Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każda firma musi mieć książkę kontroli

Wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli (a także przechowywać upoważnienia i protokoły kontroli).


Udostępnienia książki kontroli żąda organ kontrolujący przedsiębiorcę w celu dokonania odpowiednich wpisów. Kontrole w zakładach pracy skupiają się przeważnie na działach kadrowo-księgowych, dlatego w tych działach przeważnie przechowuje się tę dokumentację i to na pracownikach tych działów spoczywa najczęściej obowiązek ich prowadzenia.

 


Każda firma powinna posiadać jedną książkę kontroli. Jeżeli w kontrolach uczestniczą pracownicy różnych działów, to w zależności od tego, jaki organ kontroluje firmę, książka powinna być przekazywana w ramach firmy z działu do działu.


PRZYKŁAD

Pracodawca, w zależności od tego, jaka instytucja kontrolowała jego firmę, pisemnie wskazywał inną osobę upoważnioną do reprezentowania go w trakcie kontroli. Gdy firma była przedmiotem kontroli ZUS, jako osobę właściwą wskazał kierownika działu płac. Kiedy firmę kontrolowała PIP, pracodawcę reprezentował dyrektor personalny, zaś w trakcie kontroli służb skarbowych zakład był reprezentowany przez głównego księgowego. Książka kontroli jest przechowywana w sekretariacie prezesa firmy i jest wydawana każdorazowo pracownikowi, który reprezentuje pracodawcę w trakcie kontroli. Taka sytuacja jest prawidłowa.


Na obowiązek posiadania jednej książki kontroli nie ma wpływu ani wielkość przedsiębiorstwa (liczba zatrudnionych, liczba oddziałów i filli), ani forma prawna działalności.


Książka kontroli zawiera wpisy dokonywane przez organ kontroli. Wpisy obejmują:

l oznaczenie organu kontroli;

l oznaczenie upoważnienia do kontroli;

l zakres przedmiotowy przeprowadzonej kontroli;

l daty podjęcia i zakończenia kontroli;

l zalecenia pokontrolne oraz określenie zastosowanych środków pokontrolnych.


Pracodawca powinien uważnie zapoznać się z wpisami dokonanymi przez kontrolującego. Zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu, który następnie powinien być ujawniony w książce kontroli.


Wyjątkowo, przed wszczęciem kontroli nie muszą pokazywać upoważnienia:

l inspekcja dozoru jądrowego,

l organ podatkowy,

l Najwyższa Izba Kontroli,

l Inspekcja Transportu Drogowego.


W tych przypadkach do wszczęcia kontroli wystarczy legitymacja służbowa.


Pozostałe organy kontroli (np. Inspekcja Pracy, ZUS) mają obowiązek, oprócz okazania legitymacji służbowej, posiadać stosowne upoważnienie.


Prowadzenie książki kontroli nie jest uciążliwe ani kosztowne dla pracodawcy. Pracodawca nie ma prawie żadnych obowiązków poza koniecznością jej prowadzenia i przechowywania, a także dokonywania w niej po zakończeniu kontroli wpisów dotyczących wykonania zaleceń pokontrolnych lub wpisów dotyczących uchylenia zaleceń pokontrolnych przez organ kontrolny, jego organ nadrzędny lub sąd administracyjny.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeżeli zaś chodzi o samą formę książki kontroli, to może nią być odpowiednio przystosowany zeszyt, gdyż przepisy nie precyzują, jak powinna ona wyglądać.


Zagrożenie


W celu uniknięcia podejrzeń o niekompletność prowadzonej dokumentacji, książkę kontroli powinno się prowadzić zgodnie z zasadami ewidencji.


Książka, mimo braku ustalonego wzorca, powinna być więc broszurą i mieć numerację stron.


Obowiązek prowadzenia książek kontroli może pozytywnie kształtować sytuację niektórych pracodawców.


Korzyści 


Poza pewnymi wyjątkami, nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy.


Ponadto czas trwania wszystkich kontroli (poza pewnymi wyjątkami) u mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 tygodni, a u pozostałych przedsiębiorców 8 tygodni. Przepisy te mają chronić pracodawców, którzy w razie skupienia w jednym roku kilku kontroli nie mogliby normalnie prowadzić swojej działalności.


l art. 79, art. 80 ust. 3, art. 81-84 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 173, poz. 1807 ze zm.),

l art. 24 ust. 5 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589).


Małgorzata Bedyńska

specjalista w zakresie płac i rozliczeń

 
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Zatrudnianie cudzoziemców. po zmianach od 29 stycznia 2022 r.
Zatrudnianie cudzoziemców. po zmianach od 29 stycznia 2022 r.
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny drewna w Polsce w 2022 roku. Tanio już było
  Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie - powiedział 26 maja 2022 r. w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział też, że firmy, które kupują drewno po niższych cenach w kraju i sprzedają je drożej za granicą, stracą preferencje.
  GUS: Eksport i import w górę
  GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.
  Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej
  Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.
  Nowy Peugeot 308. Test wersji PureTech 130 Allure Pack
  Nowy Peugeot 308. Test kolejnej odsłony nowego kompaktu z Francji. Po hybrydzie dostaliśmy model napędzany 130-konnym benzyniakiem.
  Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja
  Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy
  Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.
  Jak sprawdzić zużycie opon? Stan opon sprawdzi się sam. Zdalnie!
  Jak sprawdzić zużycie opon? Powstał właśnie system, który zdalnie wykrywa stan zużycia opony zamontowanej w samochodzie osobowym.
  Czy możemy się obawiać braku węgla w sezonie jesienno-zimowym?
  Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym; w 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA
  Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Skorzystają nieliczni
  27 maja 2022 r. startuje rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego", dzięki któremu klienci otrzymają wsparcie na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (mieszkaniowego). Jednak eksperci Credipass i Metrohouse nie mają złudzeń. Spadająca zdolność kredytowa Polaków, rosnące stopy procentowe oraz limity na m2 nieruchomości znacznie ograniczają możliwości skorzystania z programu. Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy z dopłatą do wkładu własnego?
  Co płacić w pierwszej kolejności, gdy pieniędzy w firmie jest za mało?
  Zarządzanie kryzysowe przedsiębiorstwem nie raz łączy się z problemem potocznie zwanym „krótką kołdrą”. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorca bądź menedżer nie jest w stanie opłacić w terminie (bądź chwilowo w ogóle) wszystkich zobowiązań firmy. Problem taki występuje najczęściej na przedpolu upadłości bądź sądowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale może być również zażegnany bez użycia narzędzi prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego (choć mocno zaleca się rozważenie takich kroków!).
  Program mieszkanie bez wkładu własnego. Jakie warunki
  W czwartek rusza program Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju program będzie modyfikowany. Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r.
  VW ID.Buzz. Cena startuje od 248 091 zł. Czy to drogo?
  VW ID.Buzz. Cena w Polsce startuje od 248 091 zł. Za dokładnie tą sumę pierwsi klienci znad Wisły mogą złożyć zamówienie na 5-miejscowego e-busa.
  Michel: mamy nadzieję uzgodnić sankcje na ropę z Rosji przed szczytem UE
  Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel
  Co dalej z rynkiem mieszkań?
  Z jakimi największymi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy w 2022 roku? Co będzie sprzyjało rozwojowi rynku mieszkaniowego?
  Nieruchomości premium odporne na wahania rynku
  Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.
  Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
  Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
  Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
  Zadłużenie firm deweloperskich
  Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
  Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
  Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
  Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
  Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
  W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
  Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
  Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
  Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
  Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
  Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
  Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
  Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji