REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebna pilna decyzja, bo można dużo zyskać lub stracić na podatku, termin 20 lutego

Wybór formy opodatkowania może zdecydować czy w danym roku zapłaci się wyższy lub niższy podatek dochodowy
Wybór formy opodatkowania może zdecydować czy w danym roku zapłaci się wyższy lub niższy podatek dochodowy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą co roku korzystać z innej – jednej z trzech możliwych – form podatku dochodowego od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Poza wysokością samego podatku, jaki trzeba będzie zapłacić, teraz forma opodatkowania wpływa również na wysokość obciążeń z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Być może więc warto zmienić formę podatku dochodowego, z której korzystało się w 2024 roku.

REKLAMA

Podatek dochodowy: jaka forma jest dla kogo najkorzystniejsza w 2025 roku - szybka decyzja

REKLAMA

Jak wskazuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy z e-pity.pl, optymalizacja podatkowa pozwala firmom często znacznie zmniejszyć obciążenia na rzecz fiskusa. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby takiej weryfikacji dokonać samodzielnie, możemy skorzystać z porady doradcy podatkowego.
Skuteczną pomocą mogą okazać się również kalkulatory porównujące różne formy opodatkowania, dostępne na serwisach o tematyce podatkowej.

Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany wybranej formy opodatkowania. Nie mogą jednak tego zrobić w dowolnym czasie. Na wskazanie nowej formy rozliczania podatku dochodowego za 2025 rok mają czas tylko do 20 lutego.
Zmiany formy opodatkowania możemy dokonać poprzez złożenie oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Przedsiębiorcy mogą złożyć taki dokument osobiście lub w formie elektronicznej.
– Trzeba jednak pamiętać, że informacja do urzędu skarbowego musi dotrzeć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej. Zatem, jeżeli przedsiębiorca pierwszy przychód w 2025 roku uzyskał w styczniu, to czas na ewentualną zmianę formy opodatkowania mija 20 lutego – doradza Monika Piątkowska.

CEIDG: Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na złożenie oświadczenia przez CEDIG, powinni wybrać formularz „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego” i wskazać jedną spośród trzech dostępnych form opodatkowania, tj. opodatkowania na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa), podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Dokonanie zmiany jest tożsame z rezygnacją z formy, na podstawie której rozliczyliśmy się do tej pory. Istotnym jest, aby formularz podpisać, a następnie wysłać. Samo podpisanie oświadczenia nie oznacza jego złożenia – przestrzega Monika Piątkowska.

REKLAMA

– Bazując na swoim doświadczeniu, doradzam przedsiębiorcom, aby sprawdzili, czy ich oświadczenie zostało poprawnie złożone. Najlepiej zweryfikować to upewniając się, czy otrzymaliśmy zwrotne UPO, które potwierdza prawidłowe złożenie wniosku – wskazuje doradca podatkowy z e-pity.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Niejednokrotnie bywa tak, że przedsiębiorcy są przekonani, że dopełnili wszelkich formalności, jednak z uwagi np. na błąd w wysyłce, stosowne oświadczenie nie dotarło na czas do organów podatkowych. Wówczas jest bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas, zgłosi się do nas urząd skarbowy żądając uiszczenia prawidłowej kwoty podatku dochodowego zgodnej ze „starą” formą opodatkowania wraz z odsetkami za zwłokę. – podpowiada Monika Piątkowska, doradca podatkowy z e-pity.pl

Podatek dochodowy 2025: przelew na zaliczkę na podatek jak oświadczenie woli

Jak wskazuje ekspertka, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 710/21 wskazał, że oświadczeniem woli zmiany formy opodatkowania jest również prawidłowo opisany przelew na zaliczkę na podatek dochodowy złożony do określonej przepisami daty.
Organy podatkowe są również coraz bardziej przychylne do tego stanowiska. Nie jest to jednak najpewniejsza opcja dla przedsiębiorców do złożenia oświadczenia woli zmiany formy opodatkowania.

– Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania na skalę podatkową w pierwszych miesiącach swojej działalności, często nie wpłacają zaliczek na podatek dochodowy z uwagi na kwotę wolną od podatku. Mogą pojawić się również opóźnienia w zapłacie zaliczki, wynikające z problemów u przedsiębiorcy, lub też np. jeśli zlecimy przelew 20 lutego wieczorem, to finalnie data wykonania przelewu może wskazywać na 21 lutego. W takich sytuacjach oświadczenie woli o zmianie formy opodatkowania będzie nieskuteczne. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest złożenie stosownego formularza w wyznaczonym terminie. – komentuje Monika Piątkowska z e-pity.pl.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes BCC o Rzeczniku Przedsiębiorców: nie ma sensu tworzenie instytucji rzecznika zależnej od rządu

We wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk poinformował, że Rzecznik Przedsiębiorców ma zastąpić Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. W ocenie prezes Związku Pracodawców BCC Łukasza Bernatowicza nie ma sensu tworzenie instytucji rzecznika, która byłaby zależna od rządu.

Deregulacja przepisów: przedsiębiorcy wyliczają 15 punktów dla premiera i Rafała Brzoski [Deregulacyjna piętnastka]

Deregulacja przepisów leży w interesie przedsiębiorców. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej wyliczają 15 punktów dla premiera Donalda Tuska i Rafała Brzoski. Postulaty przedsiębiorców nazwano "Deregulacyjną piętnastką".

Dyrektywa drugiej szansy. Jak może pomóc przedsiębiorcom w kryzysie finansowym [WYWIAD]

Czym jest dyrektywa drugiej szansy? Jak może pomóc firmom, będącym w trudnej sytuacji finansowej? Kiedy nowe przepisy wchodzą w życie? Rozmawiamy z Patrykiem Kruczkiem, adwokatem i doradcą restrukturyzacyjnym z kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Kiedy jest odpowiedni czas na windykację należności? Nie czekaj zbyt długo

Płynność finansowa to podstawa skutecznego zarządzania firmą. Kiedy zatem rozpocząć windykację należności? Okazuje się, że nie można czekać zbyt długo. Co trzeba wziąć pod uwagę? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Podpowiadamy.

REKLAMA

Człowiek ponad algorytmy. Czyli rola umiejętności miękkich w świecie automatyzacji

W miarę jak automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają całe branże, firmy i miejsca pracy – umiejętności miękkie postrzegane jako jedyna rzecz, której maszyny nie mogą zastąpić, stają się absolutnie niezbędne. Które zatem z kompetencji będą szczególnie cenione przez pracodawców i mogą zadecydować o przewadze konkurencyjnej w 2025 r.?

ZUS: Zmiany w składce zdrowotnej. Jak skorzystają przedsiębiorcy?

Od nowego roku zmieniły się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, kto skorzysta z nowych przepisów i kiedy pierwsze płatności według nowych zasad.

Piękny umysł. Wiedza o mózgu w analizie preferencji zachowań i postaw człowieka

W dzisiejszym świecie, w którym wiedza neuronaukowa jest coraz bardziej dostępna, a tematyczne publikacje wychodzą poza ramę dyskursu naukowego i pisane są przystępnym językiem, wiedza o mózgu staje się niebywale wartościowym obszarem do codziennego wykorzystania. Warto, aby sięgali po nią również ci, którzy wspierają wzrost ludzi w biznesie i rozwoju indywidualnym.

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP)

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Wnioski można składać do 10 marca 2025 r. Gdzie złożyć wniosek? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Co podlega dofinansowaniu?

REKLAMA

Potrzebna pilna decyzja, bo można dużo zyskać lub stracić na podatku, termin 20 lutego

Przedsiębiorcy mogą co roku korzystać z innej – jednej z trzech możliwych – form podatku dochodowego od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Poza wysokością samego podatku, jaki trzeba będzie zapłacić, teraz forma opodatkowania wpływa również na wysokość obciążeń z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Raportowanie ESG: jak się przygotować, wdrażanie, wady i zalety. Czy czekają nas zmiany? [WYWIAD]

Raportowanie ESG: jak firma powinna się przygotować? Czym jest ESG? Jak wdrożyć system ESG w firmie. Czy ESG jest potrzebne? Jak ESG wpływa na rynek pracy? Jakie są wady i zalety ESG? Co należałoby zmienić w przepisach stanowiących o ESG?

REKLAMA