REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Jarosik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą płacić składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy - 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - tylko przez dwa lata. Po upływie tego okresu muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić oraz opłacać składki w wyższej wysokości.

Czy datę korzystania z ulgi liczyć od ustania zatrudnienia

REKLAMA

Od 5 kwietnia 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Rozpoczynając jej prowadzenie spełniałem warunki do opłacania składek od niższej podstawy, jednak opłacałem za siebie tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bo jednocześnie pracowałem na pełny etat. Z końcem 2007 r. umowa o pracę została rozwiązana i z działalności opłacam składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Czy niższe składki mogę opłacać przez dwa lata licząc od 1 stycznia 2008 r.?

Nie

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru przysługuje przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Po ustaniu zatrudnienia jedynym tytułem do ubezpieczeń jest działalność i z działalności podlega pan obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru przysługuje tylko osobie, która prowadzi działalność gospodarczą i spełnia następujące warunki:

• w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła innej pozarolniczej działalności,

• nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ta preferencyjna podstawa wymiaru to 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, tj. od 1 stycznia 2008 r. 337,80 zł.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy liczy się od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli więc działalność rozpoczął pan 5 kwietnia 2006 r., to mimo iż do 31 grudnia 2007 r. z działalności opłacał pan wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy będzie pan mógł opłacać tylko za okres do 30 kwietnia 2008 r. Natomiast za okres od 1 maja 2008 r. składki na ubezpieczenia społeczne będzie pan musiał opłacać od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 18 ust. 8, 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Czy trzeba złożyć deklarację rozliczeniową

Od 15 kwietnia 2006 r. opłacam składki od niższej podstawy wymiaru. Kiedy utracę prawo do tej ulgi? Niektórzy twierdzą, że 15 kwietnia 2008 r., a inni, że 1 maja. Czy będę musiał załatwić jakieś formalności w ZUS? Zaznaczam, iż od roku opłacam tylko składki i nie składam deklaracji.

Tak

REKLAMA

Po upływie 24 miesięcy kalendarzowych prowadzący działalność musi wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego składając formularz ZUS ZWUA z kodem 05 70 XX i ponownie zgłosić się do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu do ubezpieczeń 05 10 XX. Konieczne też będzie złożenie deklaracji rozliczeniowej za maj 2008 r.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W związku z tym przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, utraci prawo do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru za okres od 1 maja 2008 r.

REKLAMA

Przy obliczaniu okresu 24 miesięcy kalendarzowych bierze się pod uwagę tylko i wyłącznie pełne miesiące kalendarzowe. Oznacza to, że osoba prowadząca działalność, która rozpoczęła jej wykonywanie 15 kwietnia 2006 r., prawo do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru składek utraci 1 maja 2008 r. Tym samym za okres od 1 maja składki na ubezpieczenia społeczne będzie już musiała opłacać od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Z uwagi na powyższe powinien pan złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych (do których był pan zgłoszony) i ubezpieczenia zdrowotnego wpisując w pole data ustania obowiązku ubezpieczeń 1 maja 2008 r. Następnie należy złożyć formularz ZUS ZUA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 05 10 XX) i z działalności zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wpisując w pole data powstania obowiązku ubezpieczeń 1 maja 2008 r.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która opłaca składki wyłącznie za siebie, zwolniona jest z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zadeklarowała minimalną podstawę wymiaru składek - w analizowanej sytuacji 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a na ubezpieczenie zdrowotne - 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Prowadzący działalność zwolniony jest obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc także wówczas, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego spowodowana jest wyłącznie zmianą minimalnego lub przeciętnego wynagrodzenia.

Zatem deklaracji rozliczeniowej nie musi pan składać za okres do kwietnia. Natomiast deklarację ZUS DRA z kodem 05 10 XX powinien pan złożyć za maj. Za kolejne miesiące prowadzenia działalności, a więc za okres od czerwca, ponownie nie będzie pan musiał składać deklaracji, tylko opłacać należne składki.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 18 ust. 8, art. 18a, 47 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 49, poz. 982 z późn. zm.).

Czy konieczna będzie korekta dokumentów

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Od 1 lutego 2006 r. opłacałem składki od niższej podstawy. Ostatnio biorąc z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek dowiedziałem się, że ulga ta nie powinna mi przysługiwać, bo w 2003 roku przez pięć miesięcy byłem wspólnikiem w spółce jawnej i składki za mnie opłacała spółka. Czy stanowisko ZUS jest zgodne z obowiązującymi przepisami?

Tak

Składki od niższej podstawy, tj. 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, przez okres 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej mogą opłacać tylko osoby prowadzące taką działalność, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia jej wykonywania nie prowadziły innej pozarolniczej działalności.

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. wspólników spółki jawnej. Jeżeli więc w 2003 roku był pan wspólnikiem w takiej spółce, to rozpoczynając w 2006 roku prowadzenie działalności gospodarczej nie miał pan prawa opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy. W okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadził pan bowiem inną pozarolniczą działalność jako wspólnik w spółce jawnej. W analizowanej sytuacji składki na ubezpieczenia społeczne powinny być opłacane od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Oznacza to konieczność złożenia przez pana korekty dokumentów rozliczeniowych oraz opłacenia należnych składek wraz z odsetkami za zwłokę.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 8 ust. 6 pkt 4, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Czy po wznowieniu działalności przysługuje ulga

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, spełniałem warunki do opłacania niższych składek. Działalność rozpocząłem w połowie marca 2006 r. Jednak przez okres od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. nie wykonywałem jej z powodu wyjazdu za granicę. W okresie tym wyrejestrowałem działalność w ZUS, nie wykreśliłem natomiast wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Po wznowieniu prowadzenia działalności od 1 stycznia 2008 r. składki opłacam od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Czy moje postępowanie jest prawidłowe?

Tak

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. Prawo do opłacania składek od niższej podstawy przysługuje przez okres 24 miesięcy kalendarzowych liczonych od daty rozpoczęcia wykonywania działalności.

Jeżeli działalność, po okresie czasowego jej niewykonywania, będzie prowadzona na podstawie tego samego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, to do końca marca 2008 r. będzie pan mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy. Od 1 kwietnia uprawnienie do opłacania niższych składek wygasa i minimalna podstawa za ten miesiąc będzie wynosiła 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 13 pkt 4, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Opracował MICHAŁ JAROSIK

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA