilnej (Société Civile).


- Formą, która nie ma swojego polskiego odpowiednika, jest Société Coopérative (S.C.), wyróżnia ją m.in. liczba wspólników, których powinno być co najmniej siedmiu - dodaje Natalia Krupa, konsultant podatkowy w Accreo Taxand.


Minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej i komandytowo-akcyjnej wynosi około 31 tys. euro, przy czym dla powstania spółek wystarczy, jeżeli w momencie ich założenia kapitał został opłacony w 25 proc. Natomiast w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością minimalny kapitał zakładowy wynosi 12,5 tys. euro i powinien być w całości opłacony w momencie zakładania spółki. Luksemburskie prawo handlowe (podobnie jak polskie) wymaga, aby umowy założycielskie spółek: akcyjnej i komandytowo-akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały zawarte w formie aktu notarialnego. W przypadku pozostałych spółek wysokość wkładów oraz forma umowy zależy wyłącznie od woli założycieli.


Skala podatkowa dla osób fizycznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Stawka podatku dla osób prawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Polscy przedsiębiorcy pragnący podjąć działalności w Luksemburgu mogą również rozważyć rozpoczęcie działalności w formie oddziału lub przedstawicielstwa. Ich otwarcie z reguły wymaga mniej formalności niż założenie spółki, również sam proces rejestracji tego typu działalności przebiega szybciej.


- Luksemburg to jednak przede wszystkim doskonałe miejsce dla prowadzenia działalności w formie funduszy inwestycyjnych - przekonuje Natalia Krupa.


Koszty założenia


Dodatkowe koszty związane z założeniem spółki w Luksemburgu to: opłata notarialna (jej wysokość zależy od wielkości kapitału zakładanej spółki np. dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale 12,5 tys. euro wynosi ona ok. 125 euro+ VAT), opłata kapitałowa, czyli capital duty (w zależności od formy prowadzonej działalności wynosi 1 proc. kapitału zakładowego - płatna również w przypadku podwyższenia kapitału spółki, w niektórych przypadkach jest określana ryczałtowo), opłata od wpisu do rejestru podmiotów gospodarczych oraz publicznego ogłoszenia w dzienniku urzędowym (Mémorial).


Każdy nowy podmiot musi być zgłoszony we właściwym miejscowo urzędzie podatkowym. Ponadto powinien on również dokonać rejestracji w urzędzie właściwym w sprawach ubezpieczeń społecznych (Centre Commun de la Securite Sociale), a gdy zatrudnia pracowników, podlega rejestracji w Towarzystwie Ubezpieczeniowym (Association d'Assurance contre les Accidents).


- Zakładając spółkę w Luksemburgu, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór nazwy spółki. Wybrana nazwa powinna dostatecznie odróżniać się od nazw spółek dotychczas zarejestrowanych, często bowiem można spotkać się z odmową rejestracji spółki nawet ze względu na nieznaczną zbieżność w tym zakresie - przypomina Natalia Krupa.


Należy również pamiętać, że rozpoczęcie działalności gospodarczej w Luksemburgu (prowadzonej zarówno osobiście, jak i w ramach spółki) może powodować konieczność otworzenia odrębnego rachunku bankowego - co wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami.


Dodatkowe zezwolenia


Pomimo że w Luksemburgu obowiązuje swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, w przypadku pewnych gałęzi gospodarki, takich jak handel, produkcja czy rzemiosło, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. W celu rozpoczęcia działalności w wymienionych gałęziach należy złożyć wniosek w Ministerstwie do Spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw (Ministere des Classes Moyennes) na urzędowym formularzu. Formularze te dostępne są na stronie ministerstwa www.mcm.public.lu oraz w Izbie Handlowej (Chambre de Commerce). Ponadto wnioskodawca musi potwierdzić swoje kwalifikacje np. dyplomem ukończenia studiów lub zaświadczeniem z poprzedniej pracy (nierezydenci składają certyfikat wydany przez Izbę Handlową). Jeśli wniosek składany jest w imieniu spółki, należy dołączyć status spółki lub jego projekt.


- Opisany proces rejestracyjny trwa do dwóch miesięcy. Natomiast rejestracja działalności, która nie wymaga uzyskania pozwolenia, trwa krócej - tłumaczy Natalia Krupa.


Podatek dochodowy


Osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania w Luksemburgu, płacą podatek dochodowy według stawek progresywnych, wynoszących od 0 do 38,95 proc. Stawki podatku są uzależnione od stanu cywilnego podatnika oraz liczby posiadanych dzieci.


Zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie odprowadza za podatnika pracodawca. Pracodawca i pracownik płacą identyczne składki ubezpieczeniowe - każdy po 13 proc. w przypadku pracowników fizycznych lub 10,80 proc. w pozostałych przypadkach. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą opłacają składki w wysokości 21,60 proc.


Co ciekawe, każdy podmiot obciążony jest dodatkowo opłatą solidarnościową w wysokości 2,5 lub 4 proc. obliczonego podatku dochodowego wpłacaną na rzecz funduszu dla bezrobotnych - zwraca uwagę Natalia Krupa.


Należy również wspomnieć o podmiotach, które pomimo że działają jako osoby prawne (tzn. S.A., S.e.c.a. lub S.á r.l) to jednak są objęte specjalnym reżimem podatkowym. Dotyczy to w szczególności funduszy inwestycyjnych typu SICAV/SICAF (Société d'Investissement a Capital Variable), SICAR (Société d'Investissement en Capital a Risque) lub SIF (Specialized Investment Fund).


WAŻNE ADRESY

l IZBA HANDLOWA

Chambre de Commerce du Grand-Duché de Luxembourg

L-2981 Luxembourg, tel. (0-0352) 42 39 39-330, www.cc.lu

l MINISTERSTWO DS. MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW

Ministere des Classes Moyennes, 6 av. Emile Reuter

L-2420 Luxembourg, tel. (0-0352) 478-4711/15/17/ 18/19, www.mcm.public.lu

l CENTRUM ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Centre Commun de la Securite Sociale 125, rte d'Esch

1471 Luxembourg, tel. (0-0352) 40 14 11, www.ccss.lu

l REJESTR HANDLOWY

Registre de Commerce et des Soiciétés 13, rue Erasme

L-2961 Luxembourg, tel. (0-0352) 26 428-1, www.rcsl.lu


BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy kochają nowe technologie, ale wciąż boją się 5G

  57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z nowych generacji sieci komórkowych 5G czy 6G. Pokazuje ono także, że pole elektromagnetyczne, związane z budową sieci 5G, wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście jego wpływu na zdrowie. 

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku - poinformował we wtorek w Programie I Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus.

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Czego chcą zatrudnieni?

  Załoga firmy zwraca uwagę na benefity. Jak dobrać, aby utrzymać satysfakcję?

  Branża hotelarska po pandemii. Jak odbudować?

  Polscy hotelarze kolejny rok z rzędu zmagają się z problemami. Zaraz po trudnym okresie pandemii w branże uderzyły rosnące koszty usług i podwyżka płacy minimalnej. To nieuchronnie prowadzi do podniesienia cen. Wielu z nich deklaruje, że oszczędniej spędzi urlop za granicami Polski.

  Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

  Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

  Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

  W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

  Wraca temat obniżek stóp w Polsce – co na to złoty?

  O ile tempo spadku inflacji pozwoli, to na wrześniowym i/lub październikowym posiedzeniu RPP szansa na ewentualną zmianę ceny pieniądza byłaby największa. Wcześniej na takowy ruch nie ma specjalnie szans. Choć na 21 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, ma ono jednak charakter niedecyzyjny.

  Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

  Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

  Zwiastun likwidacji gotówki? Dania wstrzymuje import waluty

  Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty. Tych koron nie wymienimy również w polskich bankach. Czy jest to powód do niepokoju dla osób, które ulokowały swoje środki finansowe w obcych walutach? Czemu niektóre kraje chcą się pozbyć gotówki? 

  Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

  Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

  Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

  W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

  Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

  Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

  Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

  Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

  Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

  Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

  Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

  W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.