REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie od firmy nie jest przychodem pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Szkolenia związane z wykonywaniem pracy nie są przychodem pracownika. Zwolnienie z podatku szkoleń osób zatrudnionych nie zależy od akredytacji MEN. Firma zaliczy do kosztów wydatek na szkolenie związane z pracą pracownika.

Zapadły dwa korzystne wyroki sądów administracyjnych dotyczące opodatkowania szkoleń pracowników. WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1915/07) oraz WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 1597/07) uznały, że w przypadku gdy pracownicy są zobowiązani do wzięcia udziału w szkoleniu i uczestniczą w nim w ramach wykonywanych obowiązków ze stosunku pracy, to nie można kosztu tych szkoleń uznać za przychód uczestników szkolenia. Warszawski sąd uznał ponadto, że zwolnienia od podatku dochodowego szkoleń pracowników nie można uzależniać od posiadania przez podmiot szkolący akredytacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Gazeta Prawna informowała już w styczniu o niekorzystnych dla podatników interpretacjach organów podatkowych (GP nr 19/2008).

REKLAMA

Źródło przychodu

REKLAMA

Dotychczas organy podatkowe i resort finansów twierdziły, że wartość nieodpłatnych świadczeń dokonanych przez pracodawcę na rzecz pracowników jest ich źródłem przychodu ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Chodzi o sytuację, gdy pracownik otrzymał od pracodawcy możliwość skorzystania ze szkolenia lub skorzystał z niego. Takie stanowiska organy podatkowe przedstawiły również w dwóch omawianych sprawach, w których dokonały m.in. interpretacji art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przepis ten wskazuje przychody, które należy uznać za przychód ze stosunku pracy. Należy do nich zaliczyć wszelkie wypłaty pieniężne, wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych.

Zdaniem WSA w Poznaniu kluczowe dla rozstrzygnięcia jest to, że pracodawca poniósł wydatek na pracownika, a nie za pracownika, ponieważ w przypadku gdy szkolenie opłacone przez pracodawcę jest związane z obowiązkami pracownika na zajmowanym stanowisku, pracodawca będzie mógł ten wydatek zaliczyć do kosztów. Celem poniesienia takiego kosztu jest więc osiągnięcie przychodu przez spółkę. Zatem nie można kosztu tych szkoleń uznać za przychód uczestników szkolenia. Podobnie argumentował sąd warszawski.

Akredytacja niepotrzebna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno WSA w Warszawie, jak i w Poznaniu odniosły się do szkoleń niezwiązanych bezpośrednio z czynnościami wykonywanymi przez pracowników na stanowisku pracy albo mających na celu podniesienie ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia pracowników.

- W takich przypadkach zastosowanie znajdą przepisy art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - czytamy w pisemnym uzasadnieniu poznańskiego wyroku. Przepis ten stanowi, że wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.

WSA w Warszawie zwrócił natomiast uwagę, że aby skorzystać ze zwolnienia określonego w tym przepisie, firma szkoląca nie musi posiadać akredytacji MEN.

- Posiadanie akredytacji przez podmiot szkolący pozostaje, zdaniem sądu, bez wpływu na zwolnienie danego szkolenia z opodatkowania u pracownika, jeżeli związane to jest z wykonywaną pracą - stwierdza sąd. Dodaje, że szkolenia te nie podlegałyby opodatkowaniu niezależnie od spełnienia wymogów akredytacyjnych, ponieważ wolna od podatku (z pewnymi wyjątkami) jest wartość przyznanych świadczeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Przepis odnosi się więc do rodzaju przyznanych świadczeń, a nie do podmiotu, który prowadzi szkolenie.

Korzystne wyroki

Eksperci zgadzają się z tezami omawianych orzeczeń WSA w Warszawie i WSA w Poznaniu.

REKLAMA

Zdaniem Pawła Wójciaka, doradcy podatkowego w Europejskim Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej, stanowisko WSA dotyczące powstania przychodu u pracownika pozwala przyjąć, że kluczowa jest odpowiedź na pytanie, kto odnosi największe korzyści z takiego szkolenia.

- Jeśli szkolenie wiąże się z obowiązkami pracowniczymi, trudno jest mówić o przysporzeniu majątkowym pracownika. Wyraźne korzyści odnosi z tego tytułu pracodawca, przez co przychód po stronie pracownika nie wystąpi - powiedział ekspert.

Zdaniem Filipa Świtały, dyrektora departamentu podatkowego BDO Numerica, ważne jest to, że sądy dostrzegły, iż szkolenia związane z bieżącym wykonywaniem pracy są naturalnym składnikiem procesu zatrudnienia i pracy, i dotyczą pracownika, ale nie on jest tu podmiotem otrzymującym korzyść, lecz pracodawca. Ekspert zwrócił także uwagę, że sąd warszawski nie zgodził się z długo rozpowszechnianą przez organy podatkowe tezą, że zwolnienie podatkowe uzależnione jest od posiadania przez prowadzącego szkolenie akredytacji MEN.

- Sąd trafnie zauważył, że przepis zwalniający przychody odnosi się do rodzaju szkoleń, a nie statusu podmiotu prowadzącego szkolenie - stwierdza Filip Świtała.

Z kolei Jerzy Bielawny, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych, dodaje, że błędne było uzależnianie przez organy podatkowe zwolnienia od podatku od istnienia akredytacji, która nie ma wpływu na jakość szkolenia oraz nie ma znaczenia dla pracodawcy jako zamawiającego. Dlatego - jego zdaniem - merytorycznie oba wyroki są zasadne.

Jakie szkolenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz zaleWski

lukasz.zalewski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA