REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą w Luksemburgu

REKLAMA

Polski przedsiębiorca może prowadzić działalność w Luksemburgu samodzielnie lub jako spółka. W zależności od formy prawnej prowadzonej działalności dochody uzyskane w tym państwie będą podlegały podatkowi dochodowemu od osób prawnych lub fizycznych.


Luksemburg to najmniejsze i najbogatsze państwo Unii Europejskiej. Jest również jednym z najatrakcyjniejszych miejsc dla zagranicznych inwestorów.


Wybór formy


Podstawowe formy prowadzenia działalności gospodarczej w Luksemburgu zasadniczo nie różnią się od tych dostępnych w Polsce. Działalność gospodarczą można bowiem prowadzić osobiście lub w formie następujących spółek: spółki akcyjnej (S.A.), spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (S.á.r.l.), spółki komandytowo-akcyjnej (S.e.c.a.), spółki komandytowej (S.e.c.s.), spółki jawnej (S.e.n.c.) oraz spółki cywilnej (Société Civile).


- Formą, która nie ma swojego polskiego odpowiednika, jest Société Coopérative (S.C.), wyróżnia ją m.in. liczba wspólników, których powinno być co najmniej siedmiu - dodaje Natalia Krupa, konsultant podatkowy w Accreo Taxand.


Minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej i komandytowo-akcyjnej wynosi około 31 tys. euro, przy czym dla powstania spółek wystarczy, jeżeli w momencie ich założenia kapitał został opłacony w 25 proc. Natomiast w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością minimalny kapitał zakładowy wynosi 12,5 tys. euro i powinien być w całości opłacony w momencie zakładania spółki. Luksemburskie prawo handlowe (podobnie jak polskie) wymaga, aby umowy założycielskie spółek: akcyjnej i komandytowo-akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały zawarte w formie aktu notarialnego. W przypadku pozostałych spółek wysokość wkładów oraz forma umowy zależy wyłącznie od woli założycieli.


Skala podatkowa dla osób fizycznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Stawka podatku dla osób prawnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Polscy przedsiębiorcy pragnący podjąć działalności w Luksemburgu mogą również rozważyć rozpoczęcie działalności w formie oddziału lub przedstawicielstwa. Ich otwarcie z reguły wymaga mniej formalności niż założenie spółki, również sam proces rejestracji tego typu działalności przebiega szybciej.


- Luksemburg to jednak przede wszystkim doskonałe miejsce dla prowadzenia działalności w formie funduszy inwestycyjnych - przekonuje Natalia Krupa.


Koszty założenia


Dodatkowe koszty związane z założeniem spółki w Luksemburgu to: opłata notarialna (jej wysokość zależy od wielkości kapitału zakładanej spółki np. dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale 12,5 tys. euro wynosi ona ok. 125 euro+ VAT), opłata kapitałowa, czyli capital duty (w zależności od formy prowadzonej działalności wynosi 1 proc. kapitału zakładowego - płatna również w przypadku podwyższenia kapitału spółki, w niektórych przypadkach jest określana ryczałtowo), opłata od wpisu do rejestru podmiotów gospodarczych oraz publicznego ogłoszenia w dzienniku urzędowym (Mémorial).


Każdy nowy podmiot musi być zgłoszony we właściwym miejscowo urzędzie podatkowym. Ponadto powinien on również dokonać rejestracji w urzędzie właściwym w sprawach ubezpieczeń społecznych (Centre Commun de la Securite Sociale), a gdy zatrudnia pracowników, podlega rejestracji w Towarzystwie Ubezpieczeniowym (Association d'Assurance contre les Accidents).


- Zakładając spółkę w Luksemburgu, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór nazwy spółki. Wybrana nazwa powinna dostatecznie odróżniać się od nazw spółek dotychczas zarejestrowanych, często bowiem można spotkać się z odmową rejestracji spółki nawet ze względu na nieznaczną zbieżność w tym zakresie - przypomina Natalia Krupa.


Należy również pamiętać, że rozpoczęcie działalności gospodarczej w Luksemburgu (prowadzonej zarówno osobiście, jak i w ramach spółki) może powodować konieczność otworzenia odrębnego rachunku bankowego - co wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami.


Dodatkowe zezwolenia


Pomimo że w Luksemburgu obowiązuje swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, w przypadku pewnych gałęzi gospodarki, takich jak handel, produkcja czy rzemiosło, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. W celu rozpoczęcia działalności w wymienionych gałęziach należy złożyć wniosek w Ministerstwie do Spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw (Ministere des Classes Moyennes) na urzędowym formularzu. Formularze te dostępne są na stronie ministerstwa www.mcm.public.lu oraz w Izbie Handlowej (Chambre de Commerce). Ponadto wnioskodawca musi potwierdzić swoje kwalifikacje np. dyplomem ukończenia studiów lub zaświadczeniem z poprzedniej pracy (nierezydenci składają certyfikat wydany przez Izbę Handlową). Jeśli wniosek składany jest w imieniu spółki, należy dołączyć status spółki lub jego projekt.


- Opisany proces rejestracyjny trwa do dwóch miesięcy. Natomiast rejestracja działalności, która nie wymaga uzyskania pozwolenia, trwa krócej - tłumaczy Natalia Krupa.


Podatek dochodowy


Osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania w Luksemburgu, płacą podatek dochodowy według stawek progresywnych, wynoszących od 0 do 38,95 proc. Stawki podatku są uzależnione od stanu cywilnego podatnika oraz liczby posiadanych dzieci.


Zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie odprowadza za podatnika pracodawca. Pracodawca i pracownik płacą identyczne składki ubezpieczeniowe - każdy po 13 proc. w przypadku pracowników fizycznych lub 10,80 proc. w pozostałych przypadkach. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą opłacają składki w wysokości 21,60 proc.


Co ciekawe, każdy podmiot obciążony jest dodatkowo opłatą solidarnościową w wysokości 2,5 lub 4 proc. obliczonego podatku dochodowego wpłacaną na rzecz funduszu dla bezrobotnych - zwraca uwagę Natalia Krupa.


Należy również wspomnieć o podmiotach, które pomimo że działają jako osoby prawne (tzn. S.A., S.e.c.a. lub S.á r.l) to jednak są objęte specjalnym reżimem podatkowym. Dotyczy to w szczególności funduszy inwestycyjnych typu SICAV/SICAF (Société d'Investissement a Capital Variable), SICAR (Société d'Investissement en Capital a Risque) lub SIF (Specialized Investment Fund).


WAŻNE ADRESY

l IZBA HANDLOWA

Chambre de Commerce du Grand-Duché de Luxembourg

L-2981 Luxembourg, tel. (0-0352) 42 39 39-330, www.cc.lu

l MINISTERSTWO DS. MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW

Ministere des Classes Moyennes, 6 av. Emile Reuter

L-2420 Luxembourg, tel. (0-0352) 478-4711/15/17/ 18/19, www.mcm.public.lu

l CENTRUM ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Centre Commun de la Securite Sociale 125, rte d'Esch

1471 Luxembourg, tel. (0-0352) 40 14 11, www.ccss.lu

l REJESTR HANDLOWY

Registre de Commerce et des Soiciétés 13, rue Erasme

L-2961 Luxembourg, tel. (0-0352) 26 428-1, www.rcsl.lu


BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

REKLAMA