REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie fundusze unijne może uzyskać przedsiębiorca na Słowacji

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, realizujący przedsięwzięcia na terenie Słowacji, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jakie to będzie wsparcie i jaka może być jego wysokość?

Suma dostępnych środków finansowych do rozdysponowania w latach 2007-2013 wynosi 11,6 mld euro. Budżet ten został podzielony pomiędzy 11 programów operacyjnych. Wysokość pomocy publicznej dostępnej dla przedsiębiorców jest uzależniona od lokalizacji inwestycji. Najwyższe wsparcie w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu jest dostępne we wschodniej i środkowej części Słowacji. Na terenie zachodniej części jest niższe i wynosi 40 proc., w przypadku regionu bratysławskiego wsparcie wynosi jedynie 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze strukturalne zostaną rozdysponowane na przedsięwzięcia mające na celu szeroko rozumiany rozwój ekonomiczno-społeczny kraju. W ramach programów operacyjnych wsparciem zostaną objęte inicjatywy mające na celu rozwój konkurencyjności, transportu, edukacji i zatrudnienia. Ponadto kluczowe będą projekty w zakresie ochrony środowiska, badań i rozwoju oraz informatyzacji.

Przedsiębiorcy, głównie mali i średni, mogą ubiegać się o wsparcie z wybranych działań w ramach sześciu programów operacyjnych. Najważniejszym źródłem pomocy jest Program Operacyjny Konkurencyjność z budżetem w wysokości 772 mln euro. Wsparcie finansowe w ramach tego programu zostanie rozdysponowane w zakresie trzech osi priorytetowych: Innowacje i wzrost konkurencyjności, Sektor energetyczny oraz Turystyka. Priorytetowe typy projektów to związane z transferem innowacji i technologii oraz tworzeniem nowych miejsc pracy. Ponadto wspierane będą projekty związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie zaawansowanych technologii.

Drugim ważnym źródłem pomocy dla przedsiębiorców jest Program Operacyjny Środowisko z budżetem w wysokości 1,8 mld euro. W ramach programu kluczowe są dwie osie priorytetowe tj. Ochrona powietrza i minimalizacja niekorzystnych zmian klimatycznych oraz Gospodarka odpadami. Preferowane będą projekty polegające na zmianie technologii na minimalizującą emisję zanieczyszczeń, przyjazne środowisku usuwanie niebezpiecznych odpadów, usuwanie oraz rekultywacja wysypisk.

Warto dodać, że dla regionu bratysławskiego ze względu na wysoki poziom PKB przygotowano odrębny program operacyjny. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą korzystać jedynie z osi Gospodarka oparta na wiedzy, gdzie wspierane będą projekty związane z innowacyjnymi transferami technologicznymi oraz w zakresie społeczeństwa informacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze terminy składania wniosków w ramach Programu Operacyjnego Konkurencyjność zostały ogłoszone w marcu 2008 r.

Szczegółowe informacje na temat dostępności funduszy strukturalnych dla przedsiębiorców planujących inwestycje na Słowacji można zna-leźć na internetowej stronie Ministerstwa Budownictwa i Rozwoju Regionalnego www.nsrr.sk oraz www.buil.gov.sk.

BOGUSŁAWA MAZUREK

menedżer w Accreo Taxand

 

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA