| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności - to składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacić odrębnie od każdego z nich.


Osoby prowadzące pozarolniczą działalność samodzielnie zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego (podobnie jak do ubezpieczenia społecznego). Zgłoszenie to dokonywane jest za pośrednictwem ZUS. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność dopiero po zgłoszeniu do tego ubezpieczenia uzyskuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Samo podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu nie oznacza jeszcze, że taka osoba ma już prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Takie prawo przedsiębiorca uzyska dopiero po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego bardzo istotną rolę w ustaleniu prawa do korzystania ze świadczeń przysługujących w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego ma fakt zgłoszenia danej osoby do tego ubezpieczenia.

Osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, czyli m.in. osoba prowadząca pozarolniczą działalność, ma obowiązek zgłosić do NFZ (za pośrednictwem ZUS) członków rodziny, którzy uzyskują po takim zgłoszeniu prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, które spełniają warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym z tego tytułu - stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Oznacza to, że np. ww. przeciętne miesięczne wynagrodzenie z IV kwartału 2007 r. (tj. 75% tego wynagrodzenia) stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wspomnianych osób w marcu, kwietniu i maju 2008 r. Tym samym np. w marcu 2008 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne tych osób nie może być niższa niż 9% (tyle wynosi bowiem stawka procentowa tej składki) z 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kwartału 2007 r., włącznie z wypłatami z zysku, ogłoszonego przez Prezesa GUS.

Z uwagi na to, że podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne tych osób nie jest powiązana z właściwą dla nich podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne, a także ze względu na fakt, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna - kwota najniższej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie jest zmniejszana proporcjonalnie do liczby dni podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z tego tytułu w danym miesiącu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK