Przedsiębiorcy optymistycznie o perspektywach gospodarki
REKLAMA
Zakończony w miniony piątek trzydniowy kongres był największą imprezą biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej w tym roku. Obecność szefów wielu firm jego organizatorzy wykorzystali do zbadania nastrojów i oczekiwań świata biznesu. We wtorek opublikowano wyniki specjalnej ankiety.
REKLAMA
Wyniki badania pokazują, że duża część polskich przedsiębiorców optymistycznie patrzy na obecną sytuację ekonomiczną. 11 proc. badanych uznało, że już teraz widać wyraźne symptomy wychodzenia europejskiej gospodarki z zapaści, a 38 proc. jest zdania, że dojdzie do tego jeszcze w tym roku.
REKLAMA
Według ankietowanych, przesłankami takich postaw są i będą głównie: tendencja wzrostu podstawowych indeksów w USA i na giełdach europejskich (blisko połowa odpowiedzi) oraz odchodzenie od restrykcyjnej polityki kredytowej w sektorze finansowym (34 proc.).
"Goście kongresu, zarówno podczas licznych sesji plenarnych jak i w ankiecie wskazali, że impulsem przyczyniającym się do skrócenia okresu zapaści ekonomicznej będą: innowacyjność, zwiększenie nakładów na innowacyjne technologie oraz inwestycje w infrastrukturę i optymalne wykorzystanie środków unijnych" - ocenił we wtorek prezes organizującego kongres Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, Wojciech Kuśpik.
Uczestnicy kongresu dyskutowali także nad zwiększeniem konkurencyjności Europy w obliczu dominacji Stanów Zjednoczonych i rozwoju rynków azjatyckich. Połowa respondentów wskazała, że kluczem będzie tu efektywniejsza współpraca gospodarcza państw członkowskich Unii Europejskiej.
Zdaniem Kuśpika, kongres spełnił swoje zadanie, co potwierdza, że powinien odbywać się cyklicznie. "Aż 75 proc. uczestników już teraz zadeklarowało swój udział w kolejnej edycji kongresu, co wskazuje na potrzebę rzetelnej debaty o gospodarce" - uważa prezes.
REKLAMA
Podczas trzydniowego kongresu komentarze dotyczące obecnego stanu i kierunków rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki wygłosili m.in. premier Donald Tusk, b. prezes NBP Leszek Balcerowicz, a także unijni komisarze: ds. nauki i badań Janez Potocznik, ds. energii Andris Piebalgs oraz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.
Firma badawcza Millward Brown SMG/KRC przeprowadziła wśród uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego badanie dotyczące przede wszystkim panującej na światowych rynkach zapaści gospodarczej. Badaniem metodą wywiadów CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) objęto próbę 376 osób.
REKLAMA
REKLAMA