REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata odszkodowań cywilnych dla pracowników może doprowadzić do upadłości firm

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

 Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r. bezprawnie zwolnieni pracownicy będą mogli żądać od pracodawcy odszkodowania nie tylko na podstawie kodeksu pracy, ale także prawa cywilnego. W ten sposób będą mogli liczyć na wyższą rekompensatę z tytułu bezprawnego rozwiązania stosunku pracy?


- Ten wyrok jest kontrowersyjny. Zgodnie z nim, jeśli pracownik uzna, że odszkodowanie przyznane mu na podstawie kodeksu pracy jest za niskie, będzie mógł żądać odszkodowania na drodze cywilnoprawnej. Pamiętajmy jednak, że stosunek pracy nie jest stosunkiem prawa cywilnego, w przeciwnym razie w ogóle powinniśmy zlikwidować stosunek pracy i korzystać w sprawach pracy z umów cywilnoprawnych. Przecież to stosunkowo niskie odszkodowanie za bezprawne zwolnienie orzekane na podstawie kodeksu pracy jest uzasadnione tym, że prawo pracy znacząco ogranicza swobodę stron w wypowiadaniu i rozwiązywaniu umów o pracę. Po prostu łatwiej jest je złamać niż przepisy dotyczące umów cywilnoprawnych - na przykład umowy o dzieło czy zlecenia, które rozwiązuje się łatwo. Dlatego odszkodowania przyznawane w trybie postępowania cywilnoprawnego są zazwyczaj znacznie wyższe.

REKLAMA

Firmy będą w stanie pokrywać tak wysokie odszkodowania?

- Zazwyczaj pracodawca nie pozostaje w stosunku pracy z jedną osobą, ale wieloma, a nawet tysiącami pracowników. I jeśli na przykład popełni błąd przy zwolnieniu grupowym kilkudziesięciu pracowników, a sąd zasądzi im odszkodowanie cywilnoprawne, to firma może ogłosić upadłość. Reszta pracowników straci pracę.

Nie wiadomo, jak wysokie odszkodowania będą zasądzane w tego typu sprawach.

- Powstanie też problem udowodniania, że pracownik w związku z bezprawnym zwolnieniem z pracy poniósł szkodę. Tu musi zaistnieć związek przyczynowo-skutkowy. W przeciwnym bowiem razie pracownik powie przed sądem: straciłem pracę, nie mogę znaleźć nowej, wysoki sądzie, zasądź odszkodowanie. On będzie musiał udowodnić, że poszukiwał pracy. Moim zdaniem, ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest bardzo dyskusyjny i nie wiadomo, czy będzie stanowił rzeczywistą rekompensatę za zwolnienie z pracy. To wyrok niebezpieczny, choć generalnie dorobek orzeczniczy Trybunału zasługuje na uznanie i mój krytyczny stosunek do tego właśnie orzeczenia nie zmierza do podważania jego roli i pozycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krzysztof Rączka, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista z zakresu prawa pracy

 

Rozmawiał ŁUKASZ GUZA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA