Czy w okresie niezdolności do pracy przedsiębiorca może podpisywać dokumenty związane z działalnością firmy

REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
W Pańskim przypadku należy uznać, że w okresie zwolnienia lekarskiego może Pan podpisywać dokumenty związane z działalnością własnej firmy.
UZASADNIENIE
Zwolnienie lekarskie jest przeznaczone na powrót przez ubezpieczonego do zdrowia. W związku z tym w okresie objętym zwolnieniem lekarskim ubezpieczony nie może pracować, przy czym nie ma znaczenia, czy praca wykonywana w okresie zwolnienia ma wpływ na stan zdrowia chorego (może przedłużyć okres, przez który będzie niezdolny do pracy).
REKLAMA
Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (III AUa 3189/01) nawet dokonanie adnotacji przez lekarza wystawiającego zwolnienie, że w okresie choroby pacjent może chodzić, nie usprawiedliwia wykonywania pracy. Zapis ten upoważnia jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. zrobienia zakupów.
Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. W Pańskim przypadku kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jednak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą przedstawione wyżej ogólne zasady korzystania ze zwolnienia lekarskiego ulegają pewnej modyfikacji z uwagi na funkcję, jaką w organizacji przedsiębiorstwa może pełnić taka osoba.
REKLAMA
W orzecznictwie sądowym przeważa stanowisko, że należy odróżnić pracę zarobkową wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich ubezpieczony jest zobowiązany z tytułu sprawowania funkcji pracodawcy. Fakt podpisania dokumentów finansowych, które zostały sporządzone przez inną osobę, nie jest wykonywaniem pracy w ramach dotychczasowej działalności gospodarczej. Tym samym takie działanie nie stanowi podstawy do pozbawienia zasiłku chorobowego.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą zostanie pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego w przypadku, gdy w okresie objętym zwolnieniem prowadzi działalność zarobkową, która wynika z rodzaju prowadzonej działalności - np. osoba prowadząca zakład stolarski będzie pracowała bezpośrednio przy wykonywaniu mebli. Do działań powodujących utratę prawa do zasiłku zalicza się również sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad pracownikami w miejscu pracy czy wydawanie im poleceń i dyspozycji na terenie zakładu pracy.
Należy stwierdzić, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim przedsiębiorcy nie może oznaczać zakazu wykonywania jakichkolwiek działań związanych z prowadzeniem firmy. Jeżeli pracodawca nie upoważniłby uprzednio kogoś do działania w swoim imieniu, zaprzestanie prowadzenia działalności oznaczałoby konieczność likwidacji zakładu pracy i zwolnienia pracowników z dniem rozpoczęcia choroby. Nie można jednak uznać, że wywołanie takich następstw byłoby zamiarem ustawodawcy.
Mając powyższe na uwadze, przebywając na zwolnieniu lekarskim może Pan podpisywać listy płac.
• art. 17 ust. 1, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Piotr Matwiejczyk
specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Orzecznictwo uzupełniające:
• Przy stosowaniu art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.) należy odróżnić „pracę zarobkową” wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich jest zobowiązany ubezpieczony jako pracodawca. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 października 2003 r., II UK 76/03, OSNP z 2004 r. nr 14, poz. 247)
REKLAMA
REKLAMA