reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą płacić składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy - 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - tylko przez dwa lata. Po upływie tego okresu muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić oraz opłacać składki w wyższej wysokości.


Od 5 kwietnia 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Rozpoczynając jej prowadzenie spełniałem warunki do opłacania składek od niższej podstawy, jednak opłacałem za siebie tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bo jednocześnie pracowałem na pełny etat. Z końcem 2007 r. umowa o pracę została rozwiązana i z działalności opłacam składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Czy niższe składki mogę opłacać przez dwa lata licząc od 1 stycznia 2008 r.?

Nie

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru przysługuje przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Po ustaniu zatrudnienia jedynym tytułem do ubezpieczeń jest działalność i z działalności podlega pan obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru przysługuje tylko osobie, która prowadzi działalność gospodarczą i spełnia następujące warunki:

• w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła innej pozarolniczej działalności,

• nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ta preferencyjna podstawa wymiaru to 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, tj. od 1 stycznia 2008 r. 337,80 zł.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy liczy się od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli więc działalność rozpoczął pan 5 kwietnia 2006 r., to mimo iż do 31 grudnia 2007 r. z działalności opłacał pan wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy będzie pan mógł opłacać tylko za okres do 30 kwietnia 2008 r. Natomiast za okres od 1 maja 2008 r. składki na ubezpieczenia społeczne będzie pan musiał opłacać od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 18 ust. 8, 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Od 15 kwietnia 2006 r. opłacam składki od niższej podstawy wymiaru. Kiedy utracę prawo do tej ulgi? Niektórzy twierdzą, że 15 kwietnia 2008 r., a inni, że 1 maja. Czy będę musiał załatwić jakieś formalności w ZUS? Zaznaczam, iż od roku opłacam tylko składki i nie składam deklaracji.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama