reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Umowa nie zwalnia z zapłaty

Umowa nie zwalnia z zapłaty

Członkowie zarządu spółki nie mogą uwolnić się od odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe w drodze umowy cywilnoprawnej.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie rozstrzygnął kwestię dotyczącą odpowiedzialności członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zaległość podatkową w VAT. Naczelnik urzędu skarbowego, orzekając o odpowiedzialności członka zarządu, powołał przepis art. 116 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn.zm.), podkreślając, że przy orzekaniu o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki brał pod uwagę, iż w momencie ich powstania skarżący był członkiem zarządu spółki, zaś egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna. Spółka nie prowadzi bowiem działalności gospodarczej, nie posiada majątku ruchomego ani nieruchomego oraz nie ma żadnych środków na rachunku bankowym. Organ wskazał, że skarżący nie spełnił przesłanek z art. 116 par. 1 uwalniających go od odpowiedzialności za zaległość podatkową spółki.


Skarżący odwołał się do dyrektora izby skarbowej, który podzielił stanowisko organu I instancji. Członek zarządu wniósł skargę do WSA. Powoływał się w niej na fakt sprzedaży udziałów spółki i zobowiązanie ich nabywcy do przejęcia zaległości podatkowej.


WSA w Olsztynie podzielił stanowisko organów podatkowych. Orzekł, że członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki jedynie wtedy, gdy wskaże spełnienie przesłanek z art. 116 Ordynacji podatkowej. Nie może natomiast powoływać się na zobowiązanie nabywcy udziałów spółki do jej przejęcia wraz zaległościami podatkowymi, ponieważ przepisy Ordynacji podatkowej nie przewidują możliwości uwolnienia się członków zarządu od zaległości podatkowej spółki w drodze umowy cywilnoprawnej.


Sygn. akt I SA/Ol 163/07


Justyna Gieglis

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama