REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opcje walutowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Gyöngyvér Takáts
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie głośno jest wokół opcji walutowych. Z powodu niespodziewanych zmian kursów walut niektóre firmy ponoszą duże straty. Skąd te straty wynikają?

Transakcje gospodarcze są obarczone coraz większym ryzykiem. Zmiany zachodzące na rynku zmuszają przedsiębiorstwa do odpowiednich reakcji i zabezpieczania się przed niekorzystnymi trendami. W celu minimalizacji ryzyka związanego z posiadanymi aktywami i pasywami można zawierać różne kontrakty, tj. nabywać instrumenty pochodne. Są to m.in. kontrakty forward, kontrakty futures, swapy czy opcje, których wartość zależy od wartości instrumentu bazowego.

REKLAMA

REKLAMA

Dobra koniunktura na rynku sprzyjała eksportowi, a eksporterzy starali się zabezpieczyć przed niekorzystnymi zmianami kursów walut. Zawierali więc opcje, tj. umowy, które dają nabywcy prawo (nie obowiązek) kupna lub sprzedaży instrumentu finansowego po ustalonej cenie przed określonym terminem w przyszłości lub w tym terminie. Wydają się więc dobrym narzędziem zabezpieczającym i faktycznie nim są, dopóki spółki zabezpieczają jedynie przepływy pieniężne (ekspozycje naturalne).

Obecnie mamy do czynienia z nieco inną sytuacją, ponieważ spółki zawierały umowy opcyjne nie w celu zabezpieczenia przepływów pieniężnych, lecz w celach spekulacyjnych, w nadziei na wysokie zyski. Jak się okazało, taka spekulacja przy niekorzystnych zmianach instrumentu bazowego staje się bardzo niebezpieczna i przynosi duże straty.

Schemat 1. Opcje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każde przedsiębiorstwo może nabywać różnego rodzaju opcje. Eksporterzy są zainteresowani zabezpieczeniem spadku kursu wymiany. Dlatego jeżeli obawiają się spadku kursu waluty, w której dokonują transakcji, powinni zawierać walutowe opcje sprzedaży po ustalonym kursie walut. Importerzy z kolei są zainteresowani spadkiem kursu, dlatego zabezpieczają się przed wzrostem kursu walutowego, nabywając opcje kupna.

Realizacja opcji zależy od tego, jak się kształtuje kurs terminowy w stosunku do kursu realizacji. Różnicę między kursem realizacji i kursem terminowym nazywamy wartością wewnętrzną. Z punktu widzenia kształtowania się wartości wewnętrznej mogą występować różne sytuacje:

•  OTM - out of money (poza pieniądzem): opcji nie należy realizować,

•  ATM - at the money (przy pieniądzu): opcje należy realizować,

•  ITM - in the money (w pieniądzu): realizacja opcji jest obojętna.

Tabela 1. Realizacja opcji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 1

Spółka importuje towary z krajów UE. Ponieważ obawia się wzrostu kursu euro, 25 września 2008 r. zawarła walutową umowę opcyjną kupna na kurs realizacji 3,80 PLN/EUR. W dniu zawarcia umowy kurs wynosił 3,35 PLN/EUR.

Data realizacji opcji - 15 lutego 2009 r.

Tego dnia kurs euro wynosił 4,65 PLN/EUR (kurs terminowy).

Oznacza to, że mamy do czynienia z sytuacją 3:

3,80 PLN/EUR (kurs realizacji) < 4,65 PLN/EUR (kurs terminowy) = ATM

Dlatego importer powinien realizować opcję.

Przykład 2

Spółka eksportuje towary do krajów UE. Ponieważ obawia się spadku kursu euro, 25 września 2008 r. zawarła walutową umowę opcyjną sprzedaży na kurs realizacji 3,40 PLN/EUR. W dniu zawarcia umowy kurs wynosił 3,35 PLN/EUR.

Data realizacji opcji - 15 lutego 2009 r. Tego dnia kurs euro wynosił 4,65 PLN/EUR (kurs terminowy). Oznacza to, że mamy do czynienia z sytuacją 3:

3,40 PLN/EUR (kurs realizacji) < 4,65 PLN/EUR (kurs terminowy) = OTM

Dlatego eksporter nie powinien realizować opcji.

Opcje w księgach rachunkowych

REKLAMA

Poprawne ujęcie instrumentów finansowych w księgach rachunkowych zależy od mechanizmu ich działania, dlatego bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z nimi. Jeżeli instrument może być zakwalifikowany do instrumentów zabezpieczających, tj. jeśli spełni warunki określone w art. 35 ust. 3 ustawy o rachunkowości, należy stosować zasady rachunkowości zabezpieczeń.

Rachunkowość zabezpieczeń należy stosować do kontraktów dotyczących instrumentów finansowych, które można uznać za ograniczające ryzyko związane z aktywami lub pasywami. W takiej sytuacji kontrakt stanowi instrument zabezpieczający, który w odpowiednim stopniu zabezpiecza pozycję zabezpieczaną.

Wyklucza to stosowanie rachunkowości zabezpieczeń do instrumentów pochodnych nabytych w celach spekulacyjnych. Rachunkowość zabezpieczeń oznacza, że przy wycenie zabezpieczanych aktywów lub pasywów należy uwzględnić wartość zabezpieczających instrumentów finansowych.

Kontrakt zabezpiecza składniki, jeżeli:

•  przed jego zawarciem określono cel oraz to, które aktywa lub pasywa mają zostać za pomocą tego kontraktu zabezpieczone,

• zabezpieczający instrument finansowy będący przedmiotem kontraktu i zabezpieczane za jego pomocą aktywa lub pasywa charakteryzują się podobnymi cechami,

• stopień pewności oczekiwań dotyczących przewidywanych w wyniku kontraktu przepływów środków pieniężnych jest znaczny.

Instrumentem zabezpieczającym może być każdy instrument pochodny. Ze względu na charakter opcji, tj. że ich wykonanie nie jest obowiązkiem, tylko prawem, z którego nabywca korzysta, jeżeli jest to dla niego korzystne, nie można stosować zasad rachunkowości zabezpieczeń do opcji wystawionej przez jednostkę.

Ujęcie początkowe opcji i wycena bilansowa

Opcje należy ująć w księgach rachunkowych - podobnie jak inne instrumenty finansowe - na dzień zawarcia kontraktu w cenie nabycia, tj. wartości godziwej poniesionych wydatków lub przekazanych w zamian innych składników majątkowych.

Cena opcji jest ustalana metodą procentową lub kwotową. Cena ta nazywa się premią.

Przykład 3

Przy nabyciu opcji kupna na 50 000 euro premia wynosi 0,5%, tj. cena nabycia tej opcji wynosi 250 euro. Opcję należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych według tej wartości.

Na wysokość ceny (premii) wpływ mają różne czynniki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne (rynkowe)1.

Schemat 2. Czynniki określające cenę opcji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Opcje, które zostały wystawione w celu zamknięcia pozycji nabytych opcji, w tym wbudowanych w inny instrument finansowy, należy wyceniać według zasad rachunkowości zabezpieczeń. Rozliczenie skutków tej wyceny zależy od przedmiotu zabezpieczenia.

Tabela 2. Rozliczenie wyceny bilansowej instrumentów zabezpieczających

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gdy jednak nie można stosować zasad rachunkowości zabezpieczeń, zmiany ich wartości należy rozliczać w zależności od tego, czy zostały zaliczone do aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu czy do aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności.

Tabela 3. Rozliczenie wyceny bilansowej opcji niestanowiącej instrumentu zabezpieczenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

UWAGA

Trzeba pamiętać, że nigdy nie można w 100% wyeliminować ryzyka. Można jedynie zmniejszyć jego skutki.

Co to jest kurs realizacji i kurs terminowy

Kurs realizacji opcji jest to cena, na którą umowa została zawarta i po której realizacja nastąpi, jeżeli nabywający realizuje opcje. Z kolei kursem terminowym jest kurs rynkowy w dniu realizacji opcji.

UWAGA

Przed zawarciem umowy jednostka musi dokładnie udokumentować, że dany instrument będzie można uznać za instrument zabezpieczający.

• § 6, 8 i 14, § 16 pkt 2, § 21, 22 i 27-34 rozporządzenia Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych - Dz.U. Nr 149, poz. 1674; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1508

Gyöngyvér Takáts

specjalista ds. rachunkowości

 

1 Według modelu Blacka-Scholesa.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA