REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Michał Jarosik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą płacić składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy - 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - tylko przez dwa lata. Po upływie tego okresu muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić oraz opłacać składki w wyższej wysokości.

Czy datę korzystania z ulgi liczyć od ustania zatrudnienia

REKLAMA

Od 5 kwietnia 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Rozpoczynając jej prowadzenie spełniałem warunki do opłacania składek od niższej podstawy, jednak opłacałem za siebie tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bo jednocześnie pracowałem na pełny etat. Z końcem 2007 r. umowa o pracę została rozwiązana i z działalności opłacam składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Czy niższe składki mogę opłacać przez dwa lata licząc od 1 stycznia 2008 r.?

Nie

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru przysługuje przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Po ustaniu zatrudnienia jedynym tytułem do ubezpieczeń jest działalność i z działalności podlega pan obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru przysługuje tylko osobie, która prowadzi działalność gospodarczą i spełnia następujące warunki:

• w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła innej pozarolniczej działalności,

• nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ta preferencyjna podstawa wymiaru to 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, tj. od 1 stycznia 2008 r. 337,80 zł.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy liczy się od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli więc działalność rozpoczął pan 5 kwietnia 2006 r., to mimo iż do 31 grudnia 2007 r. z działalności opłacał pan wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy będzie pan mógł opłacać tylko za okres do 30 kwietnia 2008 r. Natomiast za okres od 1 maja 2008 r. składki na ubezpieczenia społeczne będzie pan musiał opłacać od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 18 ust. 8, 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Czy trzeba złożyć deklarację rozliczeniową

Od 15 kwietnia 2006 r. opłacam składki od niższej podstawy wymiaru. Kiedy utracę prawo do tej ulgi? Niektórzy twierdzą, że 15 kwietnia 2008 r., a inni, że 1 maja. Czy będę musiał załatwić jakieś formalności w ZUS? Zaznaczam, iż od roku opłacam tylko składki i nie składam deklaracji.

Tak

REKLAMA

Po upływie 24 miesięcy kalendarzowych prowadzący działalność musi wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego składając formularz ZUS ZWUA z kodem 05 70 XX i ponownie zgłosić się do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu do ubezpieczeń 05 10 XX. Konieczne też będzie złożenie deklaracji rozliczeniowej za maj 2008 r.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W związku z tym przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, utraci prawo do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru za okres od 1 maja 2008 r.

REKLAMA

Przy obliczaniu okresu 24 miesięcy kalendarzowych bierze się pod uwagę tylko i wyłącznie pełne miesiące kalendarzowe. Oznacza to, że osoba prowadząca działalność, która rozpoczęła jej wykonywanie 15 kwietnia 2006 r., prawo do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru składek utraci 1 maja 2008 r. Tym samym za okres od 1 maja składki na ubezpieczenia społeczne będzie już musiała opłacać od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Z uwagi na powyższe powinien pan złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych (do których był pan zgłoszony) i ubezpieczenia zdrowotnego wpisując w pole data ustania obowiązku ubezpieczeń 1 maja 2008 r. Następnie należy złożyć formularz ZUS ZUA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 05 10 XX) i z działalności zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wpisując w pole data powstania obowiązku ubezpieczeń 1 maja 2008 r.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która opłaca składki wyłącznie za siebie, zwolniona jest z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zadeklarowała minimalną podstawę wymiaru składek - w analizowanej sytuacji 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a na ubezpieczenie zdrowotne - 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Prowadzący działalność zwolniony jest obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc także wówczas, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego spowodowana jest wyłącznie zmianą minimalnego lub przeciętnego wynagrodzenia.

Zatem deklaracji rozliczeniowej nie musi pan składać za okres do kwietnia. Natomiast deklarację ZUS DRA z kodem 05 10 XX powinien pan złożyć za maj. Za kolejne miesiące prowadzenia działalności, a więc za okres od czerwca, ponownie nie będzie pan musiał składać deklaracji, tylko opłacać należne składki.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 18 ust. 8, art. 18a, 47 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 49, poz. 982 z późn. zm.).

Czy konieczna będzie korekta dokumentów

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Od 1 lutego 2006 r. opłacałem składki od niższej podstawy. Ostatnio biorąc z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek dowiedziałem się, że ulga ta nie powinna mi przysługiwać, bo w 2003 roku przez pięć miesięcy byłem wspólnikiem w spółce jawnej i składki za mnie opłacała spółka. Czy stanowisko ZUS jest zgodne z obowiązującymi przepisami?

Tak

Składki od niższej podstawy, tj. 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, przez okres 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej mogą opłacać tylko osoby prowadzące taką działalność, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia jej wykonywania nie prowadziły innej pozarolniczej działalności.

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. wspólników spółki jawnej. Jeżeli więc w 2003 roku był pan wspólnikiem w takiej spółce, to rozpoczynając w 2006 roku prowadzenie działalności gospodarczej nie miał pan prawa opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy. W okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadził pan bowiem inną pozarolniczą działalność jako wspólnik w spółce jawnej. W analizowanej sytuacji składki na ubezpieczenia społeczne powinny być opłacane od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Oznacza to konieczność złożenia przez pana korekty dokumentów rozliczeniowych oraz opłacenia należnych składek wraz z odsetkami za zwłokę.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 8 ust. 6 pkt 4, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Czy po wznowieniu działalności przysługuje ulga

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, spełniałem warunki do opłacania niższych składek. Działalność rozpocząłem w połowie marca 2006 r. Jednak przez okres od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. nie wykonywałem jej z powodu wyjazdu za granicę. W okresie tym wyrejestrowałem działalność w ZUS, nie wykreśliłem natomiast wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Po wznowieniu prowadzenia działalności od 1 stycznia 2008 r. składki opłacam od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Czy moje postępowanie jest prawidłowe?

Tak

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. Prawo do opłacania składek od niższej podstawy przysługuje przez okres 24 miesięcy kalendarzowych liczonych od daty rozpoczęcia wykonywania działalności.

Jeżeli działalność, po okresie czasowego jej niewykonywania, będzie prowadzona na podstawie tego samego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, to do końca marca 2008 r. będzie pan mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy. Od 1 kwietnia uprawnienie do opłacania niższych składek wygasa i minimalna podstawa za ten miesiąc będzie wynosiła 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 13 pkt 4, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Opracował MICHAŁ JAROSIK

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA