REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Banki zaczynają rezygnować ze spreadu

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Całkowita rezygnacja ze spreadu walutowego obniżyłaby ratę kredytu hipotecznego na kwotę 300 tys. zł o 90 zł – wynika z szacunków Expandera. ING Bank Śląski zrezygnował ze spreadu przy spłacie kredytu, a Dom Bank – rynkowy rekordzista - znacznie obniżył spread dla euro.

ING Bank Śląski podjął precedensową decyzję o rezygnacji ze spreadu walutowego. Expander sprawdził, jak ta decyzja przekłada się na wysokość raty kredytowej. Z uwagi na to, że ING nie udziela obecnie kredytów walutowych, rezygnacja ze spreadu oznacza korzyść tylko w postaci niższej raty, wynikającej z tego, że spłata dokonywana jest po kursie średnim NBP, a nie po kursie sprzedaży z tabeli kursowej banku. Pamiętajmy jednak, że kredytobiorca walutowy ponosi również koszt spreadu wynikający z tego, że wypłacany jest po kursie kupna, który jest niższy od kursu średniego.

REKLAMA

Niższa rata

Rata kredytu na kwotę 300 tys. zł (30 lat) wypłaconego przed rokiem na przeciętnych rynkowych warunkach wówczas obowiązujących (marża 1,3%, spread na poziomie 12 groszy) wynosiłaby obecnie 1506 zł przy założeniu spreadu na poziomie 20 groszy. Brak spreadu obecnie oznaczałby zmniejszenie raty do 1456 zł, zatem o 50 zł. Gdyby spreadu nie było w ogóle, ani w momencie wypłaty kredytu, ani teraz, rata wynosiłaby 1416 zł.

Wysokość raty kredytu na 300 tys. wypłaconego przed rokiem

rata ze spreadem

1 506,10 zł

rata z połową spreadu

1 456,20 zł

rata bez spreadu

1 416,30 zł

Założenia: kredyt na 30 lat, wypłacony przed rokiem, spread w dniu wypłaty 12 gr, spread obecnie 20 gr

REKLAMA

Spread na poziomie 12 gr w dniu wypłaty oraz 20 gr w dniu spłaty podnosi koszt naszego kredytu o 32,4 tys. zł, tj. o 11%. Sytuacja, z w której bank rezygnuje z połowy spreadu (tego przy spłacie rat) powoduje spadek kosztu spreadu do 14,4 tys. zł, czyli do 5%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Expander jako pierwszy zwracał uwagę na dodatkowy koszt spreadu walutowego, który podnosi koszt kredytu. Dziś popiera każdą inicjatywę banków zmierzającą do obniżenia spreadów. Średni spread na rynku dla franka szwajcarskiego to ok. 20 groszy, a dla euro 40 gr.

Decyzja ING ma charakter czasowy i obowiązuje do końca roku. Powstaje pytanie, co bank zrobi później? Będzie to z pewnością zależało od tego czy wzrośnie na rynku międzybankowym, oraz tego, jaki efekt wywoła rekomendacja SII. Chodzi o tę część jej zapisów, która wchodzi w życie z początkiem lipca i daje kredytobiorcom prawo do spłaty raty bezpośrednio w walucie (obecnie zezwala na to tylko kilka banków). Powinno to skutkować obniżeniem spreadów. Już teraz widać pierwsze efekty, poza decyzją ING. Dom Bank, rekordzista pod względem spreadów, obniżył spread dla franka do 38 groszy (5 marca wynosił on 42 grosze), a dla euro do 49 groszy (z 62 gr 5 marca). Ale są też banki, które spread nieznacznie podniosły w stosunku do początku marca.

Wybierz kredyt hipoteczny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA