REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znikną kolejne bariery w prowadzeniu biznesu

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki chce zlikwidować kolejne bariery utrudniające prowadzenie biznesu, w tym część zezwoleń i licencji.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

W Ministerstwie Gospodarki trwają intensywne prace nad zmianami, które mają znieść kolejne ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Resort chce między innymi usunąć z obowiązujących ustaw wszystkie zbędne zezwolenia czy licencje. Niewykluczone, że zmniejszy się również liczba koncesjonowanych obszarów gospodarki. Generalnie chodzi o to, żeby po dokonaniu takiej deregulacji obowiązywały tylko te ograniczenia, które przewidują przepisy unijne, a także te, które przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa, np. produktów i usług.

Na razie przedstawiciele ministerstwa nie chcą ujawnić szczegółów. Tłumaczą, że prace nad nowymi rozwiązaniami jeszcze nie są skończone, więc niektóre propozycje zmian mogą się jeszcze zmienić.

Wiele jednak wskazuje na to, że dążąc do likwidacji kolejnych barier utrudniających prowadzenie biznesu ministerstwo zaproponuje nowelizację aż kilkudziesięciu ustaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jarosław Kantorowicz, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), zwraca uwagę, że liczba koncesjonowanych obszarów gospodarki zmniejsza się. Przykładowo w 1997 roku było ich 26, a obecnie jest sześć. Obejmują np. wydobywanie kopalin, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją czy obrót paliwami i energią.

- Problem w tym, że część zlikwidowanych koncesji zastąpiono zezwoleniami czy licencjami. Co prawda, łatwiej je uzyskać niż koncesje, ale i tak ich istnienie krępuje swobodę działalności gospodarczej. Dlatego dobrze byłoby, gdyby Ministerstwo Gospodarki zniosło przynajmniej część zezwoleń i licencji w ramach planowanej deregulacji - mówi Jarosław Kantorowicz.

Jak wynika z informacji GP, projekty zmian w obowiązujących przepisach mają być przygotowane w Ministerstwie Gospodarki i zaakceptowane przez rząd w tym kwartale. Następnie zostaną skierowane do Sejmu.

Przed przystąpieniem do opracowania nowych propozycji deregulacyjnych ministerstwo zbierało postulaty od organizacji przedsiębiorców. Wpłynęło ponad 100 różnych propozycji mających na celu zmniejszenie ograniczeń biurokratycznych w gospodarce.

Obecna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki jest kolejną mającą na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. W marcu tego roku zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadziła zmiany w około 60 ustawach. Po wejściu w życie tych nowych przepisów obowiązuje m.in. zasada jednego okienka przy rejestracji firmy przez osoby fizyczne. Zmniejszono również uciążliwość kontroli przeprowadzanych u przedsiębiorców, ograniczając m.in. czas ich trwania.

Koncesjonowane obszary gospodarki

26 obszarów gospodarki podlegało koncesjom w 1997 roku

8 obszarów było w 2001 roku

6 jest w tym roku

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA