REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę na Węgrzech

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy działający na Węgrzech rozliczają się podatkowo w podobny sposób, jak w Polsce. PIT płacony jest według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 18 i 36 proc., natomiast podstawowa stawka CIT wynosi 16 proc.

Każdy niezależnie od narodowości może prowadzić działalność gospodarczą na Węgrzech. Zasady prowadzenia tej działalności są podobne do tych obowiązujących w Polsce i - z pewnymi wyjątkami - nie wymagają szczególnych pozwoleń.

REKLAMA

REKLAMA

Z informacji Natalii Zmysłowskiej, starszego konsultanta w Accreo Taxand wynika, że zarówno spółki nieposiadające osobowości prawnej, jak i będące osobami prawnymi należy wpisać do węgierskiego rejestru handlowego. Przy dokonywaniu rejestracji konieczne jest przedstawienie umowy spółki (statutu) oraz udokumentowanie faktu założenia konta bankowego. Formularz rejestracyjny powinien być złożony najpóźniej do 30 dnia od powstania spółki (uchwalenia statutu). Do formularza rejestracyjnego spółka musi dołączyć statut, który powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje o spółce (m.in. nazwę spółki, adres siedziby, informację o udziałowcach/założycielach i o zarządzie) i być poświadczony przez prawnika, oraz zezwolenie lub koncesję, jeżeli działalność spółki tego wymaga.

- Zarówno spółki osobowe, jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mogą stosować modelową formę statutu, załączoną do nowej ustawy o spółkach gospodarczych, co umożliwia skrócenie proces rejestracji do dwóch dni roboczych. Prawo węgierskie przewiduje również możliwość przesłania dokumentów rejestracyjnych drogą elektroniczną. Dopiero w momencie złożenia dokumentów rejestracyjnych spółka może rozpocząć działalność gospodarczą - wskazuje Natalia Zmysłowska.

Dodaje także, że przed rozpoczęciem działalności gospodarczej spółka musi uzyskać numer typu REGON w węgierskim głównym urzędzie statystycznym (KSH), numer ewidencyjny w urzędzie skarbowym APEH, numer węgierskiego ZUS (TBK) oraz zarejestrować się w odpowiedniej organizacji samorządu gospodarczego.

Rejestracja nowej spółki na Węgrzech nie powinna trwać dłużej niż 15-30 dni (dwa dni w przypadku rejestracji elektronicznej). Opłaty za zarejestrowanie nowej spółki zależą od wybranej formy prawnej i wahają się od 50 tys. do 600 tys. forintów węgierskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Założenie spółki nie wiąże się z opodatkowaniem kapitału podatkiem kapitałowym (którego postacią jest w Polsce podatek od czynności cywilnoprawnych) - dodaje Natalia Zmysłowska.

Rozliczenia PIT

REKLAMA

Podobnie jak w Polsce, PIT na Węgrzech podlegają rezydenci podatkowi Węgier - od całości osiągniętego dochodu, oraz nierezydenci (jedynie od dochodu osiągniętego na Węgrzech). Jak tłumaczy Natalia Zmysłowska, rezydentem podatkowym jest w myśl prawa węgierskiego osoba, która posiada obywatelstwo węgierskie, obcokrajowiec posiadający pozwolenie na stały pobyt, osoba, która przebywa na terenie Węgier ponad 183 dni w roku i której ośrodek interesów życiowych znajduje się na Węgrzech. Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

- Zgodnie z ustawodawstwem węgierskim możliwe są zwolnienia od opodatkowania niektórych przychodów, m.in. dochodu z odsetek od rachunku bankowego i obligacji rządowych, dochodu z nieodpłatnie otrzymanych posiłków pracowniczych (do limitu), zysków z giełdy papierów wartościowych, stypendiów (pod pewnymi warunkami), dochodu ze sprzedaży nieruchomości, której właścicielem podatnik był przez ponad 15 lat - wyjaśnia ekspert Accreo Taxand.

Opodatkowanie CIT

Stawka podatku od osób prawnych jest ustalona na Węgrzech na poziomie 16 proc. Do przychodów nieprzekraczających 5 mln forintów stosuje się obniżoną stawkę w wysokości 10 proc.

Według Natalii Zmysłowskiej zastosowanie obniżonej stawki jest jednak ograniczone, m.in. stosująca ją spółka nie może skorzystać z żadnej ulgi podatkowej, ponadto wynagrodzenia wypłacane przez nią pracownikom nie mogą być niższe od 1,5 podstawowej minimalnej płacy.

Od stycznia 2007 r. wprowadzono minimalny podatek alternatywny, wyliczany jako 2 proc. całości przychodów pomniejszonych o: koszt nabycia sprzedanych produktów, dochód alokowany do oddziałów zagranicznych. Podatek ten może więc obciążyć przedsiębiorców, którzy ponoszą na swej działalności stratę (ze względu na wysokie koszty inne niż związane ze sprzedawanymi produktami).

- Dodatkowo, od września 2006 r. na Węgrzech obowiązuje solidarny podatek wyrównawczy na poziomie 4 proc. (efektywnie wprowadzony od 1 stycznia 2007 r.). Podstawę opodatkowania tym podatkiem stanowi zysk przed opodatkowaniem pomniejszony o dywidendy otrzymane, dochód oddziałów zagranicznych, dotacje, ulgi, dochód z nieodpłatnie otrzymanych usług, dochód z udziału w zyskach niektórych osób prawnych, część kosztów R&D - wskazuje ekspert Accreo Taxand.

Podkreśla, że w przypadku gdyby podatnik w danym roku podatkowym osiągnął stratę podatkową, zachowuje on możliwość rozliczenia jej przez nieograniczony okres czasu (dla porównania - w Polsce, okres ten wynosi jedynie pięć lat). Regulacja ta znajduje zastosowanie jedynie w stosunku do strat poniesionych przez podatnika od 2004 roku w górę. Straty generowane przed 2004 rokiem mogą zostać rozliczone jedynie w okresie pięciu kolejnych lat.

- Od stycznia 2006 r. węgierskie spółki nie pobierają zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidend wypłacanych zagranicznym spółkom (niezależnie od ich udziału kapitałowego w spółce). Dywidendy wypłacane osobom fizycznym - zarówno rezydentom, jak i nierezydentom - wciąż podlegają 25-proc. podatkowi u źródła - argumentuje Natalia Zmysłowska.

Jego zdaniem, podobnie od 1 stycznia 2004 r. węgierskie spółki nie pobierają zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconych spółkom zagranicznym odsetek/opłat za licencje. W przypadku wypłaty odsetek do zagranicznych osób fizycznych wciąż obowiązuje 20-proc. podatek u źródła.

Obowiązki VAT

Z danych specjalistów Accreo Taxand wynika, że podatkiem VAT na Węgrzech obciążona jest dostawa towarów i usług, nabywanie dóbr z krajów Unii Europejskiej oraz import dóbr na teren Węgier.

Deklaracje VAT podatnicy są zobowiązani składać miesięcznie lub kwartalnie. Zapłata podatku należnego powinna być dokonana w ciągu 20 dni od zakończenia danego miesiąca/kwartału. Deklaracje miesięczne są wymagane w przypadku podatników, którzy w poprzednim do raportowanego roku zapłacili VAT w kwocie przekraczającej 1 mln forintów.

Stawki VAT na Węgrzech kształtują się na poziomie 20 proc. (podstawowa stawka) i 5 proc. (np. dla lekarstw i książek).

Inne obciążenia

W myśl prawa węgierskiego, zyski kapitałowe spółki dolicza się do reszty jej przychodów i opodatkowuje na zasadach ogólnych (16 proc. bądź 10 proc.). Jedynie połowa zysków z giełdy papierów wartościowych podlega opodatkowaniu. Ponadto, po spełnieniu dodatkowych warunków, dochód ze sprzedaży udziałów w zaraportowanych (ujawnionych wcześniej) spółkach może być zwolniony z podatku dochodowego/solidarnego podatku wyrównawczego.

Warto jeszcze wspomnieć o podatku od nieruchomości. Może być on płatny od wartości rynkowej danej nieruchomości lub jej powierzchni. W przypadku budynków nakładany jest na wyższe z dwóch: 900 forintów za metr kwadratowy lub 1,5 proc. ceny rynkowej budynku; w przypadku gruntów na wyższe z 200 forintów za metr kwadratowy lub 1,5 proc. jego ceny rynkowej.

JAKĄ FORMĘ DZIAŁALNOŚCI WYBRAĆ

Formami prowadzenia działalności na Węgrzech są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Kft.), spółka akcyjna (publiczna - Nyrt. albo prywatna - Crt.), spółka joint venture (kv.), spółka jawna (Kkt.), spółka komandytowa (Bt.)

Od momentu akcesji Węgier do UE 1 maja 2004 r. spółki dodatkowo mogą prowadzić działalność w formie Europejskiego Stowarzyszenia Gospodarczego (Ege), Spółki Europejskiej oraz stowarzyszenia współpracy.

JAKIE WĘGIERSKIE PRZEPISY WARTO ZNAĆ

Działalność zagranicznych podmiotów regulują jednak dodatkowo poniższe akty prawne:

• ustawa XXIV z 1988 roku regulująca inwestycje dokonywane przez zagranicznych przedsiębiorców na Węgrzech;

• ustawa CXXXII z 1997 roku regulująca działalność filii (zakładów) i przedstawicielstw zagranicznych przedsiębiorstw;

• ustawa LXXII z 1998 roku regulująca aktywność osób fizycznych w formie działalności gospodarczej.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA