reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Znikną kolejne bariery w prowadzeniu biznesu

Znikną kolejne bariery w prowadzeniu biznesu

Ministerstwo Gospodarki chce zlikwidować kolejne bariery utrudniające prowadzenie biznesu, w tym część zezwoleń i licencji.


ZMIANA PRAWA

W Ministerstwie Gospodarki trwają intensywne prace nad zmianami, które mają znieść kolejne ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Resort chce między innymi usunąć z obowiązujących ustaw wszystkie zbędne zezwolenia czy licencje. Niewykluczone, że zmniejszy się również liczba koncesjonowanych obszarów gospodarki. Generalnie chodzi o to, żeby po dokonaniu takiej deregulacji obowiązywały tylko te ograniczenia, które przewidują przepisy unijne, a także te, które przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa, np. produktów i usług.

Na razie przedstawiciele ministerstwa nie chcą ujawnić szczegółów. Tłumaczą, że prace nad nowymi rozwiązaniami jeszcze nie są skończone, więc niektóre propozycje zmian mogą się jeszcze zmienić.

Wiele jednak wskazuje na to, że dążąc do likwidacji kolejnych barier utrudniających prowadzenie biznesu ministerstwo zaproponuje nowelizację aż kilkudziesięciu ustaw.

Jarosław Kantorowicz, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), zwraca uwagę, że liczba koncesjonowanych obszarów gospodarki zmniejsza się. Przykładowo w 1997 roku było ich 26, a obecnie jest sześć. Obejmują np. wydobywanie kopalin, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją czy obrót paliwami i energią.

- Problem w tym, że część zlikwidowanych koncesji zastąpiono zezwoleniami czy licencjami. Co prawda, łatwiej je uzyskać niż koncesje, ale i tak ich istnienie krępuje swobodę działalności gospodarczej. Dlatego dobrze byłoby, gdyby Ministerstwo Gospodarki zniosło przynajmniej część zezwoleń i licencji w ramach planowanej deregulacji - mówi Jarosław Kantorowicz.

Jak wynika z informacji GP, projekty zmian w obowiązujących przepisach mają być przygotowane w Ministerstwie Gospodarki i zaakceptowane przez rząd w tym kwartale. Następnie zostaną skierowane do Sejmu.

Przed przystąpieniem do opracowania nowych propozycji deregulacyjnych ministerstwo zbierało postulaty od organizacji przedsiębiorców. Wpłynęło ponad 100 różnych propozycji mających na celu zmniejszenie ograniczeń biurokratycznych w gospodarce.

Obecna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki jest kolejną mającą na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. W marcu tego roku zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadziła zmiany w około 60 ustawach. Po wejściu w życie tych nowych przepisów obowiązuje m.in. zasada jednego okienka przy rejestracji firmy przez osoby fizyczne. Zmniejszono również uciążliwość kontroli przeprowadzanych u przedsiębiorców, ograniczając m.in. czas ich trwania.

Koncesjonowane obszary gospodarki

26 obszarów gospodarki podlegało koncesjom w 1997 roku

8 obszarów było w 2001 roku

6 jest w tym roku

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama