REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady rozliczania udziałów i akcji objętych za aport

Udziały lub akcje nabyte w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do majątku spółki kapitałowej rozlicza się podobnie jak udziały i akcje nabyte za pieniądze. Jednakże obowiązek podatkowy z tego tytułu może powstać już w dniu ich objęcia, a koszty uzyskania przychodu bezpośrednio zależą od przedmiotu wkładu.

Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od miesiąca prowadzę zakład stolarski na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z której podatek rozliczam na zasadach ogólnych. Składki na ubezpieczenia społeczne będę opłacał od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy jako osoba rozpoczynająca działalność składkę na ubezpieczenie zdrowotne również mogę płacić od niższej podstawy? Czy w ogóle muszę płacić tę składkę, skoro ZUS pobiera już składkę zdrowotną z mojej renty inwalidzkiej (mam prawo do renty w wysokości 890 zł), a przychody z działalności na pewno na początku będą niskie?

Jak założyć firmę na Węgrzech

Przedsiębiorcy działający na Węgrzech rozliczają się podatkowo w podobny sposób, jak w Polsce. PIT płacony jest według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 18 i 36 proc., natomiast podstawowa stawka CIT wynosi 16 proc.

Żyrant

Żyrant - potoczne określenie poręczyciela, przeniesione z prawa wekslowego.

REKLAMA

Umowa

Umowa - zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron ustalające ich prawa lub obowiązki.

Świadczenie

Jest to zachowanie się jednej strony stosunku zobowiązaniowego (dłużnika) względem drugiej strony (wierzyciela) czyniące zadość obowiązkowi wynikającemu z treści zobowiązania.

Stosunek pracy

Jest to relacja prawna pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W jej ramach pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Przedsiębiorca

W polskim prawie pojęcie przedsiębiorcy nie jest jednolite. Definicje zawarte w ustawach regulujących sferę prawa gospodarczego różnią się między sobą.

REKLAMA

Oświadczenie woli

Oświadczenie woli jest przejawem tego, co dana osoba chce zrobić.

Osoba fizyczna

Jest to prawne określenie każdego człowieka, który występuje jako podmiot w stosunkach cywilnoprawnych.

Oferta

Oferta - propozycja zawarcia umowy złożona drugiej stronie, jeśli są w niej zawarte postanowienia tej umowy.

Odstępne

Odstępne - polega na tym, że strony podpisujące umowę mogą zastrzec prawo odstąpienia od niej za zapłatą oznaczonej sumy pieniężnej.

Odstąpienie od umowy

Od umowy odstępuje się w takim samym trybie, w jakim się ją zawierało.

Notariusz

Notariusz - inaczej rejent albo sędzia- to osoba zaufania publicznego

Niewypłacalność

Niewypłacalność - jest to niemożność wywiązywania się na bieżąco ze swoich zobowiązań.

Klauzula niedozwolona

Postanowienie, które kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a do tego rażąco narusza jego interesy.

Dług

Dług to niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela.

Sprzęt i pracowników będzie można wypożyczyć

Firma mimo braku potencjału kadrowego lub technicznego będzie mogła ubiegać się o kontrakt publiczny. Warunkiem ma być złożenie odpowiedniego zobowiązania innego przedsiębiorcy do udzielenia jej wsparcia.

Już po 30 dniach od zgłoszenia inwestor rozpocznie budowę

Ministerstwo Infrastruktury chce zlikwidować pozwolenia na budowę i użytkowanie budynków. Rozpoczęcie inwestycji będzie możliwe po uzyskaniu zgody urbanistycznej.

Najem biur droższy nawet o 15 proc.

Na rynku wynajmu biur ceny nadal będą rosły, chociaż zaczęły już spadać na rynku mieszkaniowym. Szukając oszczędności, wiele firm decyduje się przenieść swoją siedzibę z centrum na obrzeża miast. Czynsze w centrum Warszawy są tak wysokie, że już nie powinny rosnąć.

Inflacja przyspieszy w maju

W najbliższych miesiącach inflacja wzrośnie, a tempo wzrostu cen zwolni dopiero jesienią. Według MF w kwietniu inflacja wyniosła 4,1 proc., czyli tyle samo co w marcu.

PIP sprawdzi budowy związane z Euro 2012

Państwowa Inspekcja Pracy będzie szczegółowo kontrolować inwestycje budowlane związane z organizacją Euro 2012. Najczęściej sprawdzane będzie przestrzeganie zasad bhp oraz legalność zatrudnienia.

Jak rejestrować obroty na kasie fiskalnej

Podatnik rejestrujący obroty na kasie fiskalnej musi ujmować w niej każdą sprzedaż. Konieczne jest także każdorazowe wydrukowanie paragonu i przekazanie go kupującemu.

Pracodawca nie może odmówić wypłaty należnego pracownikowi dodatku wyrównawczego

Przeniesienie pracownika do innej pracy może spowodować obniżenie jego wynagrodzenia. Jeżeli dotyczy ono m.in. pracownic w ciąży, pracowników objętych szczególną ochroną trwałości stosunku pracy, wówczas pracodawca jest zobowiązany do wypłaty dodatku wyrównawczego.

Firmę dziedziczy rodzina i spłaca długi

Wierzyciel przedsiębiorcy może uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi zadłużonego przedsiębiorcy. Po śmierci przedsiębiorcy za jego długi odpowiada rodzina, która odziedziczyła firmę.

Jak uniknąć pułapek w umowie leasingu?

W ostatnich latach leasing stał się źródłem finansowania środków trwałych nabywanych przez firmy równie ważnym co kredyt. Finansujący, przygotowujący umowy, wykazują naturalną skłonność do wzmacniania swojej pozycji. Dla zniwelowania tej przewagi, korzystający przed podpisaniem gotowego dokumentu powinien zawsze dokładnie się z nim zapoznać i renegocjować niewygodne dla siebie zapisy.

Jak uniknąć niekorzystnych postanowień umowy leasingu

Leasing zdobył ugruntowany poziom popularności w obrocie prawnym jako sposób na finansowanie zakupu środków trwałych nabywanych przez firmy. Leasingodawcy korzystają z takiego stanu rzeczy i narzucają w umowach niekorzystne dla przedsiębiorców postanowienia. W celu uniknięcia pułapek zawartych w umowach leasingobiorca powinien przed podpisaniem dokumentu dokładnie się z nim zapoznać i renegocjować niewygodne dla siebie regulacje.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

W języku codziennym zamiennie używamy słów „pożyczka” i „kredyt”. Jednak w myśl przepisów prawa obydwa te pojęcia się różnią i to znacznie. Oto kilka znaczących różnic.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

W języku codziennym zamiennie używamy słów „pożyczka” i „kredyt”. Jednak w myśl przepisów prawa obydwa te pojęcia się różnią i to znacznie. Oto kilka znaczących różnic.

Czym jest pożyczka?

Pożyczanie pieniędzy jest bardzo popularne w życiu codziennym. Za każdym razem warto jednak zabezpieczyć się na wypadek gdyby dłużnik nie chciał oddać pieniędzy. W tym celu trzeba dobrze sformułować umowę pożyczki.

Firmy powinny zacząć uważniej udzielać kredytu kupieckiego

W budowlance, branży mięsnej, meblowej i spożywczej najdłuższe terminy płatności. Rośnie ryzyko upadłości firm deweloperskich, które prowadzą zbyt wiele projektów. Najbezpieczniejsze dla kontrahentów sektory to IT, RTV i elektryczny.

Od środy można upomnieć się w ZUS o kilkadziesiąt tys. zł

Firmy i ubezpieczeni zyskają prawo do upominania się w ZUS o składki nadpłacone nawet w 1999 roku. Wybrani ubezpieczeni, którzy pracowali w już nieistniejących firmach, mają rok na uruchomienie procedury zwrotu. Firmy otrzymają zwrot nadpłaty w gotówce lub jako zaliczenie bieżących płatności.

Dyżur będzie czasem pracy

Pozostawanie w gotowości do pracy w trakcie dyżuru pełnionego w miejscu zatrudnienia będzie wliczane do czasu pracy.

Organ może odmówić umorzenia zaległości

Przedsiębiorca, rozpoczynając działalność, bierze na siebie ryzyko jej prowadzenia i nie może go przerzucić na organy podatkowe, żądając umorzenia zaległości w podatku.

Wydruki zamówień trzeba udostępnić na żądanie

Aby założyć aptekę internetową, przedsiębiorca musi znaleźć farmaceutę z dwuletnim stażem, który będzie odpowiadał za sprzedaż wysyłkową leków.

Rejestracja spółki cywilnej w ZUS

Jak wygląda rejestracja spółki cywilnej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Czy są jakieś specjalne terminy na zgłoszenie, jeśli spółka dopiero planuje zatrudnić pracowników? Czy należy informować ZUS o późniejszych zmianach w zgłoszeniu?

Wydatków inwestycyjnych nie zaliczymy do kosztów

Wydatki na inwestycje nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Mogą jednak wpływać na opodatkowanie, bo podatnik może poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych zmniejszać swój przychód.

Jakie zapisy warto zmienić przy odnawianiu polisy

To, jakie klauzule powinniśmy dodać do umowy ubezpieczenia, zależy przede wszystkim od profilu działalności i sytuacji w firmie. Coraz częściej nawet małym firmom gotowi są pomóc w tym brokerzy, szczególnie ci mniejsi.

Internetowe konto dla małej firmy

Przedsiębiorca nie ma zwykle czasu, by stać w banku w kolejce. Jeśli prowadzisz firmę i nie masz za dużo pieniędzy, to powinieneś założyć konto internetowe.

Rząd nie zlikwiduje urlopu na żądanie

Rząd nie zlikwiduje urlopu na żądanie, ale chce, aby pracownicy jednorazowo mogli skorzystać tylko z jednego dnia tego urlopu. Zmiany w urlopach na żądanie zapowiadają także posłowie, a PO przygotowało już projekt nowelizacji kodeksu pracy. Związki zawodowe nie zgadzają się na zmiany w sposobie udzielania urlopu na żądanie.  

Podział spółki kapitałowej bez podatku

Podział oraz przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

100 mln zł dla nowoczesnych początkujących firm

Po pieniądze na biznes do funduszy zalążkowych zgłaszają się i 21-letni studenci, i 60-letni profesorowie. Na ciekawe projekty fundusze mają jeszcze kilkadziesiąt milionów złotych.

Sądy i Policja będą mogły poznać dane przedsiębiorców

Zasada tajemnicy bankowej nie będzie już przeszkodą w ściganiu użytkowników skredytowanych i wyleasingowanych pojazdów, którzy popełniają wykroczenia.

Minima kapitałowe w spółkach nie powinny być tak drastycznie obniżone

Jeżeli ustawodawca zdecydowałby się na wprowadzenie do naszego prawa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez kapitału zakładowego, powinien określić jednocześnie test płynności, czyli zasady wypłat zysku i innych świadczeń spółki.

Kasy fiskalne nowej generacji zastąpią paragony

Podatnicy, którzy nie będą chcieli przechowywać papierowych paragonów fiskalnych, będą musieli kupić kasę z elektronicznym zapisem kopii. To definitywny koniec ośmiobitowych urządzeń.

Trzeba kontrolować wyroby, a nie producentów

Materiały budowlane często nie spełniają parametrów technicznych. Na rynku budowlanym stosuje się niezgodne z prawem i sztuką inżynierską sposoby obniżenia kosztów. Dlatego potrzebna jest zmiana ustawy o wyrobach budowlanych.

Dotacje dla firm są w regionach

Małe firmy, które potrzebują dotacji z funduszy unijnych na założenie bądź rozwój działalności, powinny poszukać ich w regionalnych programach operacyjnych.

Czy rozliczać podatek od przekazanego samochodu

Przekazanie samochodu ciężarowego, od którego wcześniej odliczono podatek i który nie został sprzedany do czasu likwidacji działalności, jest opodatkowane VAT. Bezpłatne przekazanie traktuje się jak opodatkowaną dostawę towarów.

Zaliczenie okresu prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy zależy od pracodawcy

W praktyce wiele wątpliwości budzi możliwość zaliczania okresów prowadzenia działalności gospodarczej do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej. Decydujące znaczenie w tym zakresie mają przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy.

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Przedsiębiorca potrzebujący pracownika może skorzystać z umów cywilnych: zlecenia lub o dzieło. Często przedsiębiorcy nie wiedzą są między nimi różnice i która jest bardziej dla nich korzystna.

REKLAMA