REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co szósty pracodawca nie wypłaca ekwiwalentu za urlop

Firmy wciąż naruszają prawo pracowników do odpoczynku, choć liczba naruszeń nie wzrasta.

Senat o radach pracowników

 
Pracownicy młodociani będą wliczani do liczby wszystkich osób zatrudnionych w firmach i wezmą udział w powoływaniu rady pracowników.

Firma nie zawsze płaci za nadgodziny

Żeby stwierdzić, że porozumienie między związkami a pracodawcą jest niezgodne z kodeksem pracy i niekorzystne dla pracowników, trzeba wskazać konkretne przepisy, które zostały naruszone.

Fiskus będzie zwracać nadpłacony podatek

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy regulującej zasady zwrotu nadpłaty akcyzy na samochody osobowe.

REKLAMA

Produkty uboczne są problemem biopaliw

Wytwórcy biopaliw nie wiedzą, co zrobić z gliceryną, która powstaje w procesie produkcji. Przetworzyć - odpowiadają eksperci.

Przedsiębiorstwa zwiększają wydatki na uczestnictwo w targach

Udział w targach jest dla przedsiębiorców jedną z najskuteczniejszych form zwiększania sprzedaży i pozyskiwania informacji o rozwoju branży. Dlatego z roku na rok rośnie zainteresowanie targami małych i średnich firm. Tym bardziej, że poprawia się jakość obsługi targowej.

Czy dotacja ze środków unijnych jest opodatkowana

W 2007 roku spółka otrzymała dotację ze środków unijnych przeznaczoną na zakup środków trwałych. Czy taka dotacja jest opodatkowana?

Pracodawca nie musi zgodzić się na wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy

Każdy pracownik może wnioskować o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Decyzja o jego wprowadzeniu pozostaje jednak w gestii pracodawcy.

REKLAMA

Rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje umów o pracę. Tylko od woli pracownika i pracodawcy zależy, którą z nich zawrą. Musza jednak pamiętać, że każda z tych umów rodzi inne skutki dla stron.

Sytuacja na świecie nie skłania do dalszych podwyżek stóp

Powodem braku podwyżki stóp w kwietniu były m.in. słabe dane z gospodarki. Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to prawdopodobnie nie byłoby już potrzebne dalsze podnoszenie stóp procentowych.

Przepisy hamują rozwój e-faktur

Przepisy przewidujące stosowanie tylko niektórych nośników technologicznych przy sporządzaniu e-faktur są podstawową barierą hamującą upowszechnianie elektronicznego fakturowania.

Sprawozdania spółek muszą być dostępne

Sprawozdanie finansowe musi być udostępnione najpóźniej 15 dni przed zgromadzeniem wspólników lub walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.

Firma może zwolnić pracownika, wobec którego toczy się postępowanie karne

Firma może wypowiedzieć umowę o pracę z powodu utraty zaufania do pracownika, jeśli wszczęto wobec niego postępowanie karne. Jest to uzasadnione, nawet jeśli później pracownika uniewinniono.

Od 2009 roku liniowy PIT będzie nieopłacalny

Od 2009 roku zaczną obowiązywać dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych - 18 i 32 proc. Zmianie nie ulegnie natomiast stawka liniowego PIT, która pozostanie na obecnym poziomie 19 proc. Korzystniejszy dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych, może być wybór rozliczeń na zasadach ogólnych niż liniowym PIT.

Dwa konta w jednym banku

Praktycznie każdy, kto zajmuje się zarobkowaniem uznawanym za działalność gospodarczą, musi posiadać rachunek firmowy.

Jak delegować pracownika do innej pracy

Zdarza się, że pracownik musi zostać czasowo oddelegowany do wykonywania innych zadań przez pracodawcę. Może to mieć miejsce w ramach jednego zakładu pracy lub też polegać na oddelegowaniu pracownika do spółki z grupy kapitałowej. Jakich reguł powinien przestrzegać pracodawca, powierzając pracownikowi inne zadania?

Faktur nie można przesyłać zwykłą pocztą elektroniczną

Faktury elektroniczne można wystawiać i wysyłać już od sierpnia 2005 roku. Takie dokumenty muszą jednak spełniać kilka istotnych warunków. Podstawowym z nich jest uzyskanie uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę e-faktury.

Jak zatrudnić cudzoziemca w Polsce

Zatrudniając obcokrajowca w Polsce należy zwrócić przede wszystkim uwagę, jakiego kraju jest on obywatelem. W zakresie możliwości podejmowania pracy w Polsce uprzywilejowani są obywatele Unii Europejskiej i państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o swobodnym przepływie osób, którzy w większości przypadków mogą podejmować zatrudnienie w Polsce bez konieczności uzyskiwania zezwoleń.

Co warto wiedzieć o karze umownej?

Kara umowna stanowi zryczałtowane odszkodowanie na wypadek gdy kontrahent nie wykona lub źle wykona umowę.

Ulga dla organizacji przedsiębiorców

Posłowie proponują rozszerzenie zwolnienia podatkowego dla dochodów przeznaczonych na cele statutowe nie tylko o izby gospodarcze, ale i organizacje przedsiębiorców.

Pełna rachunkowość dopiero po przekroczeniu 1,2 mln euro

Przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2008 r. byli zobowiązani do założenia ksiąg rachunkowych, będą mogli powrócić do prowadzenia uproszczonej rachunkowości.

Banki udzielą informacji o firmowych kontach bankowych

Sąd i prokurator uzyskają dostęp do rachunków bankowych przedsiębiorców. Bank będzie przekazywał informacje o kradzieżach kart płatniczych bezpośrednio Policji.

Zmiana definicji działalności gospodarczej jest niepewna

 Ministerstwo Finansów jest przeciwne zmianom definicji działalności gospodarczej zaproponowanej przez posłów Platformy Obywatelskiej.

Mniej praw dla związków

Pracodawcy przedstawią jutro w Komisji Trójstronnej własne propozycje zmian w sposobie rozwiązywania sporów zbiorowych. Strajkujący pracownicy nie będą mogli okupować przedsiębiorstw, blokować bram, dróg, urządzeń i firmowych budynków. Związki zawodowe, choć uznają zasadność zmian, nie zgadzają się na drastyczne ograniczanie ich roli.

Przewoźnicy nie chcą ponosić większych kosztów

Od lipca 80 proc. ciężarówek może zacząć jeździć drogami krajowymi, zamiast płacić za autostrady. Ponad 700 mln zł pochłonie remont dróg, które zniszczą TIR-y wycofujące się z autostrad. Resort transportu chce wprowadzić opłaty za przejazd drogami krajowymi - ciężarówki zapłacą nawet 2,5 zł/km.

Jak założyć firmę na Węgrzech

Przedsiębiorcy działający na Węgrzech rozliczają się podatkowo w podobny sposób, jak w Polsce. PIT płacony jest według progresywnej skali podatkowej ze stawkami 18 i 36 proc., natomiast podstawowa stawka CIT wynosi 16 proc.

Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od miesiąca prowadzę zakład stolarski na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z której podatek rozliczam na zasadach ogólnych. Składki na ubezpieczenia społeczne będę opłacał od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy jako osoba rozpoczynająca działalność składkę na ubezpieczenie zdrowotne również mogę płacić od niższej podstawy? Czy w ogóle muszę płacić tę składkę, skoro ZUS pobiera już składkę zdrowotną z mojej renty inwalidzkiej (mam prawo do renty w wysokości 890 zł), a przychody z działalności na pewno na początku będą niskie?

Zasady rozliczania udziałów i akcji objętych za aport

Udziały lub akcje nabyte w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego do majątku spółki kapitałowej rozlicza się podobnie jak udziały i akcje nabyte za pieniądze. Jednakże obowiązek podatkowy z tego tytułu może powstać już w dniu ich objęcia, a koszty uzyskania przychodu bezpośrednio zależą od przedmiotu wkładu.

Żyrant

Żyrant - potoczne określenie poręczyciela, przeniesione z prawa wekslowego.

Umowa

Umowa - zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron ustalające ich prawa lub obowiązki.

Świadczenie

Jest to zachowanie się jednej strony stosunku zobowiązaniowego (dłużnika) względem drugiej strony (wierzyciela) czyniące zadość obowiązkowi wynikającemu z treści zobowiązania.

Stosunek pracy

Jest to relacja prawna pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W jej ramach pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Przedsiębiorca

W polskim prawie pojęcie przedsiębiorcy nie jest jednolite. Definicje zawarte w ustawach regulujących sferę prawa gospodarczego różnią się między sobą.

Oświadczenie woli

Oświadczenie woli jest przejawem tego, co dana osoba chce zrobić.

Osoba fizyczna

Jest to prawne określenie każdego człowieka, który występuje jako podmiot w stosunkach cywilnoprawnych.

Oferta

Oferta - propozycja zawarcia umowy złożona drugiej stronie, jeśli są w niej zawarte postanowienia tej umowy.

Odstępne

Odstępne - polega na tym, że strony podpisujące umowę mogą zastrzec prawo odstąpienia od niej za zapłatą oznaczonej sumy pieniężnej.

Odstąpienie od umowy

Od umowy odstępuje się w takim samym trybie, w jakim się ją zawierało.

Notariusz

Notariusz - inaczej rejent albo sędzia- to osoba zaufania publicznego

Niewypłacalność

Niewypłacalność - jest to niemożność wywiązywania się na bieżąco ze swoich zobowiązań.

Klauzula niedozwolona

Postanowienie, które kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a do tego rażąco narusza jego interesy.

Dług

Dług to niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela.

Sprzęt i pracowników będzie można wypożyczyć

Firma mimo braku potencjału kadrowego lub technicznego będzie mogła ubiegać się o kontrakt publiczny. Warunkiem ma być złożenie odpowiedniego zobowiązania innego przedsiębiorcy do udzielenia jej wsparcia.

Już po 30 dniach od zgłoszenia inwestor rozpocznie budowę

Ministerstwo Infrastruktury chce zlikwidować pozwolenia na budowę i użytkowanie budynków. Rozpoczęcie inwestycji będzie możliwe po uzyskaniu zgody urbanistycznej.

Najem biur droższy nawet o 15 proc.

Na rynku wynajmu biur ceny nadal będą rosły, chociaż zaczęły już spadać na rynku mieszkaniowym. Szukając oszczędności, wiele firm decyduje się przenieść swoją siedzibę z centrum na obrzeża miast. Czynsze w centrum Warszawy są tak wysokie, że już nie powinny rosnąć.

Inflacja przyspieszy w maju

W najbliższych miesiącach inflacja wzrośnie, a tempo wzrostu cen zwolni dopiero jesienią. Według MF w kwietniu inflacja wyniosła 4,1 proc., czyli tyle samo co w marcu.

PIP sprawdzi budowy związane z Euro 2012

Państwowa Inspekcja Pracy będzie szczegółowo kontrolować inwestycje budowlane związane z organizacją Euro 2012. Najczęściej sprawdzane będzie przestrzeganie zasad bhp oraz legalność zatrudnienia.

Pracodawca nie może odmówić wypłaty należnego pracownikowi dodatku wyrównawczego

Przeniesienie pracownika do innej pracy może spowodować obniżenie jego wynagrodzenia. Jeżeli dotyczy ono m.in. pracownic w ciąży, pracowników objętych szczególną ochroną trwałości stosunku pracy, wówczas pracodawca jest zobowiązany do wypłaty dodatku wyrównawczego.

Jak rejestrować obroty na kasie fiskalnej

Podatnik rejestrujący obroty na kasie fiskalnej musi ujmować w niej każdą sprzedaż. Konieczne jest także każdorazowe wydrukowanie paragonu i przekazanie go kupującemu.

Firmę dziedziczy rodzina i spłaca długi

Wierzyciel przedsiębiorcy może uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi zadłużonego przedsiębiorcy. Po śmierci przedsiębiorcy za jego długi odpowiada rodzina, która odziedziczyła firmę.

REKLAMA