REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie fundusze unijne może uzyskać przedsiębiorca na Słowacji

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, realizujący przedsięwzięcia na terenie Słowacji, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jakie to będzie wsparcie i jaka może być jego wysokość?

Suma dostępnych środków finansowych do rozdysponowania w latach 2007-2013 wynosi 11,6 mld euro. Budżet ten został podzielony pomiędzy 11 programów operacyjnych. Wysokość pomocy publicznej dostępnej dla przedsiębiorców jest uzależniona od lokalizacji inwestycji. Najwyższe wsparcie w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu jest dostępne we wschodniej i środkowej części Słowacji. Na terenie zachodniej części jest niższe i wynosi 40 proc., w przypadku regionu bratysławskiego wsparcie wynosi jedynie 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze strukturalne zostaną rozdysponowane na przedsięwzięcia mające na celu szeroko rozumiany rozwój ekonomiczno-społeczny kraju. W ramach programów operacyjnych wsparciem zostaną objęte inicjatywy mające na celu rozwój konkurencyjności, transportu, edukacji i zatrudnienia. Ponadto kluczowe będą projekty w zakresie ochrony środowiska, badań i rozwoju oraz informatyzacji.

Przedsiębiorcy, głównie mali i średni, mogą ubiegać się o wsparcie z wybranych działań w ramach sześciu programów operacyjnych. Najważniejszym źródłem pomocy jest Program Operacyjny Konkurencyjność z budżetem w wysokości 772 mln euro. Wsparcie finansowe w ramach tego programu zostanie rozdysponowane w zakresie trzech osi priorytetowych: Innowacje i wzrost konkurencyjności, Sektor energetyczny oraz Turystyka. Priorytetowe typy projektów to związane z transferem innowacji i technologii oraz tworzeniem nowych miejsc pracy. Ponadto wspierane będą projekty związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie zaawansowanych technologii.

Drugim ważnym źródłem pomocy dla przedsiębiorców jest Program Operacyjny Środowisko z budżetem w wysokości 1,8 mld euro. W ramach programu kluczowe są dwie osie priorytetowe tj. Ochrona powietrza i minimalizacja niekorzystnych zmian klimatycznych oraz Gospodarka odpadami. Preferowane będą projekty polegające na zmianie technologii na minimalizującą emisję zanieczyszczeń, przyjazne środowisku usuwanie niebezpiecznych odpadów, usuwanie oraz rekultywacja wysypisk.

Warto dodać, że dla regionu bratysławskiego ze względu na wysoki poziom PKB przygotowano odrębny program operacyjny. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą korzystać jedynie z osi Gospodarka oparta na wiedzy, gdzie wspierane będą projekty związane z innowacyjnymi transferami technologicznymi oraz w zakresie społeczeństwa informacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze terminy składania wniosków w ramach Programu Operacyjnego Konkurencyjność zostały ogłoszone w marcu 2008 r.

Szczegółowe informacje na temat dostępności funduszy strukturalnych dla przedsiębiorców planujących inwestycje na Słowacji można zna-leźć na internetowej stronie Ministerstwa Budownictwa i Rozwoju Regionalnego www.nsrr.sk oraz www.buil.gov.sk.

BOGUSŁAWA MAZUREK

menedżer w Accreo Taxand

 

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA