REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fundusz wypłaci pensje za znikające firmy

Pracownicy zatrudnieni przez pracodawców, którzy faktycznie zaprzestali działalności, otrzymają wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Moneyback

Moneyback – usługa polegająca zwrocie przez bank części pieniędzy wydawanych na zakupy.

Korzyści z posiadania karty kredytowej

Nim zapragniemy stać się posiadaczem karty, warto poznać ofertę banków i sprawdzić, które z dodatkowych funkcjonalności posiadać będzie nasza karta. Ponieważ nie ma karty idealnej mającej wszystkie funkcje, zastanówmy się na czym nam zależy.

Karta kredytowa – podstępna pułapka czy źródło wielu korzyści

Karta kredytowa stała się w ostatnich miesiącach jednym z najczęściej opisywanych produktów bankowych. Głównym powodem zainteresowania kartami kredytowymi nie była bynajmniej rewolucja w ofercie kart, a rosnące zadłużenie Polaków korzystających z „kredytówek”. Jak wynika z danych NBP, na koniec lutego b.r. zadłużenie na kartach kredytowych wynosiło aż 12,8 mld zł.

REKLAMA

Banki nadal kuszą lokatami

Oprocentowanie depozytów nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, a banki obniżają je wolniej niż można było się tego spodziewać.

Recepta dla firm na trudne czasy: ekspansja, przejęcia i oszczędzanie

Kryzys już wymusza restrukturyzację polskich firm - oceniają przedsiębiorcy i ekonomiści. Na razie widać to na rynku pracy, ale duże zmiany mogą nastąpić także w strukturze własnościowej przedsiębiorstw.

Aport rzeczowy w spółkach kapitałowych

Wniesienie aportu jest wkładem w utworzenie lub powiększenie majątku spółki i daje prawo do udziału w jej zyskach. Nie wszystko jednak może być przedmiotem takiego wkładu. Ważna również jest jego wycena, gdyż odpowiedzialność za jej prawidłowość ponoszą zarówno wspólnicy wnoszący aport, jak i zarząd spółki. Wniesienie wkładu niepieniężnego ma też skutki podatkowe.

Pracownik przebywający w więzieniu

Pracodawca, rozwiązując umowę z pracownikiem przebywającym w więzieniu, musi pamiętać, że zwolniony może zostać pracownik, który popełnił przestępstwo uniemożliwiające dalsze wykonywanie zawodu.

REKLAMA

Podstawowa umowa już za 8-10 tys. zł

Groźba roszczeń ze względu na straty na opcjach walutowych powoduje, że rośnie zainteresowanie menedżerów polisami D&O. Ubezpieczyciele zaostrzyli zaś procedury zawierania takich umów.

Zmiany w podatkach dochodowych

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększeniu do 100 000 euro ulegnie limit dla jednorazowej amortyzacji. Podwyższony limit będzie obowiązywał w 2009 i 2010 r. Ma on dotyczyć małych firm oraz firm, które rozpoczną działalność w latach 2009-2010, a także tych, które zaczęły działać w 2008 r.

Nieudana korekta wzrostów na GPW

Pomimo dość dobrego zakończenia sesji w Stanach Zjednoczonych i niezłego początku sesji w Warszawie, przez większą część dnia przeważyła chęć realizacji zysków. Dzisiejszy spadek jednak nie był w stanie spowodować uszczerbku, ani nawet rysy na pozytywnym obrazie naszego rynku. Tym bardziej, że zakończył się dość niespodziewanie po lepszych informacjach, napływających ze Stanów Zjednoczonych.

Jak rozliczyć VAT w przypadku zakupu od kontrahenta z UE?

Jestem przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży alkoholi. Jestem czynnym podatnikiem podatku VAT. W poszukiwaniu tańszych oraz zupełnie nowych wyrobów alkoholowych wyjeżdżam na europejskie giełdy alkoholi m.in. do Niemiec, Francji gdzie dokonuję zakupów. Dokonuję takich transakcji jak:
- zakupy od kontrahenta mającego siedzibę na terenie UE – otrzymuję rachunek lub pokwitowanie zakupu bez nr VAT UE - zakupy od kontrahenta mającego siedzibę na terenie Chin, RPA itd. – wtedy najczęściej otrzymuję odręczne pokwitowanie z pieczęcią sprzedawcy.
Jak potraktować powyższe transakcje dla rozliczenia podatku VAT?

Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

Konsumenci coraz częściej szukają towarów ekologicznych, czy przyjaznych środowisku. Ale jak sprawdzić, że mamy do czynienia z takimi właśnie produktami.

Ranking lokat bankowych

Coraz więcej banków rozszerza ofertę lokat bankowych, proponując więcej okresów, na jakie można zdeponować pieniądze. Lokatę można założyć już nie tylko na miesiąc, trzy czy rok, ale również na jedną noc 10 dni, dwa, cztery, a nawet 18 miesięcy. Może to być przydatny zwłaszcza dla tych osób, które nie szukają zysków, a chcą po prostu zamrozić oszczędności na ściśle określony okres.

Obowiązki pracodawców przy zatrudnieniu 20 pracowników

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników zobowiązany jest m.in. do wprowadzenia regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania oraz do utworzenia zfśs.

Umowy na czas określony będą trwać maksymalnie trzy lata

Do 2012 roku pracownicy mają otrzymywać dopłaty do wynagrodzeń za zmniejszony etat oraz minimalną płacę za tzw. urlop postojowy. Pomoc otrzymają tylko te firmy, które ucierpiały z powodu kryzysu.

Opcje walutowe - zasady opodatkowania

Jakie rodzaje opcji występują w obrocie gospodarczym? Kiedy powstanie przychód z realizacji opcji? Co zaliczamy do kosztów przychodu z realizacji opcji?

Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Leasing jest obok kredytu bankowego najczęściej spotykaną formą finansowania inwestycji w środki trwałe, wykorzystywaną przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Szczególnie w obecnej sytuacji na rynku należy bardzo dokładnie przeanalizować i porównać obie formy finansowania pod kątem korzyści i kosztów.

Przepisy ordynacji podatkowej niezgodne z Konstytucją

24 lutego 2009 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi dotyczące kręgu podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty i korekty deklaracji wspólników rozwiązanej spółki cywilnej będącej podatnikiem VAT.

Obroty firm faktoringowych mniejsze o 6,5 proc.

Obroty firm faktoringowych spadły w pierwszym kwartale tego roku o 6,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. - wynika z opublikowanych we wtorek danych Polskiego Związku Faktorów.

Kredyt w euro jest tańszy

Koszt spreadu dla kredytów w euro, jest niższy od tego jaki jest pobierany w przypadku franka szwajcarskiego. Koszt spreadu w euro trzeba płacić tylko do momentu przyjęcie przez Polskę tej waluty. Każdy rok opóźnienia we wprowadzaniu euro będzie kosztował przeciętnego kredytobiorcę ponad 500 zł.

Aktywa TFI wzrosły w marcu o 3,3 proc.

Kwotowo jest to wzrost o 2,2 mld PLN do 69,5 mld PLN. To największy wzrost aktywów od szesnastu miesięcy z powodów czysto rynkowych - podały Analizy OnLine.

Warszawska giełda mistrzem świata

Pomimo kiepskiego początku dnia i marnych nastrojów na światowych parkietach, warszawska giełda już po pół godzinie handlu wyszła na plus i systematycznie powiększała wzrost aż do ponad 5 proc. w przypadku indeksu największych spółek.

Badanie rynku usług tłumaczeniowych

Jakość, czas i cena - te 3 czynniki mają największy wpływ na decyzję o wyborze konkretnego biura tłumaczeń – pokazują wyniki badań zrealizowanych na zlecenie ATET Euro – Tłumacze przez firmę PCPT Diagram. Badanie odbyło się metodą CAWI, czyli przy pomocy ankiety internetowej, w dniach od 4 grudnia 2008 do 26 stycznia 2009 r., na przypadkowej próbie 134 osób.

Druki i formularze dla przedsiębiorcy

Prezentujemy wzory pism i druków potrzebnych do zakładania firm oraz w bieżącej działalności gospodarczej.

Wzory umów niezbędne przedsiębiorcy

Przedsiębiorca w swojej działalności zawiera najróżniejsze umowy. Prezentujemy sprawdzone wzory umów, które przydadzą się każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą.

Co to jest prokura?

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Czym jest prokura?

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Prokura

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Sąd egzekucyjny

Sąd podejmujący czynności (ważne i skomplikowane pod względem prawnym) w postępowaniu egzekucyjnym, np. sąd sprawujący nadzór judykacyjny nad komornikiem, sąd nadający klauzulę wykonalności. Sąd egzekucyjny nie jest organem egzekucyjnym!

Organ egzekucyjny

Organ państwa, upoważniony do wykonywania tytułów wykonawczych za pomocą środków przymusu państwowego. Organami egzekucyjnymi w Polsce są sądy rejonowe i komornicy.

Komornik

Komornik jest organem egzekucyjnym.

Dłużnik

Podmiot określony w tytule wykonawczym jako zobowiązany do określonego świadczenia, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.

Wierzyciel

Podmiot określony w tytule wykonawczym jako uprawniony do świadczenia, na rzecz, którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.

Strona postępowania egzekucyjnego

Podmiot określony w tytule wykonawczym jako dłużnik lub wierzyciel. Stroną nie jest komornik.

Uczestnicy postępowania egzekucyjnego

Podmioty (osoby fizyczne, prawne i podmioty niemające osobowości prawnej), biorące udział w postępowaniu egzekucyjnym, które w większym bądź mniejszym stopniu są zainteresowane jego wynikiem.

Postępowanie egzekucyjne

Ogół czynności związanych z egzekucją rozpoczęty złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji.

Czynność egzekucyjna

Czynność formalna organów egzekucyjnych podjęta w toczącej się egzekucji w oparciu o władcze uprawnienia przyznane tym organom do stosowania środków przymusu w celu zapewnienia wierzycielowi zaspokojenia i zmierzająca do tego celu.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest jedną ze spółek osobowych, która pozwala zwolnić niektórych (lecz nie wszystkich wspólników) od odpowiedzialności za jej zobowiązania. Wprowadza również dwie kategorie wspólników – komplementariuszy i komandytariuszy.

Egzekucja

Zastosowanie środków przymusu przewidzianych prawem przez powołane do tego organy państwowe (organy egzekucyjne) w celu uzyskania od dłużnika świadczenia należnego wierzycielowi, które określone jest w tytule wykonawczym.

Czym tak naprawdę jest firma - czyli jak wybrać nazwę dla przedsiębiorcy?

Przepisy kodeksu cywilnego poprzez „firmę” rozumieją nazwę pod jakim działa przedsiębiorca – zarówno osoba fizyczna jak osoby prawne.

Spółka jawna

Spółka jawna jest najprostszą konstrukcyjnie spółką prawa handlowego. Nawet jej definicja kodeksowa jest lakoniczna: „Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową”.

Spółka partnerska

Spółka partnerska jest jedną ze spółek osobowych prawa handlowego- przeznaczoną dla przedstawicieli wolnych zawodów. Jej konstrukcja pozwala zminimalizować odpowiedzialność wspólników za zobowiązania powstałe w wyniku wykonywania zawodu przez pozostałych partnerów.

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Dla kogo spółka cywilna?

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Dotacje dla przedsiębiorców mieszkających na wsi i w małych miasteczkach

Jesteś osobą mieszkająca na wsi lub w małej miejscowości i planujesz otworzyć własną działalność gospodarczą. A może masz już niewielką firmę i chciałbyś ją rozwinąć. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 5 maja uruchamia dotacje w sam raz dla Ciebie – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw (w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013).

Uprawnienia i obowiązki komornika

Komornik to funkcjonariusz publiczny prowadząc egzekucję. Do zadań komornika należy wykonywanie orzeczeń sądowych, poszukiwanie majątku dłużnika czy zabezpieczanie spadku.

Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Chyba każdy już słyszał o 40 tys. zł. unijnej dotacji na założenie firmy. Niestety forma w jakiej rozpowszechniano tą informację wiele osób niepotrzebnie wprowadziła w błąd.

REKLAMA