reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę na Słowacji

Jak założyć firmę na Słowacji

Na Słowacji stawka podatku od osób prawnych, od osób fizycznych oraz od towarów i usług została ustalona liniowo i wynosi 19 proc. To ułatwia rozliczenia podatkowe ze słowackim fiskusem.


Słowacja jest jednym z krajów, które konkurują z Polską, często skutecznie, o inwestycje zagraniczne. Zdaniem Wojciecha Sawickiego, starszego konsultanta w Accreo Taxand, podstawowe argumenty przemawiające za inwestowaniem na Słowacji to tania siła robocza, dogodna lokalizacja na mapie Europy oraz przejrzysty system podatkowy.

Najczęściej wybieranymi przez inwestorów formami działalności na Słowacji są spółki kapitałowe: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (słowacki skrót: s.r.o.) oraz spółka akcyjna (słowacki skrót: a.s.).

Kapitał założycielski spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 200 tys. koron słowackich (SKK).

- Założycielem spółki musi być co najmniej jedna osoba fizyczna lub osoba prawna. Minimalny wkład każdego z udziałowców wynosi 30 tys. SKK. Część kapitału założycielskiego - 30 proc. udziałowcy zobowiązani są pokryć przed złożeniem w rejestrze informacji o zamiarze rejestracji spółki. W momencie składania wniosku o rejestrację spółki kapitał zakładowy musi być pokryty do wysokości co najmniej 100 tys. SKK. Pozostała część kapitału zakładowego powinna zostać opłacona w okresie pięciu lat od dnia powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialności. Wspólnicy mogą przewidzieć w statucie spółki krótszy okres opłacenia kapitału zakładowego - podkreśla Wojciech Sawicki.

Dodaje, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna również posiadać kapitał zapasowy w wysokości co najmniej 10 proc. kapitału założycielskiego.

Z danych naszego rozmówcy z Accreo Taxand wynika, że dla spółki akcyjnej przepisy słowackiego prawa handlowego określają minimalny kapitał założycielski w wysokości 1 mln SKK lub 25 tys. euro. Powinien on zostać pokryty przez akcjonariuszy w okresie jednego roku od dnia powstania spółki. Spółka akcyjna powinna posiadać kapitał zapasowy w wysokości co najmniej 10 proc. kapitału założycielskigo. Podobnie jak w sytuacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał zapasowy może być wykorzystywany tylko w celu pokrycia strat spółki.

Niektórzy inwestorzy decydują się na działalność na Słowacji w formie spółki jawnej. Jej udziałowcami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne (inne spółki).

- Spółka jawna nie ma określonego kapitału założycielskiego, niemniej jednak podmioty zakładające spółkę jawną mogą ustalić kapitał założycielski. Jeżeli nie jest inaczej określone w statucie spółki, każdy wspólnik jest uprawniony do działania w imieniu spółki. Podstawową zaletą spółki jawnej są niewielkie koszty związane z jej założeniem oraz funkcjonowaniem. Jednocześnie wspólnicy muszą być świadomi, że odpowiadają za zobowiązania spółki osobistym majątkiem - wskazuje Wojciech Sawicki.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama