reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Jak napisać umowę spółki komandytowej

Jak napisać umowę spółki komandytowej

Spółka komandytowa uregulowana jest w Kodeksie spółek handlowych. W sprawach nieuregulowanych przepisami dotyczącymi spółki komandytowej należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące spółek jawnych.

 

Spółkę komandytową charakteryzuje to, że tworzą ją dwa rodzaje wspólników:

- komplementariusze - odpowiadający za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony, prowadzą sprawy spółki i reprezentują ją na zewnątrz, oraz

- komandytariusze - nie działają w spółce, wnosząc jedynie wkład kapitałowy, odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do wysokości zadeklarowanej w umowie kwoty, zwanej sumą komandytową.


Komplementariuszami oraz komandytariuszami mogą być osoby fizyczne, prawne, a także osobowe spółki handlowe (spółka jawna, komandytowa, partnerska i spółka komandytowo-akcyjna).


Spółka komandytowa ma możliwość nabywania praw na własny rachunek (np. własności nieruchomości) oraz zaciągania zobowiązań. Jej majątek jest niezależny od majątku wspólników. Oznacza to także, że spółka odpowiada za swoje zobowiązania własnym majątkiem, a dopiero gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wierzyciel może skierować egzekucję do majątku osobistego wspólników. Z tym zastrzeżeniem, że odpowiedzialność komandytariusza będzie ograniczona do wysokości sumy komandytowej.


Spółka komandytowa uregulowana jest w Kodeksie spółek handlowych. W sprawach nieuregulowanych przepisami dotyczącymi spółki komandytowej należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące spółek jawnych.


Firma (nazwa) spółki komandytowej


Firma, czyli nazwa spółki komandytowej, musi się składać co najmniej z nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy i określenia „spółka komandytowa” (w skrócie: sp.k.). Trzeba pamiętać, że gdyby w nazwie spółki pojawiło się nazwisko komandytariusza, spowodowałoby to automatycznie zmianę zasad jego odpowiedzialności wobec osób trzecich. Wówczas odpowiadałby jak komplementariusz, bez ograniczenia do wysokości sumy komandytowej.


Firma może zawierać także informacje nieobowiązkowe, określające np. osobę komplementariusza czy wskazujące na przedmiot działania, na powiązania rodzinne pomiędzy wspólnikami itp.


Wkłady wspólników


Przedmiotem wkładu wnoszonego do spółki komandytowej mogą być pieniądze, rzeczy ruchome lub nieruchomości, papiery wartościowe, prawa własności intelektualnej itd. Wkładem komplementariusza może być także świadczenie pracy bądź usług na rzecz spółki. Wspólnicy mogą oddać spółce pewne rzeczy tylko do używania, pozostając ich właścicielami.


Komandytariusz może wnieść wkład w tej samej wysokości co komplementariusz. Ma on jednak obowiązek wniesienia do spółki wkładu o wartości co najmniej równej sumie komandytowej. Kodeks spółek handlowych przewiduje także pewne ograniczenie. Jeżeli komandytariuszem jest wspólnik spółki z o.o. lub akcyjnej, która to spółka jest komplementariuszem, to jego wkładu nie mogą stanowić udziały w tej spółce z o.o. lub akcje tej spółki akcyjnej (art. 107 § 3 k.s.h.).


Umowa spółki komandytowej


Umowa spółki komandytowej powinna zawierać:

1) firmę i siedzibę spółki,

2) przedmiot działalności spółki,

3) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,

4) oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,

5) wysokość sum komandytowych, czyli oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli.


Umowa spółki komandytowej musi być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 106 k.s.h.).


Rejestracja spółki


Spółka komandytowa powstaje z chwilą jej zarejestrowania w krajowym rejestrze sądowym. Wspólnicy zgłaszają ją do rejestracji na tych samych formularzach jak w przypadku spółki jawnej (KRS W1).


W załączniku do wniosku o wpis zamieszcza się dodatkowo informację o tym, który ze wspólników jest komplementariuszem, a który komandytariuszem. Określa się też wysokość sumy komandytowej oraz przedmiot wkładu każdego komandytariusza z zaznaczeniem, w jakiej części został wniesiony.


Potrzebne formularze (poza standardowymi, tymi samymi jak przy spółce jawnej) to załącznik do wniosku KRS-WC, w którym zamieszcza się dane wspólników spółki komandytowej.


Od zawartej umowy spółki komandytowej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego kwota zależy od wartości wkładów wyrażonej w złotych i wynosi 0,5% tej kwoty. Opłata sądowa za wpis spółki osobowej do Krajowego Rejestru Sądowego wynosi 750 zł. Opłata za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym to 500 zł.


Opodatkowanie spółek komandytowych


Spółki komandytowe nie są podatnikami podatku dochodowego. Podatnikami, tak jak w spółkach cywilnych i jawnych, są wspólnicy. Ewidencja w spółkach komandytowych musi być prowadzona w postaci ksiąg rachunkowych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama