REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy dostaną dopłaty zamiast pożyczek

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Przedsiębiorstwa, które zmniejszą czas pracy i wynagrodzenia podwładnych, otrzymają dopłaty do ich pensji. Możliwe, że będą musiały płacić większą składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pracodawcy, którzy z powodu kryzysu będą zmniejszać etaty i wynagrodzenie pracowników, nie będą musieli zwracać dopłat do ich pensji, jakie ma wypłacać FGŚP lub Fundusz Pracy.

REKLAMA

- Rząd wycofał się z propozycji, aby pomoc ta była wypłacana w formie pożyczek, które należałoby spłacić - mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ, członek zespołu ds. prawa pracy Komisji Trójstronnej.

Firmy miały wpłacać pierwsze raty po upływie dwóch lat od skorzystania z dopłat.

REKLAMA

Ostatecznie dopłaty (w wysokości 70 proc. zasiłku dla bezrobotnych, czyli 386,26 zł) będą miały charakter bezzwrotnych subsydiów. Możliwe jednak, że firmy, które z nich skorzystają, będą musiały w przyszłości płacić wyższą składkę na FGŚP.

- Wszystko zależy jednak od oceny kosztów wprowadzenia zmian w przepisach, które przygotowuje Ministerstwo Finansów. Dopiero gdy okaże się, że na wypłatę subsydiów zabraknie wolnych środków, będziemy zastanawiać się nad tym, skąd je pozyskać - mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera, poinformował, że sama wypłata tzw. postojowego (w maksymalnej wysokości zasiłku dla bezrobotnych, czyli 551,80 zł) będzie kosztować około 600-850 mln zł. Świadczenie to otrzymają pracownicy firm, które z powodu kryzysu muszą stosować przestoje w produkcji.

Wprowadzenie obu form pomocy dla firm, które ucierpiały wskutek kryzysu gospodarczego, przewiduje pakiet 13 działań antykryzysowych. Rząd zobowiązał się, że do końca tygodnia uzupełni lub zmodyfikuje projekty nowelizacji przepisów, które wprowadzą go w życie. Centrale związkowe oraz organizacje pracodawców otrzymają propozycje zmian dotyczące każdego z 13 punktów pakietu i przeprowadzą wewnętrzne konsultacje. W połowie maja Prezydium Komisji Trójstronnej ma przyjąć cały pakiet. Projekty zostaną przesłane do Sejmu i rozpocznie się proces ich uchwalania.

- OPZZ na pewno będzie domagać się, aby projektowane zmiany przewidywały realną podwyżkę płacy minimalnej - mówi Andrzej Radzikowski.

REKLAMA

Z kolei pracodawcom na pewno będzie zależało na tym, aby dłuższe, 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy mogły stosować nie tylko firmy, w których obowiązują układy zbiorowe pracy, ale też te, które porozumieją się w tej sprawie z przedstawicielami pracowników. Wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych czasu pracy ułatwi firmom dostosowywanie czasu pracy podwładnych do aktualnej produkcji.

Pakiet antykryzysowy przewiduje także m.in. ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony. Mają one trwać maksymalnie dwa lata. Ich wydłużenie ma być możliwe tylko poprzez zmianę układu zbiorowego.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA