REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kombinatorzy korzystają z pomocy państwa

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polski rząd ma kolejny pomysł, jak pomóc osobom poszkodowanym przez kryzys. Sęk w tym, że jednocześnie daje to pole do popisu naciągaczom.

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy (ang. International Labour Organization) z powodu obecnego globalnego kryzysu finansowego na całym świecie pracę może stracić około 20 mln ludzi. Wygląda na to, że za sprawą pomysłów polskiego rządu, w kraju nad Wisłą może to być całkiem przyjemne.

REKLAMA

REKLAMA

Z projektu ustawy o „pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę” wynika, że otrzymać będzie można nawet 1200 zł dopłaty miesięcznie. Nie sposób zaprzeczyć, że pomoc osobom, które zostały dotknięte przez kryzys, jest potrzebna. Niezwykle ważne jest jednak, aby przeprowadzić ją z rozsądkiem.

Wcześniej rząd zdecydował się pomóc potrzebującym za pośrednictwem programu „Rodzina na Swoim”, oferującego nawet ponad 1000 zł miesięcznie dopłaty rodzinom i osobom samotnie wychowującym dziecko, które chcą zamieszkać na swoim. Niestety, ustawy nie dopracowano i daje ona sporo możliwości wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni podatników. Chętnych na darmową kasę nigdy przecież nie brakowało.

REKLAMA

Tym bardziej, że wg najnowszego pomysłu wspierania zadłużonych bezrobotnych, pomoc przy spłacie kredytów ma być niezależna od zamożności klienta i dochodów pozostałych członków gospodarstwa domowego. To sprawia, że zwolniony z pracy Kowalski, który ma na utrzymaniu czteroosobową rodzinę i jest jej jedynym żywicielem, stawiany jest w tym samym szeregu z Nowakiem, którego żona pracuje na stanowisku menedżerskim i zarabia kilkanaście tysięcy złotych. Obaj dostaną po 1200 zł miesięcznie. Kowalskiemu uratuje to życie, a dla Nowaka... będzie prezentem, którym ten na pewno nie pogardzi.

Brak kryterium dochodowego to zresztą nie jedyne niedociągnięcie. Nie wiadomo też, dlaczego w projekcie w ogóle nie uwzględniono przedsiębiorców, którym przecież także może powinąć się noga. Wątpliwości budzi także skupienie się na kredytach hipotecznych. Przecież pożyczki gotówkowe częściej niż kredyty mieszkaniowe dotyczą osób mniej zamożnych i to raczej im, a nie tym, którzy zadłużyli się w banku na 30 lat, należałoby pomagać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szczęście jest to dopiero projekt. Miejmy nadzieję, że medialny szum, który się wokół niego zrobił spowoduje, że twórcy go dopracują i w przyszłości program dopłat pomoże osobom rzeczywiście potrzebującym. A może lepiej w ogóle się z projektu wycofać? Wydaje się, że pieniądze te (przez trzy lata łączna pomoc ma wynieść ponad pół miliarda złotych, a uwzględniając koszt pieniądza, projekt według szacunków może kosztować 90 mln zł) bardziej efektywnie wpłynęłyby na polską gospodarkę, gdyby zainwestowano je choćby w podnoszenie kwalifikacji bezrobotnych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ustawa o „pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę”.

Kto może dostać dopłatę?

Osoba, która straciła pracę w okresie lipiec 2008 – grudzień 2010 r. (nie wchodzą w grę: rozwiązanie umowy z woli zwalnianego i zwolnienie dyscyplinarne) oraz zarejestrowała się w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, uzyskując przy tym prawo do zasiłku. Pomocy nie otrzymają ci, którzy – oprócz kredytowanej nieruchomości – są właścicielami innego lokalu mieszkalnego lub domu.

Ile wynosi dopłata

Pomoc polega na spłacie rat kredytu hipotecznego, lecz wartość dopłaty nie może przekroczyć 1200 zł miesięcznie.

Jak długo można otrzymywać dopłaty

Najdłużej przez 12 miesięcy, lecz jeśli osoba objęta pomocą znajdzie w tym czasie pracę lub uzyska inne źródło dochodu (także emeryturę lub rentę), dopłaty ustają.

Czy jest to zapomoga bezzwrotna

Nie. Spłata pożyczki następować będzie w równych, nieoprocentowanych ratach, przez okres do ośmiu lat od momentu zakończenia przekazywania pomocy.

Czy dostanę gotówkę do ręki

Nie. Bank Gospodarstwa Krajowego, który ma prowadzić ten projekt, będzie przelewać pieniądze prosto do banku, w którym bezrobotny ma kredyt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA