reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 6 tys. zł z Funduszu Pracy dla szkolącego się pracownika

6 tys. zł z Funduszu Pracy dla szkolącego się pracownika

Fundusz Pracy zapłaci pracodawcy 5799,6 zł za szkolenie pracownika po 45 roku życia. Stypendium szkoleniowe dla bezrobotnego po 50 roku życia wzrośnie z 107 zł do 1103,2 zł. Firmy, które zatrudnią bezrobotnego po 50 roku życia, nie będą przez rok opłacać składek do FP i FGŚP.

NOWOŚĆ

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało rewolucyjne zmiany w zasadach szkolenia pracowników, którzy ukończyli 45 lat. Jak dowiedziała się GP, Fundusz Pracy będzie finansował szkolenia nie tylko osób bezrobotnych, ale także tych, które pracują. Specjalne preferencje zyskają też pracodawcy szkolący lub przyjmujący do pracy osoby w tym wieku.

Resort pracy chce wprowadzić nowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników w wieku powyżej 45 lat poniesionych przez pracodawców, którzy utworzyli fundusz szkoleniowy. Firmy, które przeszkolą pracowników w tym wieku, otrzymają z Funduszu Pracy 80 proc. kosztów szkolenia. Kwota ta nie będzie jednak wyższa niż dwukrotność przeciętnej płacy, czyli obecnie 5799,6 zł.

Zdaniem Marka Rymszy z Instytutu Spraw Publicznych parametr procentowy, zaproponowany przez resort pracy, powinien zostać obniżony (na przykład do 50 proc.), a podwyższona kwota refundacji. Wyjaśnia, że dzięki temu pracodawcy częściej decydowaliby się na zorganizowanie szkoleń specjalistycznych, które są znacznie droższe od pozostałych. Firma mogłaby wtedy liczyć, że otrzyma więcej niż 5,8 tys. zł, o ile sama pokryłaby na przykład połowę kosztów szkolenia.

Henryk Jarnota, właściciel firmy Jarbud-Res z Bierunia, wskazuje, że dzięki takiej refundacji pracodawcy będą częściej szkolić pracowników oraz lepiej wykorzystać ich wiedzę i umiejętności.

- Na rynku brakuje pracowników, więc szkolenia refundowane to dobry pomysł - mówi Henryk Jarnota.

O tematyce, programie szkolenia i tym kto zostanie nim objęty decydować ma pracodawca.

- Wsparcie z FP może obejmować zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i umowy zlecenia - mówi Hanna Świątkiewicz-Zych, dyrektor departamentu rynku pracy w MPiPS.

Powiatowe urzędy pracy będą jednak sprawdzać, czy firmy rzeczywiście przeprowadziły szkolenie pracowników.

- Pracodawca powinien przedstawić w urzędzie pracy program szkolenia, preliminarz wydatków, które zostaną potwierdzone fakturami, i listę uczestników - mówi Elżbieta Dutkiewicz, zastępca kierownika działu poradnictwa zawodowego i szkoleń w PUP w Białymstoku.

Zdaniem Joanny Broncel, kierownika działu pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń PUP w Chorzowie, urzędnik PUP powinien udać się do firmy lub do ośrodka szkoleniowego i osobiście sprawdzić, czy szkolenie faktycznie się odbyło.

Obowiązujące przepisy dają pracodawcom możliwość tworzenia funduszu szkoleniowego. Jednak nie przewidują szczególnych zachęt dla firm, które chcą szkolić osoby po 45 roku życia. Ponadto na pracodawców, którzy zdecydowali się na utworzenie funduszu, zostały nałożone liczne obowiązki.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama