reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 40 tys. dotacji na własny biznes dla osób tracących pracę

40 tys. dotacji na własny biznes dla osób tracących pracę

Pracownicy objęci programem zwolnień monitorowanych będą mieli większe szanse na uzyskanie bezzwrotnej unijnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.


Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zamierza poszerzyć grupę docelową, która może otrzymać dotacje na rozpoczęcie własnego biznesu. Z tej formy wsparcia będą mogli korzystać pracownicy, którzy tracą pracę ze względu na kryzys. Obecnie, zgodnie ze Szczegółowym Opisem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, unijne dotacje przyznawane przez realizatorów projektów w ramach Działania 6.2 PO KL są kierowane w szczególności do osób długotrwale bezrobotnych lub zagrożonych długotrwałym bezrobociem.

Dotyczy to osób do 25 i po 45 roku życia, kobiet powracających lub wchodzących na rynek pracy po przerwie spowodowanej urodzeniem i wychowywaniem dzieci, niepełnosprawnych oraz mieszkańców gmin wiejsko-miejskich i małych miast.

- Chcemy poszerzyć grupę docelową o osoby, które jeszcze pracują, ale są zagrożone zwolnieniami monitorowanymi. Będą mogły przygotować się do założenia własnej firmy, wziąć udział w szkoleniach, skorzystać z doradztwa oraz otrzymać grant w wysokości 40 tys. zł - mówi Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Dotychczas zwalniani pracownicy również mogli otrzymać dotacje na własny biznes, ale tylko w szczególnych przypadkach. Na przykład, Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie w swoim regionalnym planie działania zdecydował, że w pierwszym tegorocznym konkursie dotacje będą przyznawane tylko stoczniowcom. Natomiast, w kolejnym konkursie, który zostanie ogłoszony w III kwartale, nie będzie już tego ograniczenia.

Poszerzenie grupy docelowej Działania 6.2 o pracowników objętych zwolnieniami monitorowanymi w całym kraju będzie oznaczało, że więcej takich osób otrzyma dotacje. Firmom szkoleniowym będzie się opłacało włączać je do projektów, ponieważ w konkursach uzyskają za to dodatkowe punkty.

Osoby zagrożone utratą pracy powinny śledzić strony internetowe WUP i urzędów marszałkowskich, które w zależności od województwa są instytucjami ogłaszającymi konkursy. Publikują one wykazy i dane teleadresowe firm szkoleniowych, które przeprowadzają rekrutację, szkolenia i dokonują wyboru osób, które ostatecznie otrzymają granty na własną działalność. Jak poinformowało GP biuro prasowe MRR, resort szacuje, że do końca 2009 roku zostanie wypłaconych ponad 4 tys. dotacji o łącznej wartości ponad 160 mln zł.

BEATA LISOWSKA

beata.lisowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama