reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pieniądze dla przedsiębiorców: PARP ogłosi dwa konkursy w roku

Pieniądze dla przedsiębiorców: PARP ogłosi dwa konkursy w roku

Dotacje na inwestycje w Programie Innowacyjna Gospodarka będą dzielone w przećwiczony już sposób, czyli w konkursach zamkniętych.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Polska Agencja Rozwoju Regionalnego podjęły ostateczną decyzję o tym, jak będą wyglądały konkursy na unijne dotacje do inwestycji z Programu Innowacyjna Gospodarka (Działania 4.4). Wybrano znany już przedsiębiorcom ubiegającym się o unijne wsparcie tryb zamknięty. Polega on na tym, że wnioski można składać w określonych terminach. Są one później zbierane i oceniane.

- Zapadała decyzja o tym, że nabór wniosków w Działaniu 4.4. PO IG będzie się odbywał w rundach konkursowych - mówi GP Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy PARP.

Dodaje, że w tym roku odbędą się dwie takie rundy, co oznacza, że przedsiębiorcy będą mieli dwie szanse na aplikowanie o unijne fundusze. Jak pisaliśmy już w GP, pierwsza z nich rozpocznie się w maju.

- Termin drugiej rundy będzie uzależniony od wyników pierwszej. Jeśli pozostaną wolne środki w tegorocznej puli, to drugi nabór ogłosimy wcześniej. W przeciwnym razie zostanie on rozpisany pod koniec roku, tak by pieniądze na projekty, które w niej wygrają, szły z puli na 2009 rok - mówi Monika Karwat-Bury.

Budżet Działania 4.4. ma wynieść w tym roku 1,5 mld zł.

Konkursy zamknięte rywalizowały z pomysłem przeprowadzenia naborów w trybie otwartym, czyli w takim, w którym nabór wniosków trwa do momentu wyczerpania się puli pieniędzy na dany rok. GP jako pierwsza informowała o tym pomyśle urzędników. Szybko spotkał się on z krytyką ze strony przedsiębiorców oraz firm doradczych. Według nich jego efektem byłoby szybkie rozdzielenie dotacji wśród niekoniecznie najlepszych projektów.

Urzędnicy nie zrezygnowali z wykorzystania trybu otwartego. Będzie on stosowany tam, gdzie dotacje będą wspierały mniej popularne wśród firm projekty, jak np. działalność badawczo-rozwojowa. Chce go także stosować Ministerstwo Gospodarki przy rozdzielaniu dotacji na duże inwestycje (o wartości powyżej 160 mln zł).

- Staramy się przekonać resort do zmiany decyzji, tak by o przyznaniu dotacji decydowała tylko liczba punktów - mówi Ewa Fedor z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Ma nadzieję, że decyzja o zastosowaniu w Działaniu 4.4 konkursów zamkniętych skłoni resort do zmiany zdania.

- Ministerstwo powinno rozpisać co roku co najmniej trzy konkursy na dotacje dla dużych inwestycji - mówi Ewa Fedor.

1,5 mld zł w tym roku PARP przeznaczy na dotacje dla inwestujących firm

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama