| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od miesiąca prowadzę zakład stolarski na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z której podatek rozliczam na zasadach ogólnych. Składki na ubezpieczenia społeczne będę opłacał od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy jako osoba rozpoczynająca działalność składkę na ubezpieczenie zdrowotne również mogę płacić od niższej podstawy? Czy w ogóle muszę płacić tę składkę, skoro ZUS pobiera już składkę zdrowotną z mojej renty inwalidzkiej (mam prawo do renty w wysokości 890 zł), a przychody z działalności na pewno na początku będą niskie?


RADA

Z tytułu prowadzenia działalności podlega Pan obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, mimo że ZUS pobiera składkę na to ubezpieczenie z Pana renty. Najniższa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest jednakowa dla wszystkich osób prowadzących działalność; nie ma korzystniejszych zasad dla osób rozpoczynających działalność. Może Pan jednak skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne od prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli spełni Pan warunki opisane w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Osoba, która osiąga przychody z kilku źródeł stanowiących tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, ma obowiązek opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne z każdego z tych tytułów. Tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego jest zarówno pobieranie renty, jak i prowadzenie pozarolniczej działalności. Dlatego ma Pan obowiązek płacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności, mimo że ZUS pobiera składkę na to ubezpieczenie z wypłacanej Panu renty.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Oznacza to, że przedsiębiorca musi ją zapłacić w pełnej wysokości za każdy miesiąc, w którym podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu przez co najmniej jeden dzień. Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale, włącznie z wypłatami z zysku. Od tej podstawy muszą liczyć składkę zdrowotną również te osoby, które mają prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne liczonych od preferencyjnej podstawy wymiaru (30% minimalnego wynagrodzenia) za pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale jeśli mają prawo do emerytury bądź renty, mogą po spełnieniu określonych niżej warunków nie płacić składki na to ubezpieczenie.

Emeryt/rencista nie musi opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne od działalności gospodarczej, jeśli przyznane mu świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2008 r. 1126 zł) i dodatkowo:

• przychód z działalności nie przekroczył w danym miesiącu 50% najniższej emerytury (1/2 z 636,29 zł, tj. 318,15 zł) lub

• opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »