reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę na Węgrzech

Jak założyć firmę na Węgrzech

Przedsiębiorcy działający na Węgrzech rozliczają się podatkowo w podobny sposób, jak w Polsce. PIT płacony jest według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 18 i 36 proc., natomiast podstawowa stawka CIT wynosi 16 proc.


Każdy niezależnie od narodowości może prowadzić działalność gospodarczą na Węgrzech. Zasady prowadzenia tej działalności są podobne do tych obowiązujących w Polsce i - z pewnymi wyjątkami - nie wymagają szczególnych pozwoleń.

Z informacji Natalii Zmysłowskiej, starszego konsultanta w Accreo Taxand wynika, że zarówno spółki nieposiadające osobowości prawnej, jak i będące osobami prawnymi należy wpisać do węgierskiego rejestru handlowego. Przy dokonywaniu rejestracji konieczne jest przedstawienie umowy spółki (statutu) oraz udokumentowanie faktu założenia konta bankowego. Formularz rejestracyjny powinien być złożony najpóźniej do 30 dnia od powstania spółki (uchwalenia statutu). Do formularza rejestracyjnego spółka musi dołączyć statut, który powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje o spółce (m.in. nazwę spółki, adres siedziby, informację o udziałowcach/założycielach i o zarządzie) i być poświadczony przez prawnika, oraz zezwolenie lub koncesję, jeżeli działalność spółki tego wymaga.

- Zarówno spółki osobowe, jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mogą stosować modelową formę statutu, załączoną do nowej ustawy o spółkach gospodarczych, co umożliwia skrócenie proces rejestracji do dwóch dni roboczych. Prawo węgierskie przewiduje również możliwość przesłania dokumentów rejestracyjnych drogą elektroniczną. Dopiero w momencie złożenia dokumentów rejestracyjnych spółka może rozpocząć działalność gospodarczą - wskazuje Natalia Zmysłowska.

Dodaje także, że przed rozpoczęciem działalności gospodarczej spółka musi uzyskać numer typu REGON w węgierskim głównym urzędzie statystycznym (KSH), numer ewidencyjny w urzędzie skarbowym APEH, numer węgierskiego ZUS (TBK) oraz zarejestrować się w odpowiedniej organizacji samorządu gospodarczego.

Rejestracja nowej spółki na Węgrzech nie powinna trwać dłużej niż 15-30 dni (dwa dni w przypadku rejestracji elektronicznej). Opłaty za zarejestrowanie nowej spółki zależą od wybranej formy prawnej i wahają się od 50 tys. do 600 tys. forintów węgierskich.

- Założenie spółki nie wiąże się z opodatkowaniem kapitału podatkiem kapitałowym (którego postacią jest w Polsce podatek od czynności cywilnoprawnych) - dodaje Natalia Zmysłowska.

Podobnie jak w Polsce, PIT na Węgrzech podlegają rezydenci podatkowi Węgier - od całości osiągniętego dochodu, oraz nierezydenci (jedynie od dochodu osiągniętego na Węgrzech). Jak tłumaczy Natalia Zmysłowska, rezydentem podatkowym jest w myśl prawa węgierskiego osoba, która posiada obywatelstwo węgierskie, obcokrajowiec posiadający pozwolenie na stały pobyt, osoba, która przebywa na terenie Węgier ponad 183 dni w roku i której ośrodek interesów życiowych znajduje się na Węgrzech. Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama