REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przedsiębiorca opłacający składki tylko za siebie musi złożyć deklarację za styczeń 2008 r.

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Składki opłacam od 30% minimalnego wynagrodzenia. Nie składam co miesiąc dokumentów rozliczeniowych, bo nie zatrudniam pracowników. Czy w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia i składki rentowej muszę złożyć deklarację za styczeń br.?

Na czym polega status Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego (AEO)

Od 1 stycznia 2008 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej wprowadzona została nowa instytucja prawa celnego - Upoważniony Podmiot Gospodarczy (AEO). Kto może ubiegać się o ten status?

Samozatrudnionym składki emerytalne opłaci budżet

Resort pracy przesłał do konsultacji projekt ustawy dotyczący polityki rodzinnej. Firmy nie zapłacą za niektórych pracowników składek do Funduszu Pracy, zyskają też zachęty do zakładania przedszkoli. Prowadzącym działalność i opiekującym się dziećmi budżet zrefunduje składki na emeryturę i rentę.

Zawieszenie nie dla wszystkich

Podatnicy nie będą musieli składać deklaracji VAT-7, jeśli zawieszą działalność gospodarczą. Prawa do zawieszenia nie będą mieli przedsiębiorcy zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT UE. Można skorzystać z przerwy w działalności gospodarczej składając aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego.

REKLAMA

NFZ i ZUS w ciągu 30 dni wydadzą interpretację przepisów

Przedsiębiorca, który postąpi zgodnie z interpretacją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia, może uniknąć płacenia składek czy odsetek za zwłokę.

REGON wraca na faktury VAT

Do czasu otrzymania potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT przedsiębiorca powinien mieć prawo do wpisywania na fakturach REGON-u jako numeru tymczasowego.

Firmy popełniają błędy przy sporządzaniu bilansu

Spółka musi zaliczyć w bilansie zobowiązania finansowe do krótkoterminowych, gdy umowa o przesunięciu terminów zapłaty, zmieniająca charakter zobowiązania na długoterminowy, została podpisana po zakończeniu roku obrotowego.

Wszystkie wystawione przez podatników kopie paragonów będą przechowywane na płytach CD

Posłowie chcą, żeby kopie paragonów mogły być przechowywane na nośnikach elektronicznych również przez mniejszych sprzedawców.

REKLAMA

Jak założyć firmę we Włoszech

Przedsiębiorcy działający we Włoszech poza opłacaniem podatków dochodowych muszą też płacić dodatkowy podatek od działalności produkcyjnej. Jego wysokość wynosi 3,9 proc. od produkcji netto.

Co powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura

Tylko poprawnie wystawiona faktura daje możliwość odliczenia określonego na niej podatku od towarów i usług. Ważne więc, by dokładnie sprawdzać, czy otrzymywane przez nas faktury spełniają wszystkie wymogi.

Kiedy pracodawca ma obowiązek negocjować podwyżkę wynagrodzeń

Ustawa o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców nakłada na niektórych pracodawców obowiązek prowadzenia negocjacji płacowych w firmie. Co prowadzenie tych negocjacji oznacza w praktyce dla zatrudnionych w firmie pracowników?

Wywiadownia sprawdzi każdego kontrahenta

Z usług wywiadowni gospodarczych korzysta coraz więcej firm, coraz częściej decydują się na to także przedsiębiorstwa małe i średnie.

Zawieszona firma bez składki i podatku

Już wkrótce przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników będą mogli legalnie zawieszać działalność gospodarczą na okres od miesiąca do dwóch lat na swój wniosek. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej, który we wtorek przyjął rząd.

Przepisy zniechęcają firmy do zatrudniania niepełnosprawnych

Nawet trzykrotnie wydłuży się w tym roku czas, jaki pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych poświęcają na obowiązki biurokratyczne z tym związane.

Komisja układowa zostanie zlikwidowana

Komisja do Spraw Układów Zbiorowych Pracy ma być zlikwidowana. Dzisiaj posłowie rozpoczną prace na projektem nowelizacji kodeksu pracy w tej sprawie.

Termin można odroczyć przed jego upływem

Odroczenie terminu wyznaczonego przez przepisy prawa podatkowego jest możliwe wyłącznie przed jego upływem.

Podatnik nie zawsze skorzysta z interpretacji

Uchylenie interpretacji przez sąd nie zawsze oznacza automatyczny zwrot pieniędzy podatnikowi. Jeżeli korzyść podatkowa zależy od nieprzywracalnego terminu, wyrok sądu administracyjnego nic nie da. Fiskus odmówi nadpłaty, a podatnik będzie musiał dochodzić odszkodowania w sądzie cywilnym.

Likwidacja barier prawnych w gospodarce to nie jest akcja jednorazowa

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będą już musiały zamawiać drogich sprawozdań biegłych dotyczących planów łączenia się spółek lub podziału małych przedsiębiorstw, a przewoźnicy towarowi nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie oddzielnych dokumentów przewozowych.

Czy prywatny samochód należy przerejestrować na firmę, aby zaliczać do kosztów wydatki z nim związane

Założyłem działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie pkpir. Jako osoba prywatna posiadam samochód osobowy. Oświadczeniem wprowadziłem go jako środek trwały do prowadzonej działalności. W związku z tym, że kupiłem samochód jako osoba prywatna, w dokumentach rejestracyjnych właścicielem auta jestem jako osoba prywatna, a nie firma. Czy mam obowiązek zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym, aby koszty ubezpieczenia auta i amortyzacji mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w firmie?

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy - rencisty

Od ponad 2 lat prowadzę działalność gospodarczą. Mam prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, dlatego do końca ubiegłego roku miałem obowiązek opłacać jedynie składkę zdrowotną. Od 1 stycznia br. muszę jednak płacić również składki na ubezpieczenia społeczne. Ponadto zgłosiłem się do ubezpieczenia chorobowego. Czy to prawda, że mogę ubiegać się o refundację składek przez PFRON?

Długi wspólnika spółki jawnej

 3 grudnia 2007 r. Janusz R. zawarł umowę spółki jawnej ze wspólnikiem, który wcześniej prowadził jednoosobową działalność. Po pewnym czasie okazało się, że ma on spore długi. Czy odpowiadam za nie, jeśli powstały w czasie, gdy nie byliśmy wspólnikami?

Pomysł na biznes - sklep z artykułami dla zwierząt

Właściciele psów i kotów wydają coraz więcej pieniędzy na swoich ulubieńców. Nie tylko na pożywienie. Na Zachodzie to ogromny rynek o miliardowych obrotach, np. w USA siegających 26 mld dolarów rocznie. U nas branża też nabiera rozpędu. Zdaniem fachowców i ludzi, którzy osiągnęli sukces, trzeba spełnić dwa warunki: kochać zwierzęta i się na nich znać.

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Apteki, kwiaciarnie i stacje paliw będą otwarte w święta

Resort pracy chce wyłączyć apteki, stacje paliw i kwiaciarnie spod zakazu pracy w handlu w święta. Eksperci są przeciwni tworzeniu szczegółowej listy wyjątków. Bez doprecyzowania obecnych przepisów nadal będzie można obchodzić zakaz pracy w handlu.

Będzie można powrócić na księgę podatkową

Firmy, które w ubiegłym roku nie przekroczyły przychodów o równowartości 1,2 mln euro, będą mogły powrócić na księgę podatkową w trakcie roku.

Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada zawieszenie takiej działalności. W okresie zawieszenia nie będzie trzeba płacić zaliczek na podatek.

Będzie można zawiesić działalność

Przedsiębiorcy będą mogli zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej nawet na dwa lata, pod warunkiem że nie zatrudniają pracowników.

48 artykułów w prawie zamówień publicznych zostanie zmienionych

Bez podpisu elektronicznego będzie można startować w licytacji elektronicznej.

Co piąta firma nieprawidłowo zgłasza pracowników do ZUS

Pracodawcy nie opłacają składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników i zatrudniają na czarno cudzoziemców.

Kolejne podwyżki stóp nie muszą być potrzebne

Gdyby potwierdziły się sygnały o spowolnieniu polskiej gospodarki, a banki centralne w Europie i na świecie obniżałyby koszt kredytu, to mogą zniknąć przesłanki do kolejnych podwyżek stóp w Polsce.

Pierwszy konkurs na wsparcie dla śląskich firm ruszy w czerwcu

W tym roku odbędą się trzy konkursy o unijne dotacje dla firm w województwie śląskim.

Za co pracodawca może ukarać pracownika

Pracodawca może udzielić pracownikowi upomnienia lub wymierzyć karę nagany, jeżeli nie przestrzega on reguł porządkowych obowiązujących w zakładzie pracy. Może również wymierzyć karę pieniężną. Decyzja o ukaraniu pracownika należy do pracodawcy.

Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika

Wystąpienie wspólnika ze spółki lub przystąpienie do niej nowego wspólnika wymaga dopełnienia formalności w ewidencji działalności gospodarczej w gminie.

Trzeba unikać niesolidnych płatników

Odroczone terminy płatności stały się biznesową codziennością wielu branż. Są elementem walki konkurencyjnej. Przed zawarciem umowy trzeba sprawdzić kontrahenta.

Czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Zaprzestaję prowadzenia przedsiębiorstwa usługowego. Chcę je przekazać synowi w drodze darowizny. Czy darowizna ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Będzie można czasowo zawiesić działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, będzie mógł zawiesić działalność na okres do 24 miesięcy - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

PIP skontrolowała legalność zatrudnienia w firmach

Państwowa Inspekcja Pracy w 53 proc. kontrolowanych firm wykazała nieprawidłowości dotyczące legalności zatrudnienia. Od 1 lipca do końca grudnia 2007 r. PIP przeprowadziła ponad 12 tys. kontroli.

Ma być więcej terenów na nowe inwestycje

Wielkość specjalnych stref ekonomicznych nie będzie ograniczona terytorialnie do 12 tys. ha. Dzięki temu przedsiębiorcy otrzymają możliwość pozyskania nowych gruntów na inwestycje.

Pierwszy etap obniżki CIT najwcześniej w 2010 roku

Rząd utrzyma obniżkę stawki PIT w 2009 roku do 18 i 32 proc. i nie wyklucza redukcji od 2010 roku. Wtedy może nastąpić obniżka CIT. Zapowiadane przez PO 15-proc. stawki PIT i CIT nie zostaną wprowadzone wcześniej niż w 2011 roku. Rząd nie zamierza zastąpić systemu budżetowego zadaniowym.

Odliczenie VAT zależy od kosztów w PIT

Podatnik nie odliczy VAT naliczonego od zakupu towarów lub usług, gdy został pozbawiony prawa zaliczenia do kosztów w PIT wydatków na nie poniesionych.

Pozew musi być dobrze skonstruowany

W jakiej sytuacji windykacja należności w obrocie gospodarczym wkracza na drogę sądową?

Spółki będą miały kłopoty z wywiązywaniem się z umów kredytowych

Zadłużone europejskie i amerykańskie spółki będą miały coraz poważniejsze trudności finansowe, bo wobec trwającego zamykania się rynków kredytowych nie mogą refinansować kredytów.

Telepraca szansą dla małych i średnich firm

E-Centra Telepracy są szansą dla małych i średnich firm, w których pracownicy mogą zdalnie wykonywać swoje zadania - powiedział koordynator e-Centrum w Pułtusku Janusz Borzyński podczas dnia otwartego.

Jak zmieniły się zasady oznaczania cen

Od 1 stycznia 2008 r. zmieniono sposób oznaczania cen wyrobów odzieżowych i włókienniczych, książek i czasopism oraz zapisanych nośników informacji. Z kolei do 31 grudnia 2010 r. przedłużono termin, do którego nie jest wymagane bezpośrednie oznaczanie ceną niektórych towarów.

Jak opodatkować likwidację działalności gospodarczej

Likwidacja działalności wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym podatkowymi. Konieczne jest dokonanie spisu z natury w terminie 14 dni od zaprzestania czynności opodatkowanych. Trzeba też pamiętać o powiadomieniu urzędu skarbowego w ciągu siedmiu dni od zakończenia spisu o jego przeprowadzeniu, ustalonej wartości i podatku należnym.

Przesłane faksem wypowiedzenie umowy jest skuteczne

Wypowiedzenie umowy o pracę uważa się za dokonane, gdy zostało doręczone pracownikowi w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. Odmowa jego przyjęcia nie ma wpływu na jego skuteczność. Po upływie okresu wypowiedzenia umowa i tak ulegnie rozwiązaniu.

Pozyskiwanie środków na inwestycje

Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup lokalu, maszyn lub refinansowanie dotychczasowych kredytów. Niestety, największe szanse na otrzymanie takiego kredytu mają firmy, które działają na rynku co najmniej od roku.

Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Od 2009 roku osoby prowadzące małe firmy będą płacić składki w jednakowej wysokości przez cały rok. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował trzy warianty zmian zasad opłacania składek. Pod koniec lutego odbędzie się pierwsze czytanie projektu przewidującego wprowadzenie rocznego okresu rozliczeń z ZUS.

Innowacyjne firmy dostaną z UE wsparcie w giełdowym debiucie

Małe i średnie firmy będą mogły pozyskać z UE środki na usługi związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego lub koszty autoryzowanego doradcy. Pierwsze firmy mogą skorzystać z tych pieniędzy już w marcu, a w puli jest ok. 61 mln zł.

W firmie powinien być jeden związek zawodowy

 Ostatnie protesty związkowców reprezentujących różne grupy zawodowe zapoczątkowały dyskusję na temat wprowadzenia zmian do ustawy o związkach zawodowych. Czy są one konieczne? 

REKLAMA