REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać umowę spółki komandytowej

Sławomir Biliński

REKLAMA

Spółka komandytowa uregulowana jest w Kodeksie spółek handlowych. W sprawach nieuregulowanych przepisami dotyczącymi spółki komandytowej należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące spółek jawnych.

 

Spółkę komandytową charakteryzuje to, że tworzą ją dwa rodzaje wspólników:

- komplementariusze - odpowiadający za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony, prowadzą sprawy spółki i reprezentują ją na zewnątrz, oraz

- komandytariusze - nie działają w spółce, wnosząc jedynie wkład kapitałowy, odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do wysokości zadeklarowanej w umowie kwoty, zwanej sumą komandytową.


Komplementariuszami oraz komandytariuszami mogą być osoby fizyczne, prawne, a także osobowe spółki handlowe (spółka jawna, komandytowa, partnerska i spółka komandytowo-akcyjna).


Spółka komandytowa ma możliwość nabywania praw na własny rachunek (np. własności nieruchomości) oraz zaciągania zobowiązań. Jej majątek jest niezależny od majątku wspólników. Oznacza to także, że spółka odpowiada za swoje zobowiązania własnym majątkiem, a dopiero gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wierzyciel może skierować egzekucję do majątku osobistego wspólników. Z tym zastrzeżeniem, że odpowiedzialność komandytariusza będzie ograniczona do wysokości sumy komandytowej.


Spółka komandytowa uregulowana jest w Kodeksie spółek handlowych. W sprawach nieuregulowanych przepisami dotyczącymi spółki komandytowej należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące spółek jawnych.


Firma (nazwa) spółki komandytowej


Firma, czyli nazwa spółki komandytowej, musi się składać co najmniej z nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy i określenia „spółka komandytowa” (w skrócie: sp.k.). Trzeba pamiętać, że gdyby w nazwie spółki pojawiło się nazwisko komandytariusza, spowodowałoby to automatycznie zmianę zasad jego odpowiedzialności wobec osób trzecich. Wówczas odpowiadałby jak komplementariusz, bez ograniczenia do wysokości sumy komandytowej.


Firma może zawierać także informacje nieobowiązkowe, określające np. osobę komplementariusza czy wskazujące na przedmiot działania, na powiązania rodzinne pomiędzy wspólnikami itp.


Wkłady wspólników


Przedmiotem wkładu wnoszonego do spółki komandytowej mogą być pieniądze, rzeczy ruchome lub nieruchomości, papiery wartościowe, prawa własności intelektualnej itd. Wkładem komplementariusza może być także świadczenie pracy bądź usług na rzecz spółki. Wspólnicy mogą oddać spółce pewne rzeczy tylko do używania, pozostając ich właścicielami.


Komandytariusz może wnieść wkład w tej samej wysokości co komplementariusz. Ma on jednak obowiązek wniesienia do spółki wkładu o wartości co najmniej równej sumie komandytowej. Kodeks spółek handlowych przewiduje także pewne ograniczenie. Jeżeli komandytariuszem jest wspólnik spółki z o.o. lub akcyjnej, która to spółka jest komplementariuszem, to jego wkładu nie mogą stanowić udziały w tej spółce z o.o. lub akcje tej spółki akcyjnej (art. 107 § 3 k.s.h.).


Umowa spółki komandytowej


Umowa spółki komandytowej powinna zawierać:

1) firmę i siedzibę spółki,

2) przedmiot działalności spółki,

3) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,

4) oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,

5) wysokość sum komandytowych, czyli oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli.


Umowa spółki komandytowej musi być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 106 k.s.h.).


Rejestracja spółki


Spółka komandytowa powstaje z chwilą jej zarejestrowania w krajowym rejestrze sądowym. Wspólnicy zgłaszają ją do rejestracji na tych samych formularzach jak w przypadku spółki jawnej (KRS W1).


W załączniku do wniosku o wpis zamieszcza się dodatkowo informację o tym, który ze wspólników jest komplementariuszem, a który komandytariuszem. Określa się też wysokość sumy komandytowej oraz przedmiot wkładu każdego komandytariusza z zaznaczeniem, w jakiej części został wniesiony.


Potrzebne formularze (poza standardowymi, tymi samymi jak przy spółce jawnej) to załącznik do wniosku KRS-WC, w którym zamieszcza się dane wspólników spółki komandytowej.


Od zawartej umowy spółki komandytowej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego kwota zależy od wartości wkładów wyrażonej w złotych i wynosi 0,5% tej kwoty. Opłata sądowa za wpis spółki osobowej do Krajowego Rejestru Sądowego wynosi 750 zł. Opłata za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym to 500 zł.


Opodatkowanie spółek komandytowych


Spółki komandytowe nie są podatnikami podatku dochodowego. Podatnikami, tak jak w spółkach cywilnych i jawnych, są wspólnicy. Ewidencja w spółkach komandytowych musi być prowadzona w postaci ksiąg rachunkowych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA