REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Resort musi zmienić sposoby rozliczeń

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Trzeba uprościć rozliczenia rachunkowe małych i średnich firm, ale nie zwalniać ich z prowadzenia ksiąg rachunkowych - postuluje Komitet Standardów Rachunkowości.

REKLAMA

Wostatnim dniu marca zakończy działalność Komitet Standardów Rachunkowości trzeciej kadencji, na posiedzeniu którego została przeprowadzona debata na temat zmian w ustawie o rachunkowości. Profesor Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu twierdzi, że gruntowna przebudowa ustawy o rachunkowości powinna iść w kierunku uwzględnienia zmian zachodzących w regulacjach ponadnarodowych - dyrektywach i rozporządzeniach unijnych oraz Międzynarodowych Standardach Rachunkowości/Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSR/MSSF), a także objęcia nowych nieznanych wcześniej transakcji i postępu technik informatycznych. Ponadto konieczne są uproszczenia w ewidencji i sprawozdawczości małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

- W małych firmach, gdzie biznesowo najważniejsze są podatki, ustawa w dotychczasowym kształcie jest postrzegana jako dodatkowe, niepotrzebne obciążenie, czego konsekwencją jest obserwowany w Polsce lobbing za zwolnieniem z prowadzenia ksiąg i sporządzania sprawozdań finansowych - zauważa nasza rozmówczyni.

REKLAMA

Ekspert wyjaśnia, że dla potrzeb ustawy o rachunkowości należałoby podzielić jednostki na trzy grupy. Podmioty o szczególnej odpowiedzialności społecznej powinny być objęte obowiązkowo lub z wyboru regulacjami MSR/MSSF. Pożądana jest tu większa swoboda przy wyborze MSR/MSSF jako podstawy przygotowania sprawozdania finansowego. Należy to umożliwić wszystkim spółkom zainteresowanym pozyskiwaniem kapitału na rynku.

Duże podmioty (ze względu na skalę obrotów, sumę bilansową, wielkość zatrudnienia) nadal powinny stosować pełny zakres przepisów ustawy. Z kolei małym i średnim firmom trzeba zapewnić szereg zwolnień i uproszczeń (byłyby to podmioty nieobjęte obowiązkiem pełnego badania i publikacji sprawozdania finansowego). Według Gertrudy Świderskiej regulacje te powinny uwzględniać uproszczenia przewidywane w dyrektywach UE oraz stanowisko zawarte w rekomendacji Komisji Europejskiej. Tam, gdzie jest to możliwe, należy dążyć do zbliżenia rozwiązań księgowych z regulacjami podatkowymi.

AGNIESZKA POKOJSKA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA