REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy optymistycznie o perspektywach gospodarki

REKLAMA

Niemal połowa gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, uczestniczących w badaniu Millward Brown SMG/KRC, uważa, że europejska gospodarka już w tym roku zacznie wychodzić z zapaści ekonomicznej.

Zakończony w miniony piątek trzydniowy kongres był największą imprezą biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej w tym roku. Obecność szefów wielu firm jego organizatorzy wykorzystali do zbadania nastrojów i oczekiwań świata biznesu. We wtorek opublikowano wyniki specjalnej ankiety.

REKLAMA

Wyniki badania pokazują, że duża część polskich przedsiębiorców optymistycznie patrzy na obecną sytuację ekonomiczną. 11 proc. badanych uznało, że już teraz widać wyraźne symptomy wychodzenia europejskiej gospodarki z zapaści, a 38 proc. jest zdania, że dojdzie do tego jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Według ankietowanych, przesłankami takich postaw są i będą głównie: tendencja wzrostu podstawowych indeksów w USA i na giełdach europejskich (blisko połowa odpowiedzi) oraz odchodzenie od restrykcyjnej polityki kredytowej w sektorze finansowym (34 proc.).

"Goście kongresu, zarówno podczas licznych sesji plenarnych jak i w ankiecie wskazali, że impulsem przyczyniającym się do skrócenia okresu zapaści ekonomicznej będą: innowacyjność, zwiększenie nakładów na innowacyjne technologie oraz inwestycje w infrastrukturę i optymalne wykorzystanie środków unijnych" - ocenił we wtorek prezes organizującego kongres Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, Wojciech Kuśpik.

Uczestnicy kongresu dyskutowali także nad zwiększeniem konkurencyjności Europy w obliczu dominacji Stanów Zjednoczonych i rozwoju rynków azjatyckich. Połowa respondentów wskazała, że kluczem będzie tu efektywniejsza współpraca gospodarcza państw członkowskich Unii Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Kuśpika, kongres spełnił swoje zadanie, co potwierdza, że powinien odbywać się cyklicznie. "Aż 75 proc. uczestników już teraz zadeklarowało swój udział w kolejnej edycji kongresu, co wskazuje na potrzebę rzetelnej debaty o gospodarce" - uważa prezes.

REKLAMA

Podczas trzydniowego kongresu komentarze dotyczące obecnego stanu i kierunków rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki wygłosili m.in. premier Donald Tusk, b. prezes NBP Leszek Balcerowicz, a także unijni komisarze: ds. nauki i badań Janez Potocznik, ds. energii Andris Piebalgs oraz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.

Firma badawcza Millward Brown SMG/KRC przeprowadziła wśród uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego badanie dotyczące przede wszystkim panującej na światowych rynkach zapaści gospodarczej. Badaniem metodą wywiadów CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) objęto próbę 376 osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA